Login to your account

Username *
Password *

Tarpusavio skolinimosi platformos kriptovaliutų kontekste

Kriptovaliutos Kriptovaliutos Asociatyvi nuotrauka iš pixabay.com

Greitųjų kreditų bumas prisidėjo prie bankinio sektoriaus inovacijų, kurių galbūt būtume ir neišvydę. Savo laiku tarpusavio skolinimosi platformos (angl. P2P lending) buvo inovacija, kuri suteikė unikalių galimybių visoms suinteresuotoms pusėms: smulkiesiems investuotojams atsirado galimybė investuoti savo lėšas į privačias paskolas ar jų portfelius, o paskolų ieškantiems žmonėms atsirado galimybė pasiskolinti pigiau nei tai įmanoma greitųjų kreditų bendrovėse ar net komerciniuose bankuose.

Finansinių ir kitų duomenų prieinamumas per viešasias duomenų bazes bei maži šių duomenų išgavimo bei saugojimo kaštai suteikė nepalyginamai daugiau galimybių mažesniems žaidėjams įeiti į paskolų rinką. Būtent tai garantavo, kad paskolos tiesiai iš žmonių tapo realybe. Technologinės inovacijos, leidusios pigiai ir nesunkiai skaitmenizuoti finansinius – ir ne tik – duomenis, užtikrino, kad gauti kreditą iš žmonių tapo taip pat paprasta, kaip gauti greitąjį kreditą iš atitinkamos bendrovės.

Tai buvo svarbus žingsnis šiandien vis didesnę įtaką realiai ekonomikai turinčių finansinių technologijų srityje. Nepamirškime, kad “Barclays” paliko Lietuvą būtent dėl šių technologijų įtakos jų esminiams darbo procesams. Bet neabejokite, tai – tik pradžia. Nepaliaujamas technologinis procesas daro didžiulę įtaką visoms verslo sritims. Bankinis sektorius nėra išimtis.

Pažiūrėkime į kriptovaliutų bumo pasekmes finansiniam/bankiniam sektoriui, kuris neliko nepaliestas šios revoliucijos. Didžiausią įtaką kriptovaliutos turėjo būtent tarpusavio skolinimosi kontekste, nes jos radikalizavo prielaidas, leidusias tokioms platformoms atsirasti. Jei šios platformos išpopuliarėjo, nes suteikė galimybę pasipelnyti smulkiems investuotojams, o paprastiems žmonėms leido pasiskolinti pigiau sumažindamos tarpininkavimo kaštus, tai kriptovaliutos šį procesą gali padaryti dar paprastesnį.

Blokų grandinės (ang. blockchain) technologija paremtos sistemos leidžia dar labiau supaprastinti skolinimosi procesą ir tarpininkavimo rolę bei jos sukuriamus kaštus – už kuriuos neišvengiamai turi susimokėti investuotojai ir besiskolinantieji – sumažina iki minimumo. Tokia decentralizuota skolinimo(si) praktika ne tik leidžia sumažinti skolinimo(si) kaštus ir pasiūlyti paskolas iš žmonių už dar mažesnes palūkanas visoms pusėms naudingomis sąlygomis; bet pati technologija sumažina informacinių patikrų poreikį, kas leidžia visam procesui įvykti nepalyginamai greičiau. Tai leistų paskoloms iš žmonių būti suteikiamoms tokiu pat greičiu, kuriuo yra išduodami greitieji kreditai nepridedant tam nė truputėlio daugiau rizikos!

Nors toks procesas iš tiesų atrodo viliojančiai ir patraukliai visoms pusėms, šios blokų grandinės pagrindų kuriamos skolinimo platformos dar tebėra savo pirminėje stadijoje. Tačiau technologija čia gali būti mažiausia kliūtis: struktūrinis pačios technologijos garantuojamas anonimiškumas gali sukelti problemų pilnai ir oficialiai reglamentuojant šį procesą. Tačiau tai, kad net ir didžiausi komerciniai bankai yra pasirengę įtraukti blogų grandinės technologiją į vis daugiau savo verslo procesų parodo didžiulį potencialą šiai technologijai plėstis, galiausiai paliečiant net tarpusavio skolinimosi platformas.

Užsakymo numeris: 20181206

Rate this item
(0 votes)
cpu.lt

Cpu.lt naujienas galima perpublikuoti tik gavus raštišką administracijos sutikimą. Nebijokit, paprašykit, mes draugiški :) Jei vis dėl to nuspręsite "biški pavogti", būsim priversti imtis teisinių priemonių.