Login to your account

Username *
Password *

Eglė Radvilė: Lietuva turi puikias sąlygas paruošti kvalifikuotas IT specialistes  

By Women go tech Birželio 06, 2023 835

Vasara abiturientams – iššūkių metas. Mokyklą baigę ir apie studijas svajojantys jaunuoliai turi nuspręsti, kokioje aukštojoje mokykloje ir kokios krypties studijas jie pasirinks. Prioritetinių specialybių sąraše esančios IT studijų programos vis dar pritraukia daugiau vaikinų nei merginų. Informatikos mokslų daktarė, inovacijų ekspertė ir politikė Eglė Radvilė savo pavyzdžiu įkvepia Lietuvos moksleives rinktis IT profesijas. 

Informacinės technologijos (tiksliau – programų sistemos) jau ne vienerius metus patenka tarp populiariausių studijų programų Lietuvoje. Šiais metais, IT specialybės yra įtrauktos ir į švietimo, mokslo ir sporto ministerijos sudarytą prioritetinių specialybių sąrašą suteikiant neribotą studentų priėmimą į valstybės finansuojamas vietas. Tačiau ši studijų kryptis vis dar išlieka populiaresnė tarp vyrų. Statistika rodo, jog 2018-aisiais Lietuvoje informacinių ir ryšio technologijų bakalauro studijas universitete rinkosi 472 vyrai ir 83 moterys. Panašūs ir kolegijų duomenys: 2020-2021 metais tokią pačią studijų kryptį kolegijose rinkosi daugiau nei 1 tūkst. 300 vyrų ir 187 moterys.

Didesnį vyrų įsitraukimą į IT sferą taip pat pastebėjo ir Informatikos mokslų daktarė Eglė Radvilė.

„IT pradėjau domėtis dar būdama vaikas. Jau tada atkreipiau dėmesį, kad šioje srityje dirba, ja domisi mažai merginų“, – sakė ji.

Prieš keletą metų „Next Generation“ paskelbtame tyrime nurodoma, jog moterys su technologijomis susijusius mokslus galimai rečiau renkasi dėl visuomenėje vyraujančių lyčių stereotipų, favoritizmo – darbuotojus samdančiųjų noro įdarbinti pomėgiais, lytimi panašius į save asmenis.

„Mano nuomone, stereotipai dažniausiai vyrauja išorinėje aplinkoje, tarp tų asmenų, kurie neturi nieko bendro su IT mokslais. Pati asmeniškai su tuo esu susidūrusi tik kartą. Manau, kad nėra jokio pagrindo manyti, kad mergaitės nėra gabios šioje srityje. Tikrai raginu merginas stoti studijuoti IT. Kuo daugiau merginų pritrauksime, tuo mažiau niekuo nepagrįstų stereotipų turėsime“, –  dėstė E. Radvilė.

Apie mergaičių raginimą rinktis IT profesijas pasakoja ir „Women Go Tech“ bendraįkūrėja Žydrūnė Vitaitė.

„Siekiant į aukštąsias mokyklas pritraukti kuo daugiau merginų, turime rodyti įkvepiančius pavyzdžius. Siekiant skleisti žinią apie technologijų, inžinerijos ir verslo pasaulio galimybes, skatinti verslumą bei inovatyvų mąstymą tarp Lietuvos moksleivių įvairiuose Lietuvos miestuose ir miesteliuose, kartu su Lietuvos Junior Achievement pradėjome iniciatyvą „Empowering girls“. Projekto metu virš 80 savo srities lyderių ir profesionalių jau aplankė virš 140 mokyklų. Pamokų metu tech srityse dirbančios moterys pasidalina savo asmenine karjeros istorija ir supažindina moksleivius su profesijų įvairove. Šiuo metu pamokose sudalyvavo jau virš 8 tūkst. Lietuvos moksleivių“.

Savo įkvepiančia asmenine karjeros istorija su moksleiviais dalinosi ir šiuo metu aplinkosaugos srityje dirbanti E. Radvilė: „Kai man buvo vienuolika metų, tėvai nusiuntė į kompiuterių mokyklą, kurioje man labai patiko. Ir dabar puikiai pamenu laikus, kai Lietuvoje buvo vos keli internetiniai puslapiai. Būdama 16-17 metų jau dirbau IT srityje, o sulaukusi 19-os tapau IT skyriaus vadove“.

Moteris teigia, kad IT profesijos pasižymi didžiule įvairove, todėl sau tinkančią poziciją gali rasti beveik bet kas. Tačiau pastebime, kad vienose iš jų specialistų labai trūksta, kai kitose IT srityse dirbančiųjų – į valias. Pasak E. Radvilės, šiuo metu darbo rinkoje jaučiamas gerų programuotojų, IT projektų vadovų, IT architektų, kibernetikos bei dirbtinio intelekto specialistų trūkumas.

Inovacijų ekspertė neišskiria, kurioje aukštojoje mokykloje – kolegijoje ar universitete – reikėtų rinktis studijas. Moteris teigia, jog tiek kolegija, tiek universitetas suteikia žinių, tačiau daugelį dalykų galima išmokti ir specialiuose kursuose ar savarankiškai. Tačiau Harvardo universiteto absolventė mato ir daugiau naudų iš studijų universitete.

„Ilgai mokiausi universitete ir tai dariau ne todėl, kad smarkiai trūko žinių, bet man buvo be galo įdomu bendrauti su žmonėmis, kurie tyrė man įdomias sritis. Manau, kad mokytis reikia visą gyvenimą, tačiau pats žmogus pasirenka, kokioje srityje ir kokios kokybės mokslo jis siekia“, – sakė ji. – IT sektoriuje Lietuva yra tikrai pažengusi. Turime puikias sąlygas paruošti kvalifikuotus specialistus, diegti inovacijas. Visgi, IT labai greitai keičiasi, viskuo reikia nuolat domėtis, žvelgti į pasaulį atviromis akimis“.

Rate this item
(1 Vote)
Last modified on Antradienis, 06 Birželio 2023 10:20
Nebereiks gaišti laiko ieškant, kur pastatyti automobilį: pasiūlė sprendimą, kuris parodys artimiausią laisvą vietą

„Tele2“ pristato eSIM paslaugą „Apple“ išmaniuosiuose laikrodžiuose

Visame pasaulyje pastebėta sutrikusi „YouTube“ veikla: paaiškino, kodėl daliai žmonių platforma nebeveiks

Televizorių evoliucija: nuo pirmųjų judančių vaizdų iki šiuolaikinių išmaniųjų ekranų

Kaip apsaugoti vaikus nuo pavojų internete? Svarbiausios kibernetinio saugumo taisyklės

Akys – ne tik sielos, bet ir apsipirkimo veidrodis: „Iki“ pirkėjai parduotuvėse išbandė specialius žvilgsnį sekančius akinius

Pataria, kaip apsaugoti duomenis telefone: sukčiai informaciją gali pasiekti net per įkroviklį

Planuojantiems vasaros keliones automobiliu „Google Maps“ siūlys sutaupyti 

„Logitech“ plečia kompiuteriams „Mac“ skirtų gaminių seriją, jų integracijai į „Apple“ ekosistemą

Pristatytas išmanusis laikrodis „Huawei Watch 4 Pro Space Edition“: ilgaamžis dizainas ir daugiau galimybių stebėti sveikatą

Startuolis „Joiner App“ pritraukė per pusę milijono naujoms rinkoms atverti

„Google“ paieškos rezultatus apibendrinantis dirbtinis intelektas juokina internautus: ar tai tikrai gera idėja?

Sukčiai nusitaikė į keliautojus: atsakė, kodėl oro uostuose gali būti nesaugu krauti telefoną

El. parašas dar negarantuoja sutarties tvirtumo: saugumo ekspertas atskleidė skaitmeninių dokumentų spragą

Lietuviai naujųjų telefono numerių dar „neprisijaukino“: kiek dar turime laiko įprasti 8 keisti 0?

Ekspertas įvardijo išmaniojo televizoriaus funkcijas, apie kurias, galbūt, nežinojote