Login to your account

Username *
Password *

Telefonai, pakeitę istoriją: ar visus juos žinote?

By Telia Sausio 08, 2021 704

 

Jei reikėtų išrinkti telefonus, kurie turėjo didžiausią įtaką technologijų pasaulyje ar net pasuko istorijos vagą nauja linkme, į šį sąrašą neabejotinai patektų „Apple iPhone“. Tikrų išmaniųjų erą pradėjęs legendinis ragelis šeštadienį švęs jau 14-ąjį gimtadienį – pasauliui jis pirmąkart buvo pristatytas 2007-ųjų sausio 9 dieną.

„Mobiliųjų telefonų rinka yra itin dinamiška. Dar prieš kelis dešimtmečius žmonės stebėjosi, kaip plytos dydžio įrenginiu įmanoma pusvalandį kalbėti be jokių laidų. Buvo laikai ir kai „Nokia“ atrodė nepralenkiama, o „BlackBerry“ – aukščiausia klasė, bet įtemptą konkurenciją atlaikė ne visi. Šiandien delno dydžio ekranėliai gali patenkinti praktiškai visus darbo, pramogų, žaidimų, bendravimo poreikius, o kokybišką kamerą, belaidį įkrovimą, atsparumą vandeniui ir kitus privalumus suteikia net ekonominės klasės išmanieji“, – sako „Telia“ telefonų kategorijos vadovė Rimantė Marcišauskienė.

 Žinoma, tai, kad šiandien daugelio lietuvių kišenėse ar rankinėse galime rasti pažangų išmanųjį lietimui jautriu ekranu, yra ne vien „iPhone“ nuopelnas. Kaip mobilieji keitėsi ir augo jų galimybės, atspindi R. Marcišauskienės su kolegomis sudarytas reikšmingiausių mobiliųjų ragelių penketukas: 

„Motorola DynaTAC 8000X“ – pirmas tikrai mobilus.

1983 metų kovą prekyboje pasirodęs tuomet dar analoginiam 1G tinklui skirtas mobilusis svėrė 790 gramų ir buvo apie 25 cm aukščio (neįskaitant antenos). Telefonas turėjo 21 simbolio klaviatūrą ir mažytį LED ekraną, kuriame buvo galima matyti renkamą numerį, o jo atmintyje tilpo 30 numerių. Tačiau pati svarbiausia „DynaTAC 8000X“ savybė buvo mobilumas: per 10 valandų pilnai įkrovus bateriją, šiuo mobiliuoju buvo galima apie pusvalandį kalbėti nevaržomam jokių laidų.

Skamba kukliai? Vienas parametras išties nekuklus: šis telefonas kainavo beveik 4 tūkst. dolerių (įvertinus infliaciją, šiandien tai būtų per 10 tūkst. dolerių). Ir nors didelės paklausos nebuvo tikimasi, Amerikoje jų buvo parduota tūkstančiai – mobilioji era prasidėjo.

„Nokia 3310“ – kas jo nežino?

Legendomis tapusių mobiliųjų „Nokia“ pristatė bent keliolika: nuo pirmojo masinės gamybos GSM telefono „Nokia 1011“, „bananafonu“ praminto lenktojo „Nokia 8110“, didelės komercinės sėkmės sulaukusių „Nokia 5110“, „Nokia 3210“, „Nokia 8210“, vėliau – ir visų laikų perkamiausiais tapusių „Nokia 1100“, „Nokia 1110“...

Tačiau kad ir kiek skaičių vardintume, vieną derinį žino kiekvienas: tai „Nokia 3310“. 2000-ųjų pabaigoje prekyboje pasirodęs įrenginys kaipmat šovė į populiarumo viršūnę, ir tam buvo daugybė priežasčių – patogi forma, lengvas valdymas, keičiami dangteliai, korpuse paslėpta antena, žaidimas „Snake II“... Visgi bene labiausiai šis telefonas pagarsėjo dėl savo tvirtumo – internautai iki šiol nesutaria, ar nesunaikinamąjį 3310 sugebėtų sudaužyti Chuckas Norrisas.

„BlackBerry Pearl 8100“ – beveik išmanusis.

„BlackBerry“ šlovės dienos jau seniai praeity, bet buvo laikai, kai šio gamintojo telefonų troško visi ir jie laikyti verslo klasės flagmanais. Sėkmės pradininke vadinama „BlackBerry Pearl“ telefonų serija su 2006-aisiais išleistu „Pearl 8100“ priešaky. „SureType“ klaviatūra, kone pusę korpuso užimantis spalvotas ekranas, valdymo rutuliukas (angl. trackball), „Wi-Fi“ ryšys, 1,3 MP raiškos kamera, įrašų grotuvas, interneto naršyklė, el. paštas, saugumo sprendimai – šis telefonas išties išsiskyrė iš minios. Ir jei ne po metų pristatytas „iPhone“, ilgainiui nustatęs naujus rinkos standartus, kas žino, kiek mygtukų mūsų telefonai turėtų šiandien.

„Apple iPhone“ – sudie, mygtukai!

2007-ųjų pradžioje pristatydamas „iPhone“ „Apple“ įkūrėjas Steve‘as Jobsas jį apibūdino kaip trijų įrenginių – grotuvo „iPod“, mobiliojo telefono ir interneto naršytuvo – samplaiką. Ir nors ypatingų technologijų šiame įrenginyje nebuvo, vienu bruožu jis išsiskyrė: kol kiti gamintojai konstravo įrenginius su įvairiausiomis mygtukų kombinacijomis ir ištraukiamomis klaviatūromis, „iPhone“ turėjo tik lietimui jautrų ekraną su „Namų“ mygtuku ir dar keliais valdymo mygtukais šonuose. Prekyboje „iPhone“ pasirodė po pusmečio ir buvo tiesiog iššluotas iš parduotuvių lentynų.

Tikru išmaniuoju „iPhone“ tapo po beveik metų, kai 2008-ųjų kovą „Apple“ paviešino programų kūrimo įrankį (SDK) ir pakvietė programuotojus kurti programėles. Taip pat „Apple“ išgirdo žmonių skundus dėl lėto interneto ryšio ir tų metų vasarą išleido patobulintą „iPhone 3G“. Šis modelis pasiekė ir Lietuvą – 2008 metų rugsėjį juo oficialiai prekiauti pradėjo „Omnitel“ (dabar – „Telia“). Matydami eksponentinį „iPhone“ populiarumo augimą, konkurentai vienas po kito atsisakė klaviatūrų ir perteklinių mygtukų, o šiandien praktiškai visų išmaniųjų priekyje puikuojasi tik lietimui jautrus ekranas.

 

  1. „Samsung Galaxy Note“ – dydis yra viskas.

 

Kad ir koks įžvalgus buvo S. Jobsas, jis smarkiai prašovė manydamas, kad žmonės nenori telefonų dideliais ekranais. Šios srities pirmoji kregždė buvo 2011 metais išleistas „Samsung Galaxy Note“ su aniems laikams milžinišku 5,3 colio (13,5 cm) įstrižainės ekranu ir papildomas galimybes suteikiančiu valdymo pieštuku. Rizika pasiteisino: vos per du mėnesius buvo parduota 1 mln. „Note“ planšetofonų. Naują nišą atradusi „Samsung“ paraleliai didino ir savo „Galaxy S“ flagmanų serijos ekranus, antai jau 2012 metais išleistas „Galaxy S3“ turėjo 4,8 colio ekraną.

 

Šiandien daugumos išmaniųjų ekranų įstrižainė siekia 5–6 colius, bet tai anaiptol ne riba – pernykščio „Galaxy S20 Ultra“ ekranas yra net 6,9 colio, taigi jis bemaž keturiskart didesnis už originaliojo „iPhone“. Beje, ir pati „Apple“ dar 2014-aisiais ėmė didinti savo telefonus, o naujausias „iPhone 12 Pro Max“ turi net 6,7 colio įstrižainės ekraną.

 

Rate this item
(0 votes)