Login to your account

Username *
Password *

Radijo stotelė – neįtikėtina pagalba vaikų stovyklose, kalnuose ar kelionėse

By Ryšiai su visuomene Rugpjūtis 11, 2021 400

Nešiojamos radijo stotelės „Walkie-talkie“ yra įrenginiai, su kuriais daugelis sieja vaikystės žaidimus. Tačiau ar žinote, kad mobilios radijo stotelės – „racijos“ gali būti net naudingesnės nei telefonas? Juk jos gali veikti net ten, kur nėra interneto.

Kaip „racijos“ praverčia vaikų stovyklose, kalnuose, statybose ar kelionėse? Kada verta įsigyti radijo stotelę ir į ką svarbu atkreipti dėmesį ją renkantis? Patarimais dalinasi prekybos centro internete „Varlė.lt“ ekspertė Ineta Maksimavičienė.

Kam reikalingos radijo stotelės?

Išmaniųjų telefonų eroje racijų naudingumas gali atrodyti menkas. Juk telefono dėka galime komunikuoti praktiškai nemokamai, organizuoti vaizdo konferencijas ir beveik visada jį turime po ranka.

Ar tai būtinai reiškia, kad racijos pralaimi?  Tikrai ne. Pasak I. Maksimavičienės, pagrindinis racijos privalumas yra tas, kad ją galima pasiimti ten, kur nėra jokio tinklo aprėpties arba jis pakankamai silpnas.

Kitas šio įrenginio privalumas yra tai, kad racijos praverčia ten, kur būtinas tikrai greitas ryšys. Statybose ar vaikų stovykloje kiekvieną kartą skambinti ar rašyti žinutę – tikrai varginantis reikalas. Kadangi racijos visą laiką gali būti budėjimo režime, jos suteikia neprilygstamą patogumą. Užtenka paspausti siuntimo mygtuką ir signalas jau siunčiamas.

Kur galima naudoti raciją?

  1. Maksimavičienė pažymi, kad egzistuoja nemažai situacijų, kuriose labai praverčia radijo stotelė.
  • Vaikų pramogoms lauke. Racija gali praversti žaidimams ir vaikų veiklos lauke, išvykų pėsčiomis ar dviračiais metu, stovyklose. Radijo stotelės naudojimas gali praturtinti net tokį žaidimą kaip slėpynės. Keliautojai, agentai, policija, kareiviai ar astronautai – nesvarbu, kokį vaidmenį žaidimuose renkasi vaikas, visiems jiems reikalinga ryšio įranga. Šiaip ar taip, vaikai tikrai visada ras idėjų, kur ir kaip panaudoti raciją.   
  • Slidinėjant – tam, kad galima būtų bendrauti su kitais slidininkais. Renkantis raciją slidinėjimui ar kitam aktyviam sportui, rekomenduojama atkreipti dėmesį į tai, kad įrenginio korpusas būtų atsparus vandeniui ir turėtų tvirtinimą, leidžiantį jį pritvirtinti prie striukės.
  • Racijos dažnai naudojamos statybose. Tokie įrenginiai turėtų būti itin patvarūs bei atsparūs įvairiems pažeidimams ir pagaminti iš aukščiausios kokybės medžiagų.
  • Racijos naudojamos keliaujant automobiliu, motociklu. Renkantis tokiems tikslams radijo stotelę, verta pasirūpinti didžiausiu veikimo diapazonu pasižyminčiu modeliu, kuris palaiko subkanalus.

Kokios būna racijos?

Iš esmės galima išskirti tris pagrindinius racijų tipus:

  • PMR (belincencinės) radijo stotelės. PMR radijo stotelės tinka sportui, pramogoms, profesionaliam naudojimui.
  • CB radijos stotelės. CB radijo stotelės pritaikytos stacionariam naudojimui automobilyje.
  • Jūrinės racijos. Jei planuojate raciją naudoti jūroje, reikalinga jūrinė VHF radijo stotelė.

Kaip veikia racijos?

Racija – įrenginys, kuris atlieka tiek siųstuvo, tiek imtuvo funkcijas ir veikia trumpųjų bangų juostoje. Informacijos perdavimas vyksta sukūrus ryšio kelią tarp priimančiosios ir perduodančios antenos. Vertėtų turėti omenyje tai, kad racija neleidžia vienu metu perduoti ir gauti signalą, kaip tai vyksta telefonų atveju, todėl siunčiant signalą dažniausiai pirmiausia reikia paspausti specialų mygtuką. Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad kiekvienas, kuris turi raciją nustatytą tame pačiame kanale, girdės siunčiamas žinutes.

Prekybos centro internete „Varlė.lt“ ekspertė pažymi, kad įdomi alternatyva yra skaitmeninės racijos, kurios ryšiui naudoja tą pačią juostą kaip Wi-Fi ar Bluetooth ir svarbiausia – perduoda skaitmeninį signalą. Tai leidžia naudotis mobiliųjų telefonų funkcijomis, pavyzdžiui, siųsti ir gauti tekstines žinutes. 

Kaip išsirinkti kokybišką raciją? Pagrindiniai dalykai, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį

Racijos veikimo diapazonas

Svarbu paminėti, kad maksimali asmeniniam naudojimui skirto įrenginio PMR (angl. personal mobile radio) galia yra 0,5 W. Dėl šitos priežasties norint pasiekti maksimaliai geriausią veikimo diapazoną, gamintojas turėtų pasirūpinti aukšta antenų bei vidinės konstrukcijos elementų kokybe, nes galingumo padidinimas ar atskirų antenų naudojimas šiuo atveju negalimas. Rinkoje galima rasti PMR radijo stoteles, kurios pasižymi nuo 1 iki 10 km veikimo atstumu. Tačiau vertėtų turėti omenyje tai, kad tai yra maksimalus veikimo diapazonas, kuris gaunamas idealiomis sąlygomis. Realybėje veikimo atstumas būna kur kas mažesnis, nes jį riboja pastatai, medžiai ir veikia net oras. Norint pasiekti apie 4 km veikimo diapazoną, rekomenduojama rinktis racijos modelį, kuriame nurodytas 6-8 km veikimo atstumas.

Racijos veikimo dažnis

Racijos naudoja 446 Mhz dažnio garso bangų juostą, padalytą į 8 kanalus.  Įrenginiai nesijungia tiesiogiai tarpusavyje, tiesiog naudoja viešai prieinamus kanalus. Kiekvieną iš jų gali naudoti bet kuris asmuo, todėl būkite atsargūs su pateikiamu turiniu. Priklausomai nuo gamintojo, racijos gali būti programuojamos skirtingai, todėl perkant papildomą įrenginį, geriausia rinktis tą patį to paties gamintojo modelį. Didžiuosiuose miestuose ar kitose aplinkose, kur racijomis gali naudotis daug žmonių, ryšys gali būti apkrautas ir su trukdžiais, tačiau yra sprendimas. Tokiu atveju verta pasirūpinti radijo stotele, kuri turi 38 subkanalus. Jie leidžia atfiltruoti triukšmą iš 8 pagrindinių kanalų ir tokiu būdu užtikrina sklandų ryšį su kitu žmogumi.

Radijo stotelės patogumas

Kaip atrodo radijo stotelė? Tai nedidelių matmenų plastikinis ragelis su antena ir integruotu mikrofonu bei garsiakalbiu. Paprastai raciją laikome rankose ir pirštu paspaudžiame mygtuką, kuris leidžia siųsti signalą. Tačiau specialistė atkreipia dėmesį, kad šis radijo stotelės naudojimo būdas kartais gali būti nepatogus ir netgi nesaugus, pavyzdžiui, statybose ar vairuojant automobilį. Šiuo atveju praktišku sprendimu gali būti modeliai su specialia pečių rankena ar dirželiu, prie kurio pritvirtinamas įrenginys. Taip pat galima rasti radijo stoteles su balso aktyvavimo sistema (vox funkcija), kurios dėka nėra nebus poreikio pirštu spausti mygtuko, įgalinančio signalo perdavimą.

Baterija

Dauguma radijo stotelių pasižymi AA arba AAA tipo baterijų maitinimu. Labai dažnai komplektacijose būna tinklo maitinimo adapteriai, automobiliniai įkrovikliai ar bazinės įkrovimo stotelės. Paprastai radijo stotelių baterijos nėra didelės talpos, tačiau reikėtų turėti omenyje tai, kad jos nesunaudoja daug energijos, o didžiąją laiko dalį būna budėjimo režime. Naudojantis racija žiemą, pavyzdžiui, slidinėjimo metu, reikia turėti omenyje, kad ji gali išsikrauti kur kas greičiau. Tokiu atveju rekomenduojama ją laikyti kur nors po striuke ir naudotis atskiru mikrofonu ar ausine.

 

Rate this item
(0 votes)