Login to your account

Username *
Password *

Lietuviai naujųjų telefono numerių dar „neprisijaukino“: kiek dar turime laiko įprasti 8 keisti 0?

By Telia Gegužė 24, 2024 51

Telefono numeriai su naujuoju prefiksu 0 kol kas didelio lietuvių susidomėjimo nesulaukė. Kas dešimtas tautietis, išmaniojo klaviatūroje rinkdamas pašnekovo numerį, jo pradžioje vis dar rašo aštuonetą, o nuliu prasidedančios sekos sudaro tik 1 procentą, rodo naujausi „Telia“ tinklo duomenys. Ekspertai ragina atsikratyti šios praktikos ir susitvarkyti telefono adresų knygelę, kol senojo formato numeriai nenustojo veikti. 

„Suprasdami, jog per dešimtmečius suformuotus įgūdžius vartotojams nebus lengva pakeisti, nuliu prasidedančius numerius įjungėme jau metų pradžioje – daugiau keliais mėnesiais anksčiau, nei numatyta pagal Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) planą. Deja, kaip ir tikėjomės, žmonės naujuoju prefiksu gausiai naudotis nebuvo linkę.

Nors kol kas numeriai su aštuonetu priekyje vis dar veikia ir juos naudojantieji nepatiria jokių nepatogumų, taip bus nebeilgai – 2025 m. gruodžio 1 d. prefiksas 8 bus išjungtas ir visam laikui nuguls į istorijos vadovėlius“, – teigia „Telia“ paslaugų architektas Tomas Grinevičius.

Sudaro vos vieną procentą skambučių 

Remiantis praėjusios savaitės skambučių statistika, prefiksą 0 turintys numeriai bendrame sraute buvo lyg lašas jūroje. Jų dalis neviršijo vieno procento, o kai kuriomis dienomis buvo net dar mažesnė. Skambindami adresatui, Lietuvos gyventojai dažniausiai renkasi naudoti tarptautinį prefiksą +370, kuriuo prasidedantys numeriai sudaro 88–90 proc. visų vykdytų skambučių, o senojo aštuonetu prasidedančio formato populiarumas svyruoja 9–12 proc. ribose.

„Dešimtadalis skambučių, naudojant senąjį prefiksą, yra pakankamai ženklus rodiklis, bet žvelgiant į bendrą situacijos paveikslą didelės problemos nėra. Didžioji dalis vartotojų jau dabar skambina naudodami tarptautinį +370 kodą, kuris veiks net ir po prefikso 8 išjungimo, tad išvengs nepatogumų net ir nesureagavę į kvietimus atsisakyti aštuoneto.

Vis dėlto nedidelis naujojo nuliu prasidedančio formato populiarumas rodo, jog žinios apie vykstančius numeracijos pokyčius galimai pasiekė dar ne visus kam tai yra svarbu“, – svarsto T. Grinevičius.

Nors informacija apie besikeičiančius telefono numerius reguliariai transliuojama žiniasklaidoje bei kituose informacijos šaltiniuose, lietuvius prie besikeičiančių telefono numerių jau kurį laiką pratina ir „Google“. Paieškos rezultatų viršuje atvaizduojamuose Lietuvos įmonių profiliuose jų telefono numeriai automatiškai pateikiami, naudojant naująjį prefiksą 0 ir taip netiesiogiai informuojant apie artėjančią prefikso 8 eros pabaigą.

Vyksta pereinamasis etapas 

Perėjimas prie naujo prefikso vyksta etapais pagal anksčiau RRT patvirtintą tvarką. Šiuo metu esame pereinamajame etape, kuris dar vadinamas „dvigubu“. Jo metu jau veikia numeriai su naujuoju kodu 0, bet vartotojai vis dar gali skambinti naudodami aštuonetu prasidedančius numerius.

Pereinamasis etapas tęsis iki 2025 m. vasario 28 d. Senojo formato numeriai nustos veikti paskutinio etapo pabaigoje, kuris truks nuo 2025 m. kovo 1 d. Iki 2025 m. gruodžio 1 d

„Vis dėlto norint išvengti galimų nesklandumų bei nebesirūpinti dėl etapų pradžios ir pabaigos datų, „namų darbus“ galima atlikti jau šiandien. „Telia“ klientai savo kasdien naudojamuose numeriuose aštuonetą gali pakeisti tiek į nulį, tiek į tarptautinį Lietuvos kodą +370 arba 00370, kurio numeracijos pokyčiai nepaveiks. O fiksuoto ryšio klientams svarbu pradėti keisti įprotį renkant numerį vietoj 8 naudoti 0“, – pataria „Telia“ atstovas.

Savo telefono kontaktų knygelėje turint šimtus ar net tūkstančius numerių su senuoju 8 kodu, jų pakeitimą gali atlikti išmaniajam telefonui skirtos programėlės. Visgi, labai svarbu įsivertinti galimas rizikas, prieš patikint jautrius kontaktinius duomenis.

Verslui susitvarkyti adresų knygelės nepakaks 

Pasak „Telia“ paslaugų architekto Tomo Grinevičiaus, organizacijų pasiruošimas senųjų numerių išjungimui reikalauja kur kas daugiau pastangų, nei paprastiems vartotojams. Joms būtina atlikti daug nuodugnesnę analizę ir atgyvenusį prefiksą pašalinti iš visos savo viešai skelbiamos informacijos.

Organizacijų numeriai paprastai būna paskelbti įvairiuose šaltiniuose, todėl jų prefikso keitimas gali užtrukti. Įmonėms rekomenduojame pradėti nuo savotiškos „inventorizacijos“, surandant ir pakeičiant senąsias aštuonetu prasidedančias telefonų numerių pradžias socialiniuose tinkluose, rinkodarinėje medžiagoje, internetinėje svetainėje, el. pašto parašuose, programėlių prisijungimuose bei rekvizitų duomenų bazėse. 

Užsakinėjant paprastai ilgesnį laiką naudojamą lauko reklamą, stendus ir darbuotojų vizitines korteles, jau dabar reikėtų naudoti numerius su +370 arba 0. Tai padės išvengti poreikio visa tai vienu metu gaminti iš naujo, pasibaigus perėjimo etapui. Taip pat tokiu būdu jau iš anksto bus taupomi resursai.

Įmonėms taip pat labai svarbu nuosekliai peržiūrėti savo vidines ir klientų informacines sistemas, bei pokyčius atlikti ir ten, kad ateityje būtų galima išvengti nesklandumų.

 

Rate this item
(0 votes)