Login to your account

Username *
Password *

10 žingsnių, kuriuos reikia atlikti spustelėjus apgaulingą nuorodą

 

Duomenų viliojimo (angl. phishing) el. laiškai yra nusikaltėlių pirmo pasirinkimo ginklas ketinant pavogti žmonių asmeninius duomenis ir į jų įrenginius įkelti kenkėjiškas programas (angl. malware). Užtenka vos akimirkos, kad taptumėte sukčiavimo auka. Jūs tiesiog gaunate iš pažiūros nekenksmingą el. laišką su nuoroda, kurią jums liepta spustelėti „kol dar nevėlu“. Bet ką daryti, jei iškart po to jus apima nerimo jausmas ir suprantate, kad visa tai buvo apgaulė?

1. Nesuteikite (daugiau) jokios informacijos

Tarkime, jog iš internetinės parduotuvės gavote el. laišką, kuris jums pasirodė šiek tiek įtartinas, tačiau vis dėlto paspaudėte prisegtą nuorodą tiesiog iš smalsumo. Nuoroda nukreipia jus į svetainę, kuri atrodo patikima, bet abejonės jausmas neišnyksta. Pats paprasčiausias metodas yra susilaikyti nuo bet kokios papildomos informacijos dalijimosi – neįveskite savo kredencialų ar banko sąskaitos duomenų. 

2. Atjunkite savo prietaisą nuo interneto

Kai kurios duomenų viliojimo atakos gali priversti jus suteikti sukčiams prieigą prie jūsų įrenginio. Jie gali įdiegti kenkėjišką programą, rinkti informaciją apie jus arba perimti valdymą ir nuotoliniu būdu kontroliuoti pažeistą prietaisą. Norint sumažinti žalą, būtina imtis skubių veiksmų. Pradėkite atjungdami įrenginį nuo interneto – laidinio ar Wi-Fi tinklo.

3. Sukurkite atsarginę savo duomenų kopiją

Atsijungus nuo interneto turėtumėte sukurti atsargines failų kopijas. Svarbiausia pasirūpinti neskelbtinais dokumentais su jautria informacija bei failais, turinčiais didelę asmeninę vertę. Vis dėlto atsarginių kopijų kūrimas po įsilaužimo gali būti rizikingas, nes duomenys jau galėjo būti pažeisti. Tad turėtumėte reguliariai ir prevenciškai kurti atsargines failų kopijas. Jei kenkėjiška programa patektų į jūsų įrenginį, galite atkurti duomenis iš išorinio kietojo disko, USB atmintinės arba debesų saugyklos paslaugų.

4. Atlikite kenkėjiškų programų ir kitų grėsmių nuskaitymą

Atlikite visą įrenginio nuskaitymą naudodami patikimo tiekėjo nuo kenkėjiškų programų apsaugančią programinę įrangą. Idealiu atveju papildomai atliktumėte antrą nuskaitymą, naudodami, pavyzdžiui, ESET nemokamą įrankį Online Scanner. Atsisiųskite skaitytuvą į prietaisą arba į atskirą įrenginį, tokį kaip USB jungtis, kurį tada galėsite įdėti į pažeistą kompiuterį ir iš ten įdiegti programinę įrangą. Jei skaitytuvas aptinka įtartinų failų, vadovaukitės instrukcijomis tam, kad juos pašalintumėte. Jei nuskaitymo procesas neranda jokios galimos rizikos, bet jums vis tiek kyla abejonių, susisiekite su jūsų saugumo programinės įrangos tiekėju. 

5. Apsvarstykite gamyklinių nustatymų atkūrimo galimybę

Gamyklinių parametrų atkūrimas reiškia telefono grąžinimą į pradinę būseną pašalinant visas įdiegtas programas ir failus. Nors kai kurių tipų kenkėjiškos programos gali išlikti jūsų įrenginyje net po visiško pradinių nustatymų atkūrimo, tačiau tikėtina, kad išvalius įrenginį bus sėkmingai pašalinta bet kokia grėsmė.

6. Iš naujo nustatykite savo slaptažodžius

Sukčiavimo el. laiškai gali priversti jus nenoromis atskleisti savo jautrius duomenis, tokius kaip ID numerius, banko ir kredito kortelių detales arba prisijungimo kredencialus. Net jei nepateiksite savo duomenų, gali būti, kad jūsų įrenginyje įdiegta kenkėjiška programa gali pati susekti geidžiamą informaciją. Jei manote, kad taip yra jūsų atveju, ir jeigu apgaulinguose el. laiškuose jūsų prašoma pateikti konkretų prisijungimo vardą, turėtumėte nedelsdami pakeisti savo prisijungimo kredencialus, ypač jei tą patį slaptažodį pakartotinai naudojate keliose paskyrose.

7. Susisiekite su bankais, administracijomis ir paslaugų teikėjais

Jei įvedėte banko detales arba prisijungimo duomenis prie svetainės, turinčios prieigą prie jūsų kortelių, nedelsdami informuokite savo banką. Jūsų kortelė gali būti užblokuota arba užšaldyta, kad ateityje būtų išvengta panašaus sukčiavimo.

8. Pastebėkite skirtumus

Nusikaltėliai, sėkmingai įsilaužę į jūsų įrenginį ar paskyrą, gali pakeisti prisijungimo duomenis, el. pašto adresus, telefono numerius ar bet ką, kas tik galėtų padėti jiems įsitvirtinti. Peržiūrėkite savo veiklą socialinių tinklų paskyrose, banko informaciją ir internetinių pirkinių užsakymų istoriją. Pavyzdžiui, jei pastebėjote mokėjimus, kurie atrodo įtartini, nepažįstami ar neteisėti, praneškite apie tai, pakeiskite prisijungimo duomenis ir paprašykite grąžinti pinigus.

9. Ieškokite neatpažintų įrenginių

Jei įsilaužėliai pavogė jūsų paskyros duomenis, tikėtina, kad jie bandė prisijungti naudodami savo įrenginį. Dauguma socialinių tinklų platformų saugo jūsų dabartinių prisijungimo seansų įrašą privatumo nustatymuose. Patikrinkite jį ir priverstinai atsijunkite nuo bet kurio nežinomo įrenginio.

10. Informuokite savo draugus, kontaktus, paslaugų teikėjus ir darbdavį

Kartais sukčiai naudoja jūsų paskyros, į kurią įsilaužė, kontaktų sąrašą tam, kad platintų apgaulingas nuorodas. Būkite atidūs ir imkitės veiksmų, kurie užkirstų kelią kitiems pakliūti į tos pačios apgaulės kėslus. Jei kibernetinė ataka yra susijusi su jūsų darbo paskyromis arba darbdavio išduotais įrenginiais, vadovaukitės savo įmonės taisyklėmis, nurodančiomis, kaip elgtis įvykus kibernetiniam incidentui, ir nedelsdami praneškite apie jo atvejį savo vadovui bei IT skyriui. Pagrindinės el. pašto paslaugos, tokios kaip „Outlook“ arba „Gmail“, taip pat siūlo įrankius, skirtus pranešti apie apgaulingus elektroninius laiškus tiesiai iš pašto dėžutės.

Rate this item
(0 votes)
Naujas terminas psichologijoje – nomofobija. Kodėl taip bijome rankose neturėti išmaniojo telefono?

Socialiniai tinklai – ne tik susirašinėjimui: prekes juose įsigyja daugiau nei pusė lietuvių

Lietuvoje pradėjo veikti naujieji telefono numeriai: galima skambinti vietoje aštuoneto naudojant nulį

Šie ženklai išduoda, kad laikas atsinaujinti maršrutizatorių: senas įrenginys kelia riziką saugumui

2G ir 3G įranga paveiks jūsų daiktų interneto (M2M/IoT) sprendimus ateityje – 5 būdai, kaip elgtis, kad tai nenutiktų

Artėja vienas svarbiausių metų technologijų renginių: pristatys ir pirmą skraidančio automobilio prototipą

Laukiamiausi 2024 m. vaizdo žaidimai: nuo atgimusios „Final Fantasy VII“ klasikos iki „S.T.A.L.K.E.R. 2“ siaubo Černobylyje

Prastas ryšys namuose? Kaltas gali būti naujas ar renovuotas jūsų namas

„Philips Monitors“ E1 linijoje – keturi nauji monitoriai šių laikų profesionalams, dirbantiems hibridinėje darbo aplinkoje

Interneto slapukai miršta: kas juos pakeis ir kodėl visiškai atsisakyti – nenaudinga?

Mobiliųjų žaidimų tendencijos 2024: kas lydės šiais metais?

Ilgaamžiškumo paslaptys: kaip prie jų šiandien prisideda išmaniosios technologijos?

Dėl kilusių nesutarimų „TikTok“ platformoje nebeliko Taylor Swift, Drake ir kitų atlikėjų dainų: paaiškino, kas nutiko

5 būdai, kaip dirbtinis intelektas gali palengvinti jūsų kasdienybę

Išmanusis laikrodis vaikui su GPS – kodėl verta įsigyti tokį prietaisą?

4 priežastys, kodėl 2024 – išmaniųjų laikrodžių metai