Login to your account

Username *
Password *

Lietuvoje populiarėja nauja el. parduotuvė „Temu“: atsakė, ar ja naudotis saugu

By Tele2 Vasario 05, 2024 94

Jei naudojatės socialiniais tinklais, tikriausiai bent kartą matėte į Lietuvos rinką neseniai įžengusios el. parduotuvės „Temu“ reklamą. Parduotuvė siūlo įsigyti įvairių namų apyvokos, grožio, elektronikos ir kitų prekių už ypač mažą kainą. Vis dėlto, daliai pirkėjų tokie viliojantys pasiūlymai gali kelti įtarimą – ar šia parduotuve naudotis saugu? Mantas Užupis, „Tele2“ IT saugumo ekspertas, paaiškina, kad „Temu“ naudotis galima taip pat kaip ir alternatyviomis el. parduotuvėmis, tačiau reikėtų daugiau dėmesio atkreipti į duomenų saugumą.

Klausimai dėl duomenų saugumo

„Temu“ yra 2022 m. pradėjusi veikti el. prekybos platforma, panaši į geriau žinomas „AliExpress“, „eBay“ ar „Amazon“ platformas. Nors šioje el. parduotuvėje siūlomomis mažomis kainomis susigundyti lengva, M. Užupis atkreipia dėmesį į kilusį ekspertų susirūpinimą dėl „Temu“ duomenų rinkimo praktikų. Dėl tokių pažeidimų „Temu“ valdanti įmonė „PDD Holdings“ įtarimų buvo sulaukusi jau ne kartą.

Praėjusių metų rudenį tyrimų bendrovės „Grizzly Research“ atliktas tyrimas parodė, kad el. parduotuvės išmanioji programėlė gali rinkti naudotojų duomenis ir juos perduoti trečiosioms šalims. Be to, programėlės spragos leidžia joje įdiegti įvairias kenkėjiškas ir šnipinėjančias programas. 

Davus sutikimą, ši el. parduotuvė gali pasiekti įvairius duomenis apie pirkėjus – jų vardus, el. pašto ir namų adresus, telefono numerį, mokėjimo informaciją, net įrenginiuose esančias nuotraukas ir vaizdo įrašus. Dauguma naudotojų šiems duomenų rinkimo būdams duoda sutikimą per daug negalvodami, nes jie reikalingi sklandžiam programėlės veikimui ir pirkiniams atlikti. 

„Nors iš esmės tai nėra blogai, reikėtų turėti omenyje, kad įmonė jau anksčiau buvo įtarta duomenų privatumo pažeidimais, todėl savo asmenine informacija su ja geriau dalintis atsargiai. Tiek apsipirkdami „Temu“, tiek kitose el. parduotuvėse, imkitės papildomų saugumo veiksmų – geriau mokėkite per tokias mokėjimo paslaugas, kaip „PayPal“ ir nenurodykite savo banko kortelės duomenų, apsaugokite paskyrą stipriu slaptažodžiu, venkite didelių pirkinių, visuomet patikrinkite atsiliepimus, nespauskite neaiškių nuorodų“, – pataria M. Užupis.

Kas yra „Temu“?

Pirmiausiai pasirodžiusi JAV, „Temu“ greit išpopuliarėjo ir netrukus jau veikė Kanadoje, Australijoje, Naujojoje Zelandijoje, kai kuriose Europos šalyse, Jungtinėje Karalystėje. „Temu“ priklauso Kinijos bendrovei „PDD Holdings“.

Kaip ir kitos panašios virtualios prekybvietės, „Temu“ leidžia atskiriems pardavėjams prekiauti savo platformoje, tačiau užsakymai ir apmokėjimai vykdomi per bendrą sistemą. Pasak „Tele2“ IT saugumo eksperto, „Temu“ yra teisėta el. parduotuvė, tad pirkėjams jos specialiai vengti tikrai nereikia.

„Tiesa, verta atkreipti dėmesį, kad daugelis svetainėje parduodamų elektronikos prekių atrodo kaip pagamintos didžiųjų bendrovių, bet yra jų kopijos. Ar parduotuvėje esantis prekės ženklas yra autentiškas, galite sužinoti iš mėlynos varnelės simbolio prekės aprašyme. Be to, kaip ir kitose panašiose el. parduotuvėse, čia gali pasitaikyti nesąžiningų pardavėjų, kurie bando parduoti aprašymo neatitinkančias ar nekokybiškas prekes, tad pirkėjai visuomet turėtų remtis atsiliepimais“, – sako M. Užupis.

Kaip Temu reagavo į "Grizzly Research" ataskaitą ir kaltinimus?   
Ataskaitoje pateikti kaltinimai yra visiškai nepagrįsti, juos paskelbė maža trumpojo pardavimo įmonė, turinti prastą istoriją. Ataskaita buvo paskelbta siekiant sukelti paniką ir sumažinti akcijų kainas, kad įmonė galėtų pasipelnyti iš skolintų vertybinių popierių pardavimo sprendimų. Jų motyvai ir neįprasti veiksmai yra gana akivaizdūs. Džiaugiamės, kad dauguma investuotojų ir vartotojų suprato pagrindinius motyvus ir įžvelgė nepagrįstus kaltinimus. Nuo ataskaitos paskelbimo rugsėjo pradžioje "Temu" patronuojančiosios bendrovės "PDD Holdings" akcijų kaina pakilo daugiau kaip 40 %.    
Nors ataskaita buvo visiškai nepagrįsta, pripažįstame, kad apie savo duomenų tvarkymo praktiką ir saugumo protokolus vartotojams turime pranešti atvirai ir skaidriai, ir ėmėmės veiksmų komunikacijai pagerinti.    
 
Duomenų politika ir požiūris   
Savo interneto svetainėje ir programėlėje pateikėme svarbius paaiškinimus apie mūsų renkamus duomenis ir jų naudojimą. Kiekvienas naudotojas gali peržiūrėti leidimus, kurių siekia "Temu", svetainėje arba programėlėje, skiltyje "Nustatymai" arba adresu https://www.temu.com/au/permission.html. Norėdami išsamiau susipažinti su mūsų požiūriu į duomenų apsaugą, naudotojai taip pat gali apsilankyti mūsų išsamioje privatumo politikoje adresu https://www.temu.com/privacy-and-cookie-policy.html.   
Būdami "Nasdaq" biržoje listinguojamos "PDD Holdings Inc.", e. prekybos grupės, kurios rinkos kapitalizacija siekia 180 mlrd. dolerių, dalis, esame plačiai prižiūrimi reguliavimo ir priežiūros institucijų.    
Temu teikiame pirmenybę privatumo apsaugai ir skaidriai informuojame apie savo duomenų tvarkymo praktiką. Informaciją renkame turėdami aiškų ir vienintelį tikslą: teikti ir nuolat tobulinti savo produktus ir paslaugas naudotojams. Kiekviena duomenų kategorija yra būtina, kad galėtume pagerinti vartotojų apsipirkimo patirtį.   
Atskleisdami duomenų rinkimo praktiką, laikomės maksimalaus atskleidimo principo. Jei yra tikimybė, kad pagal tam tikrą scenarijų bus renkami duomenys, mes tai atskleidžiame. Tai atitinka programuotojams keliamus reikalavimus, kuriuos nustato tokios taikomųjų programų prekyvietės kaip "Apple App Store" ir "Google Play Store". Tačiau kai kalbama apie faktinį duomenų rinkimą ir naudojimą, laikomės minimumo principo, t. y. renkame ir naudojame tik tuos duomenis, kurie būtini konkretiems, pagrįstiems scenarijams.   
 
Pažeidžiamumo testavimas ir ataskaitų teikimas   
Lapkričio mėnesį "Temu" bendradarbiavo su San Franciske įsikūrusia kibernetinio saugumo agentūra "HackerOne" ir pasiūlė atlygio už klaidas programą. Temu prisijungė prie tokių bendrovių kaip "Amazon", "Google", "Tesla" ir "Facebook", kurios naudojasi "HackerOne" platforma, kad sujungtų ir apdovanotų etiškus įsilaužėlius už sėkmingai aptiktas ir praneštas saugumo spragas.   
Temu mano, kad privatumas ir saugumas yra pagrindinės mūsų platformos funkcijos. Užsitarnauti ir išlaikyti naudotojų pasitikėjimą yra mūsų svarbiausias prioritetas, todėl laikomės aukščiausių privatumo ir saugumo standartų. Esame pasiryžę bendradarbiauti su saugumo bendruomene nustatant ir šalinant pažeidžiamumus, didinant saugumo testavimo skaidrumą ir užtikrinant mūsų įmonių ir klientų saugumą.
 
Rate this item
(0 votes)
Last modified on Trečiadienis, 07 Vasario 2024 10:27
Naujas terminas psichologijoje – nomofobija. Kodėl taip bijome rankose neturėti išmaniojo telefono?

Socialiniai tinklai – ne tik susirašinėjimui: prekes juose įsigyja daugiau nei pusė lietuvių

Lietuvoje pradėjo veikti naujieji telefono numeriai: galima skambinti vietoje aštuoneto naudojant nulį

Šie ženklai išduoda, kad laikas atsinaujinti maršrutizatorių: senas įrenginys kelia riziką saugumui

2G ir 3G įranga paveiks jūsų daiktų interneto (M2M/IoT) sprendimus ateityje – 5 būdai, kaip elgtis, kad tai nenutiktų

Artėja vienas svarbiausių metų technologijų renginių: pristatys ir pirmą skraidančio automobilio prototipą

Laukiamiausi 2024 m. vaizdo žaidimai: nuo atgimusios „Final Fantasy VII“ klasikos iki „S.T.A.L.K.E.R. 2“ siaubo Černobylyje

Prastas ryšys namuose? Kaltas gali būti naujas ar renovuotas jūsų namas

„Philips Monitors“ E1 linijoje – keturi nauji monitoriai šių laikų profesionalams, dirbantiems hibridinėje darbo aplinkoje

Interneto slapukai miršta: kas juos pakeis ir kodėl visiškai atsisakyti – nenaudinga?

Ilgaamžiškumo paslaptys: kaip prie jų šiandien prisideda išmaniosios technologijos?

Dėl kilusių nesutarimų „TikTok“ platformoje nebeliko Taylor Swift, Drake ir kitų atlikėjų dainų: paaiškino, kas nutiko

Mobiliųjų žaidimų tendencijos 2024: kas lydės šiais metais?

5 būdai, kaip dirbtinis intelektas gali palengvinti jūsų kasdienybę

Išmanusis laikrodis vaikui su GPS – kodėl verta įsigyti tokį prietaisą?

4 priežastys, kodėl 2024 – išmaniųjų laikrodžių metai