Login to your account

Username *
Password *

Siekiama visiškai uždrausti „TikTok“ programėlę: kaip tai palies Lietuvos naudotojus?

Jei vis dar naudojatės trumpų vaizdo įrašų platforma „TikTok“ – verta suklusti. JAV Atstovų Rūmai ką tik priėmė svarbų įstatymo projektą, kurį patvirtinus visoje šalyje ši platforma būtų uždrausta. Pasak Luko Keraičio, „Tele2“ Inovacijų eksperto, šis pokytis susijęs su siekiu apsaugoti amerikiečius nuo galimo piktnaudžiavimo jų duomenimis. Pokyčiai paliestų ir Lietuvos naudotojus – dauguma populiariausių „TikTok“ kūrėjų – amerikiečiai, todėl jų turinio tiesiog nebeliktų. Veiksmų jau anksčiau ėmėsi ir Europos institucijos.

Priėmė svarbų žingsnį

Kovo 13 dieną JAV Atstovų Rūmai priėmė įstatymo projektą, pagal kurį Kinijos įmonė „ByteDance“ privalo parduoti „TikTok“ kitam valdytojui. Kitu atveju programėlė JAV bus užblokuota. Nors įstatymo projektas buvo priimtas absoliučia balsų dauguma, tam, kad jis taptų realiu įstatymu, jį dar turi priimti Senatas ir pasirašyti prezidentas Joe Bidenas. 

Anot L. Keraičio, šia tema JAV kalbama jau seniai. Prieš kelerius metus „TikTok“ uždraustas naudoti visų valstybės darbuotojų įrenginiuose – programėlės personalui naudoti neleidžia kariuomenė, gynybos departamentai, Baltieji rūmai.

„Iš esmės šis sprendimas pirmiausiai susijęs su politika, o tik paskui su technologijomis. „TikTok“ JAV naudojasi beveik pusė piliečių. 2021 m. Kinijoje įsigaliojęs įstatymas gali įpareigoti technologijų kompanijas atskleisti duomenis apie naudotojus valdžiai. Tad JAV baiminasi, kad tai gali būti saugumo grėsmė“, – sako L. Keraitis.

Kritikos susilaukė ir patys JAV sprendimų priėmėjai – kritikuojamas nusitaikymas į vieną „TikTok“ platformą, vietoje to, kad būtų kuriamas bendras įstatymas panašioms situacijoms spręsti. JAV ir kitose rinkose egzistuoja ir daugybė kitų populiarių Kinijos įmonių valdomų programėlių. 

„TikTok“ draudimas naudingas Amerikos milžinei „Meta“ („Facebook“, „Instagram“, „WhatsApp“ savininkei), nes pakerta pagrindinį konkurentą. Nepritariantys įstatymui taip pat sako, kad „ByteDance“ ir taip neturi gerų santykių su Kinijos valdžia, rizikuoti amerikiečių duomenimis jiems neapsimoka, tam nėra priežasčių“, – pastebi „Tele2“ Inovacijų ekspertas.

Nors prieš kelerius metus buvo skelbta, kad visų amerikiečių „TikTok“ duomenys tvarkomi fiziškai JAV esančiuose serveriuose, prižiūrimuose JAV kompanijų, šių metų pradžioje atliktas tyrimas vis dėlto atskleidė neištaisytas saugumo spragas. Paaiškėjo, kad nors ir neoficialiai, „ByteDance“ vis dar turėjo prieigą prie kai kurių individualių vartotojų duomenų.

„Anksčiau buvo minėta, bet pastaruoju metu vis tyliau aptariama ir rizika, kad „TikTok“ galėtų paveikti amerikiečius ir per patį vaizdo įrašų turinį. Pavyzdžiui, algoritmą paredaguodama taip, kad būtų rodomi Kinijai palankesnės JAV politinės partijos įrašai“, – teigia L. Keraitis.

Paveiktų ir Lietuvos naudotojus

Net ir vertinant visas saugumo rizikas, baiminamasi ir dėl galimų šio sprendimo padarinių. JAV rinkoje uždraudus „TikTok“, pagrindinio pajamų šaltinio netektų tūkstančiai amerikiečių kūrėjų. Be to, naudotojai netektų didelės dalies turinio, o tai paliestų ir naudotojus Lietuvoje.

„TikTok“ saugumas vis dažniau atsiduria ir Europos institucijų akiratyje. Praėjusiais metais svarbiausios ES politiką formuojančios institucijos – Europos Parlamentas, Europos Komisija ir Europos Vadovų Taryba – uždraudė naudoti „TikTok“ darbuotojų telefonuose. Šis sprendimas buvo priimtas siekiant apsisaugoti „nuo kibernetinio saugumo grėsmių ir veiksmų, kuriais gali būti pasinaudota kibernetinėms atakoms“.

„Meškos“ paslaugą „TikTok“ padarė išsiuntęs žinutes savo naudotojams, skatindamas juos skambinti savo įstatymų leidėjams ir skatinti juos balsuoti prieš „TikTok“ engiantį įstatymą, nes kitaip „bus paminta amerikiečių žodžio laisvė“. Kongresmenai ir kiti politikai iš tiesų sulaukė gausybės skambučių, daugiausia jaunimo, ne visada gerai suprantančio įstatymus. Jie tiesiog nenori, kad būtų uždrausta jų mėgstama programėlė. Kalbama, kad ši akcija tik dar labiau suvienijo JAV politikus parodyti „TikTok“ jo vietą. O ir pats „TikTok“, išsiųsdamas tokius raginimus naudotojams, viena koja žengė į JAV vidaus reikalus“, – sako L. Keraitis.

Rate this item
(0 votes)
Nebereiks gaišti laiko ieškant, kur pastatyti automobilį: pasiūlė sprendimą, kuris parodys artimiausią laisvą vietą

„Tele2“ pristato eSIM paslaugą „Apple“ išmaniuosiuose laikrodžiuose

Visame pasaulyje pastebėta sutrikusi „YouTube“ veikla: paaiškino, kodėl daliai žmonių platforma nebeveiks

Pataria, kaip apsaugoti duomenis telefone: sukčiai informaciją gali pasiekti net per įkroviklį

Televizorių evoliucija: nuo pirmųjų judančių vaizdų iki šiuolaikinių išmaniųjų ekranų

Akys – ne tik sielos, bet ir apsipirkimo veidrodis: „Iki“ pirkėjai parduotuvėse išbandė specialius žvilgsnį sekančius akinius

„Logitech“ plečia kompiuteriams „Mac“ skirtų gaminių seriją, jų integracijai į „Apple“ ekosistemą

Sukčiai nusitaikė į keliautojus: atsakė, kodėl oro uostuose gali būti nesaugu krauti telefoną

Pristatytas išmanusis laikrodis „Huawei Watch 4 Pro Space Edition“: ilgaamžis dizainas ir daugiau galimybių stebėti sveikatą

Kaip apsaugoti vaikus nuo pavojų internete? Svarbiausios kibernetinio saugumo taisyklės

Startuolis „Joiner App“ pritraukė per pusę milijono naujoms rinkoms atverti

„Google“ paieškos rezultatus apibendrinantis dirbtinis intelektas juokina internautus: ar tai tikrai gera idėja?

Planuojantiems vasaros keliones automobiliu „Google Maps“ siūlys sutaupyti 

El. parašas dar negarantuoja sutarties tvirtumo: saugumo ekspertas atskleidė skaitmeninių dokumentų spragą

KTU mokslininkų kuriamas ultragarsinis detektorius parodys, iš kur mūšio lauke atskriejo šūvis

Vis dažniau kankinantis FOMO jausmas: kodėl taip bijome kažką praleisti ir kuo čia dėti socialiniai tinklai?