Login to your account

Username *
Password *

„404“ klaida: nuo konspiracijos teorijų iki interaktyvių žaidimų pasiklydusiems internete

By Tele2 Balandis 04, 2024 138
„404“ klaida: nuo konspiracijos teorijų iki interaktyvių žaidimų pasiklydusiems internete Unsplash

2000-jų pradžioje kai kurie internautai buvo įsitikinę, kad interneto klaidos „404“ pavadinimas susijęs su tikrovėje egzistuojančiu paslaptingu kambariu, kuriame buvo pirmieji interneto serveriai. Vis dėlto, ši ir kitos legendos nepasitvirtino, o „404” klaida paprasčiausiai rodo, kad suvesta svetainės nuoroda yra neteisinga arba visai neegzistuojanti. Anot Arnoldo Lukošiaus, „Tele2“ Inovacijų eksperto, pirmąjį „404“ pranešimą interneto naudotojai išvydo prieš daugiau nei tris dešimtmečius. Nors tąkart jis buvo skirtas tik informuoti naudotojus, dabar „404“ puslapiai neretai kviečia juose pasilikti ilgiau, pavyzdžiui, žaisti interaktyvius žaidimus.

Praneša apie nepasiekiamą svetainę

Jei jūsų ekrane pasirodė skaičiai „404“, interneto paieškos sistemos jums rodo, kad serveris pasiekiamas, o konkretus puslapis – nebe. Dėl šios priežasties interneto naršyklė negali jo atverti ir išmeta klaidą. Apie tai praneša specialiai sugeneruotas pranešimas kompiuterio ekrane. Kadangi šį pranešimą kiekviena interneto svetainė generuoja savarankiškai, kiekvieną kartą jis gali būti skirtingas, tačiau dažniausiai yra žymimas būtent šiais trimis skaičiais.

„Taip gali nutikti dėl įvairių priežasčių, pavyzdžiui, neteisingai įvestas URL adresas, neveikianti nuoroda arba tinklalapio pašalinimas. Dažniausiai interneto svetainė nebepasiekiama, kai jos nuoroda buvo ištrinta, kelis kartus koreguota arba apskritai – nebeegzistuojanti. Ši klaida atsiranda ir tuomet, kai ir pats anksčiau egzistavęs interneto puslapis yra koreguojamas arba visai ištrintas“, – sako A. Lukošius.

Anot „Tele2“ Inovacijų eksperto, „404“ klaidos ištakos siekia pirmuosius interneto gyvavimo metus. Pirmą kartą ši klaida buvo standartizuota 1992 m. kaip pagrindinio protokolo, naudojamo duomenims internete perduoti, „HTTP“ (angl. „Hypertext Transfer Protocol“) dalis. „404“ klaidos kodas buvo įvestas siekiant pateikti standartizuotą atsakymą, kai prašomo tinklalapio nepavyksta rasti ir taip užtikrinti nuoseklumą tarp skirtingų žiniatinklio serverių ir naršyklių.

Tampa ir pramoga

Interneto entuziastai visame pasaulyje kasmet balandžio 4 d. mini „404“ klaidos dieną – dalyvauja įvairiose veiklose, pavyzdžiui, rengia kūrybiškiausio klaidų puslapio konkursą.

„Iš pradžių „404“ klaidos puslapis buvo tik blankus pranešimas, dėl kurio naudotojai dažnai būdavo nusivylę ir sutrikę. Tačiau laikui bėgant žiniatinklio kūrėjai ėmė klaidų puslapį pateikti vis kūrybiškiau ir originaliau. Šiandien galima sutikti įvairių „404“ puslapių – nuo humoristinių animacijų iki interaktyvių žaidimų, kurie atspindi svetainės asmenybę ir prekės ženklą“, – sako A. Lukošius.

Ekspertas dalijasi keliais interaktyvių ir kūrybiškų „404“ klaidos puslapių pavyzdžiais:

„Codeacademy“. Atvėrus šį „404“ puslapį galima sužaisti trumpą vaizdo žaidimą, panašų į populiarųjį „Google Chrome“ žaidimą. Puslapyje taip pat pateikiama nuoroda tiems, kurie nori išmokti patys kurti žaidimus naudodamiesi „Codecademy“ kursu.

„Carwow“. Panašų interaktyvų žaidimą siūlo ir internetinio automobilių salono „Carwow“ „404“ klaidos puslapis. Pralaimėjus žaidimą (sudaužius automobilį), jis gudriai nukreipia žaidėją į savo svetainę ieškoti naujo (tikro) automobilio.

„Dashthis“. „Dashthis“ yra skaitmeninių diagramų, grafikų ir ataskaitų kūrimo įrankis. Savo „404“ klaidos puslapyje  jie panaudojo diagramą, kurioje kūrybiškai atkūrė garsią frazę iš „Žiedų valdovo“.

„IMDB“. Atvėrus filmų ir serialų vertinimo platformos „IMDB“ „404“ puslapį naudotojai išvysta šmaikščiai adaptuotas garsių filmų frazes. Taip, kad praneštų apie neegzistuojantį puslapį, perrašytos frazės iš tokių filmų kaip „The Matrix“, „Fight Club“, „The Big Lebowski“ ir kitų.

Rate this item
(0 votes)
Last modified on Penktadienis, 05 Balandis 2024 16:17
RRT: didelė gyventojų dalis neišnaudoja el. parašo teikiamų galimybių

Ir tauriųjų metalų lobis, ir gaisro pavojus: ką reikia žinoti apie stalčiuje laikomus senus išmaniuosius?

Populiarėjantis naujas socialinis tinklas sukėlė klausimų: imituoja jūsų draugus, renkami netikri „like“

Dažnas slaptažodžių keitimas ne visada padeda: kibernetinio saugumo ekspertas pateikė 7 patarimus, kaip apsaugoti savo duomenis

Nuo šiol „Tinder“ pasimatymai bus kitokie: pristatytas programėlės pokytis leis išvengti ir ypač pavojingų situacijų

Informacinių sistemų programavimas viešajam sektoriui: pagrindiniai privalumai

Naujausias sukčių įrankis – „FraudGPT“: kaip apsisaugoti

„TikTok“ soc. tinkle plintantys finansiniai patarimai – pasitikėti ar geriau neprasidėti?

Dubajuje „Huawei“ pristatė naujus inovatyvius produktus: dėmesys dizainui ir sveikatos stebėjimui

Dirbtinis intelektas, nuo kurio nepasislėpsime: į „Facebook“ ir „Instagram“ atkeliauja neišjungiamas „Meta AI“ asistentas

„Vinted“ po spartaus augimo metų fiksavo pelną ir toliau investuoja į ateitį

Viešasis sektorius ir technologijos – kaip „GovTech Lab“ surado nestandartinį inovacijų kūrimo modelį

5G, dirbtinis intelektas ir dronai – verslas su įvairių Lietuvos universitetų mokslininkais kurs įnovatyvų įrankį nuotoliniam transporto stebėjimui be žmogaus įsikišimo

Skandaluose skendintis „TikTok“ naudotojus nustebino dar vienu sprendimu: blokuos „problematiškus“ kūrėjus

Kriptovaliutų apmokestinimo aspektai. Kaip „prikasus“ pelno, nesulaukti VMI dėmesio

Tyrimas: ko prireiks norintiems uždaryti mirusiojo paskyras internete?