Login to your account

Username *
Password *

Nemiga dar ne nuosprendis: ką apie jūsų miegą gali pasakyti išmanieji įrenginiai

Apie tai, kaip ramiai ir kiek ilgai miegate, nebūtinai turite spręsti patys – apie savo poilsio kokybę galite sužinoti ir iš išmanaus laikrodžio arba specialių įrenginių. Šie įrenginiai kiekvieną naktį analizuoja jūsų miego įpročius. Arnoldas Lukošius, „Tele2 Inovacijų biuro“ ekspertas, dalinasi patarimais, kaip skaityti ir teisingai suprasti miego įrenginiuose esančius rodiklius.

„Rodmenys, kuriuos matote miegą sekančiuose įrenginiuose, padeda geriau įsivertinti poilsio kokybę. Tokie įrenginiai leis suprasti, kaip išsimiegate, kokias miego fazes pereinate, kiek judate, o tai padeda tinkamai susireguliuoti poilsio režimą ir pasirūpinti savo sveikata“, – paaiškina A. Lukošius.

Kaip skaityti miego rodiklius?

Eksperto teigimu, miego kokybė matuojama pagal jūsų bendrą miego trukmę, prabudimus, ritmišką širdies plakimą, judesius ir besikeičiančias miego fazes. Kiekvienas žmogus miegodamas pereina kelias miego fazes – pirma miegate lengvai, tada giliai ir galiausiai sapnuojate. 

Pilnas miego ciklas trunka apie 90–110 min. Per naktį jis pasikartoja kelis kartus. Tai reiškia, kad per vieną miego ciklą nuolat keičiasi miego fazės. Toji miego fazė, kurioje miegate giliausiai, yra svarbiausia. Jūsų kūno medžiagų apykaita ir širdies ritmas sulėtėja, kvėpuojate kur kas giliau. Tai reiškia, kad kuo ilgiau miegate giliu miegu, tuo geriau pailsite.

Miegą seka išmanūs įrenginiai

Miego fazes, laiką, kokybę, judesius ir kitus rodiklius galite nesunkiai sekti išmaniuosiuose laikrodžiuose ar specialiuose miegą sekančiuose įrenginiuose – „Google Nest Hub (2nd Gen)“ ar „Halo Rise“, kurie yra tvirtinami prie lovos krašto. Kol miegate, šiuose įrenginiuose esantis akselerometras fiksuoja, kiek judate miegodami. Duomenys apdorojami ir įtraukiami į specialius algoritmus, kurie nustato bendrą jūsų miego trukmę ir kokybę.

Naudodami šiuos įrenginius sužinosite ir tai, kiek laiko tęsiasi kiekviena jūsų miego fazė, kurioje miegate daugiausiai. Taip pat įrenginiai seka, ar einate miegoti tuo pačiu metu. Pagal gautą miego analizę galėsite patogiai susidėlioti poilsio ir darbo režimą, nes tinkamai pailsėsite naktį ir tuomet jausitės kur kas energingesni ir produktyvesni dienos metu.

Jeigu miego rodiklius seksite kiekvieną naktį, galėsite sužinoti visą savo miego režimo analizę. Pavyzdžiui, įprastai Jūsų išmanusis laikrodis arba miego jutiklis parodys, kad jūs geriausiai jaučiatės tuomet, kai per naktį išmiegate apie 8 val. Jeigu miegate ilgiau arba trumpiau, įrenginys atitinkamai praneš apie sumažėjusią miego kokybę.

Nors atrodo, kad elektroniniai įrenginiai ir miegas – tarpusavyje nesusiję, iš tikrųjų juose įgalinti nustatymai leis daugiau sužinoti apie jūsų miegą ir bendrą sveikatą. Netolimoje ateityje gali atsirasti dar naujesnių nustatymų – prognozuojama, kad elektroniniai įrenginiai galės pamatuoti kūno temperatūrą, padės nustatyti ir kovoti su miego sutrikimais.

Miegą seka ir programėlės

Šiuolaikinėse miego programėlėse įgalinti nustatymai padeda nustatyti miego laiką. Vadinasi, jos stebi, kada keliatės ir nueinate miegoti, seka, kaip miegate ir kaip keičiasi jūsų miego ciklai.

Bene populiariausia miego programėlė yra „Calm“ – ji ne tik matuoja jūsų miego kokybę, bet ir palaiko geresnę bendrą savijautą – joje galite klausytis pasakojimų prieš miegą, atpalaiduojančių garsų arba stebėti sveikatingumo pamokas.

Programėlė „MyNoise“ yra skirta visiems žmonėms, kuriuos kankina nemiga, nerimas, depresija ar kiti psichologiniai sutrikimai. Joje galima klausytis vadinamojo baltojo triukšmo – šis garsas sudaromas iš įvairių garsų kombinacijos. Jis panašus į tokį, kuris sklinda iš ventiliatoriaus arba lėktuvo. Tokio pobūdžio triukšmas padeda nurimti ir nukreipia negatyvias mintis. 

Sleep Reset“ yra kognityvinė elgesio terapijos programėlė. Ši programėlė sukurta tarsi asmeninė miego klinika. Joje rasite naudingų patarimų, kaip pagerinti miego kokybę nevartojant melatonino tablečių. Remiantis programėlės atlikto tyrimo duomenimis, ja besinaudojančių žmonių miego trukmė pailgėjo 88 minutėmis, o 52 proc. naudotojų ši programėlė padėjo greičiau užmigti. 

Rate this item
(0 votes)