Login to your account

Username *
Password *

Vyšnių derlių didins dirbtinis intelektas

By ART21 Gegužė 17, 2023 237

Į savo pirkinių krepšelius pirkėjai renkasi dėti išvaizdžius vaisius ir uogas, be jokių įskilimų ar įtrūkimų. Tad maždaug trečdalis ūkininkų užauginto derliaus dėl neišvaizdžios išorės net nepasiekia parduotuvių lentynų – taip švaistomas maistas ir patiriami dideli finansiniai nuostoliai. Tarptautinis 14 partnerių konsorciumas susibūrė kovoti su šia problema – įgyvendinamas 7,5 milijono eurų vertės projektas „CrackSense“ taikys išmaniausias sensorines dirbtinio intelekto technologijas, siekiant didinti citrusinių vaisių, granatų, vynuogių ir vyšnių derlių.­

Universitetai, ūkininkus reprezentuojančios organizacijos ir technologijų inovatoriai net iš septynių šalių, susibūrė spręsti itin aktualią vaisių trūkinėjimo problemą Europoje. Sėkmingai sukurtos inovacijos turės didelės reikšmės žemės ūkiui – pagerinta derliaus kokybė, ekologiškesnė produkcija bei didesnė ekonominė nauda ūkininkams.

Kuriamos naujos technologijos, paremtos dirbtiniu intelektu, sieks sumažinti citrusinių vaisių, granatų, vynuogių ir vyšnių odelių skilimą. Ūkininkai galės realiu laiku stebėti vaisių ir uogų būklę, beto sensoriniai davikliai leis nustatyti optimaliausią vaismedžių priežiūrą – kiek ir kokių trąšų naudoti, kad nebūtų naudojama nei per mažai, nei per daug. Taip bus išvengiama dirvos taršos pesticidais ir užtikrinamas Europos žaliojo kurso įgyvendinimas.

Lietuvoje konsorciumo nariu tapo agri-tech inovatoriai „Art21“, kurie daugiausiai dėmesio skirs  saldžiųjų vyšnių įtrūkimų analizei. Statistika rodo, jog net ketvirtadalis vyšnių mūsų šalyje nepanaudojamos dėl įtrūkusių odelių.

Kaip pastebi „Art21“ įkūrėjas Augustas Alešiūnas, „Vyšnių skilinėjimas yra ne tik estetinė problema – tai daug plačiau. Būtina įsivertinti, kaip dėl to yra švaistomas maistas bei prarandamos ūkininkų pajamos. Akivaizdu, kad apie šią žalą daug kas net nesusimąsto. Džiaugiuosi, kad bendradarbiaudami su partneriais iš Izraelio, Prancūzijos, Vokietijos ir kitų šalių turime galimybę kurti dirbtinio intelekto jutiklinius modelius pilotiniuose regionuose, kurie padės ūkininkams didinti parduodamą derlių, optimizuoti vaismedžių priežiūrą  bei pirkėjams pateikti gražias ir neįtrūkusias vyšnias“.

Moksliniai tyrimai ir eksperimentai įgyvendinami pasitelkiant naujausias ir išmaniausias jutiklines dirbtinio intelekto technologijas. Aplinkos sąlygas įvertinantys duomenys realiuoju laiku bus renkami dronais tiek iš arti, tiek iš toli. Objektyviam vertinimui ir tikslesnėms prognozėms dronu surinkti duomenų rinkiniai bus lyginami su Žemės stebėjimo duomenimis (angl. Earth Observation Data), pavyzdžiui, su Koperniko „Sentinel“ palydovo duomenimis. Išmaniosios technologijos itin suefektyvins ūkininkų veiklą ir padės spręsti kylančias problemas.

Rate this item
(0 votes)