Login to your account

Username *
Password *

25 įdomūs faktai apie internetą Featured

By CPU.lt Rugsėjis 11, 2019 2886

Internetu dauguma mūsų naudojamės kasdien. Tiesą sakant, neretas vartotojas šiandien iš savo rankų nei akimirkai nepaleidžia išmaniojo telefono, kuriame veikia nuolatinis interneto ryšys. Tai rodo, kad šiomis dienomis interneto būtinybė ir svarba yra neginčytina. Interneto pagalba mes bendraujame, dirbame, mokomės, sužinome naujienas, apsiperkame, leidžiame savo laisvalaikį ir atliekame dar daugybę kitų mūsų kasdienybei svarbių užduočių. Tačiau nepaisant tokios didelės interneto svarbos mūsų gyvenimui, tikrai ne kiekvienas galime pasakyti daug įdomių detalių apie internetą. Todėl šiandien siūlome jums susipažinti su keliomis iš jų.

1. „Despacito“

Kurį laiką PSY sukurtos „Gangnam Style“ dainos vaizdo klipas buvo daugiausiai peržiūrų sulaukęs vaizdo klipas visoje istorijoje  – iki šiol jį peržiūrėjo daugiau nei 3,4 milijardo kartų. Tačiau visai neseniai šį rekordą sumušė Luis Fonsi „Despacito“ daina, kurios klipas sulaukė daugiau nei 6,4 milijardų peržiūrų „YouTube“ platformoje. Pastarasis skaičius yra bene toks pats, koks yra ir Žemėje gyvenančių žmonių skaičius.

2. Pirmieji

Pirmoji „Twitter“ žinutė buvo paskelbta 2006 m. kovo 21 d. Jack Dorsey. Pirmasis „YouTube“ vaizdo įrašas į šią platformą buvo įkeltas 2005 m. balandžio 23 d. – „Meet At Zoo“ (Jawed Karim).

3. Naršymas internete

Turbūt jūs jau ne vieną kartą internete buvote girdėję anglišką terminą „surfing“, kuris reiškia naršyti internete. Šis terminas atsirado 1992 m. Jį sugalvojo Niujorke dirbantis bibliotekininkas vardu Jean Armour Polly. Iki šiol šis terminas yra vartojamas pakankamai dažnai, tačiau šiam terminui taip pat ne ką mažiau populiariu atitikmeniu yra ir „browsing“, reiškiantis lygiai tą patį – naršymą internete.

4. Dinozauras

Pirmasis pasaulyje atsiradęs tinklalapis iki šiol veikia. Žinoma, jis nei iš tolo nėra panašus į šiuolaikinius modernius internetinius tinklalapius, kadangi jame yra tik tekstas ir nuorodos, tačiau vien tas faktas, jog pirmasis tinklalapis vis dar veikia, skamba tiesiog neįtikėtinai.

5. Kokio amžiaus?

Internetui yra 11130 dienų. Jei jūs norite visuomet žinoti tikslius skaičius, galite apsilankyti howoldistheinter.net ir tai padaryti visiškai nemokamai. Tiesą sakant, internete apskritai yra mažai informacijos, kuri būtų mokama - ir visa tai yra dėka interneto.

6. Interneto atsiradimas

Seras Tim Berners-Lee (jam buvo suteiktas Sero titulas pačios Anglijos Karalienės Elizabetos II) yra žmogus, kuris išrado internetą. Jis dirbo Europos organizacijai, atliekančiai branduolinius tyrimus, kai išrado technologiją, kuri nutiesė kelią interneto atsiradimui. Internetas atsirado 1989 m.

7. Prijungti prie interneto

Skaičiuojama, kad 2020 m. apytiksliai 40 milijardų technologinių įrenginių bus prijungti prie interneto. Tai yra koncepcija, kurią angliškai ekspertai vadina „The Internet of Things“ arba „IOT“.

8. Internetinės pažintys

Internetinės pažintys ilgą laiką turėjo neigiamą atspalvį. Tačiau šiandien yra akivaizdu, kad visa tai pasikeitė, kadangi atliktų naujausių tyrimų duomenimis internetinių pažinčių paslaugų rinka generuoja apytiksliai 1 milijardą USD kiekvienais metais. Be to, skaičiuojama, kad apytiksliai 19 proc. pasaulio porų yra susipažinusios internete.

9. „Deep Web

Internetiniai puslapiai, kuriuos jūs įprastai kasdien naršote ir kuriuos surandate naudodamiesi populiariausiomis internetinėmis paieškos sistemomis, tokiomis kaip „Google“, yra tik mažytis procentas viso šiuolaikinio interneto, todėl dažnai yra vadinamas „Surface Web“ („Paviršiniu internetu“). Tuo tarpu visas likęs „internetas“ yra vadinamas „Deep Web“ („Giliuoju internetu“) ir jis yra daug didesnis už mums gerai pažįstamą. Norint patekti į „Deep Web“, nepakanka tradicinės interneto naršyklės, tokios kaip „Google Chrome“ ar „Firefox“. Tam reikia tokių priemonių kaip „Tor“. Tačiau žmonės, kurie nori patekti į „Deep Web“, turėtų būti labai atsargūs, kadangi jame įprastai galima atrasti švelniai tariant labai „neįprastų“ ir „keistų“ dalykų.

10. Išmanieji suomiai

2010 m. Suomija tapo pirmąja šalimi, kuri prieigą prie interneto pavertė juridine teise. Labai tikėtina, kad ateities žmonės sunkiai supras, kaip kažkada internetas galėjo nepriklausyti įprastinėms žmogaus teisėms.

11. „Facebook“ populiarumas

Bene pusė interneto vartotojų turi savo „Facebook“ paskyrą. O tai reiškia, kad šis skaičius atspindi daugiau nei milijardą profilių nuotraukų! Ir tai taip pat neabejotinai yra pats didžiausias pasaulyje ir visoje istorijoje internetinis komunikacijos tinklas.

12. „YouTube“

Kiekvieną minutę į „YouTube“ platformą yra įkeliama apytiksliai 72 valandos trukmės vaizdo medžiagos. Tokio kiekio vaizdo medžiagos peržiūrai reikia 3 dienų! Tereikia įsivaizduoti, kiek vietos reikia, kad būtų sutalpinama tiek daug vaizdo įrašų.

13. Augimas

Internetui prireikė apytiksliai trijų metų pasiekti 50 mln. vartotojų. Tam pačiam skaičiui pasiekti televizijai prireikė 13 metų, o radijui – 18 m. Ir tai yra labai puikus pavyzdys, kaip internetas veikia mūsų gyvenimą ir kodėl jis yra toks svarbus. Todėl šiandien mes tegalime įsivaizduoti, kas mūsų laukia dar po dešimties ar dvidešimties metų.

14. Interneto vartojimas

Kinijoje yra daugiausiai interneto vartotojų visame pasaulyje – daugiau nei 630 mln. Tuo tarpu Norvegijoje yra didžiausias gyventojų besinaudojančių internetu procentas, kuris viršija 95 proc.

15. Internetas yra visur

Dėka satelitinių tinklų, pasaulyje nėra tokios vietos, kurioje nebūtų interneto, tačiau kai kuriuose pasaulio regionuose vyriausybės interneto naudojimui yra nustačiusios labai griežtus reikalavimus.

16. 14 „išrinktųjų“

14 žmonių grupė (padalinta į dvi grupes po lygiai) susitinka keturis kartus per metus ceremonijoje pavadinimu „Key Ceremony“. Šie 14 žmonių priklauso „Internet Corporation for Assigned Names and Numbers“ (ICANN) ir yra būtent tie žmonės, kurie iš tikrųjų kontroliuoja tai, kaip mes naudojamės internetu. Organizacija yra atsakinga už skaitinių ID priskyrimą tinklalapiams ir kompiuteriams, kurie išverčiami į įprastinius tinklalapių adresus, kuriuos žmonės įrašo į savo interneto naršykles. Be abejo, visa tai gali nuskambėti kaip konspiracija, tačiau taip nėra.

17. „LOG“

Technologija, kurios pagrindu atsirado internetas, buvo išrasta MIT septintajame dešimtmetyje. Pirmoji kada nors perduoda žinutė buvo „LOG“. Vartotoja bandė parašyti „LOGIN“, tačiau tinklas „užlūžo“ nuo „didžiulės“ duomenų apkrovos, kurią sukėlė panaudota G raidė.

18. MP3

MP3 standartas buvo išrastas 1991 m., tačiau jis nebuvo iš karto panaudotas, kodėl 1998 m. jį pritaikė muzikos failų dalinimosi paslaugų kompanija Napster – pradėdama veikti internete ir šį muzikos failų formatą panaudodama transliavimui internetu. Napster pakeitė žmonių požiūrį į internetą, kadangi parodė, jog interneto pagalba pasaulis gali pasiekti bene bet ką.

19. Priklausomybė

Kai yra tiek daug programų kūrėjų, programuotojų, analitikų, verslo valdymo specialistų, grafikos dizainerių ir kitų su virtualiu pasauliu susijusių specialybių atstovų, nėra stebėtina, kad internetas turi labai didelės įtakos jų gyvenimo kokybei. Tačiau žmogaus smegenys nesivysto taip greitai kaip tai daro internetas. Mes vis dar esame užprogramuoti patenkinti savo esminius poreikius – tinklalapiai, aplikacijos, žaidimai ir šiuolaikiniai verslo sprendimai iki šiol nusitaiko į mūsų „poreikius“ ir priverčia mus sėdėti priešais kompiuterio ekraną.

Ir ši problema yra didžiulė, t.y. tarptautinė. Daugybė žmonių visame pasaulyje yra priklausomi nuo interneto ir jame slypinčių internetinių sprendimų. Būtent todėl Kinijoje (ir kai kuriose kitose pasaulio šalyse) jau kurį laiką yra organizuojamos priklausomybę nuo virtualaus pasaulio turintiems žmonėms skirtos stovyklos, kuriose yra bandoma gydyti žmones, kuriems internetas yra tapęs visu gyvenimu. Ir tokia žmonių būsena tampa vis dažnesnė.

20. Brangiausias raktažodis

Pats brangiausias „Google Ads“ raktažodis yra „insurance“ (liet. draudimas).

21. Informacijos indeksavimas

„Google“ skaičiuoja, kad šiandien internete yra apytiksliai 5 mln. terabaitų duomenų (1TB = 1,000GB) ir teigia, kad jie iki šiol yra suindeksavę tik apytiksliai 0,04 proc.

O tai yra labai įdomus faktas, dar vieną kartą primenantis mums, kad tai, ką mes randame pasinaudoję internetine „Google“ paieškos sistema, yra tik labai nedidelė šiuolaikinio interneto dalis ir tikrai negali jo „atstovauti“. Realybės nenuginčysime – jau minėtas „Dark Web“ yra gerokai didesnis nei internetas, kurį mes puikiai pažįstame.

22. Legenda

Legenda byloja, kad „Amazon“ pačia didžiausia elektronine parduotuve visame pasaulyje tapo dėl vienos labai įdomios priežasties – tuomet, kai dar nebuvo „išrasta“ „Google“ paieškos sistema ir pagrindine paieškos sistema buvo „Yahoo“, pastarojoje internetiniai tinklalapiai buvo pateikiami pagal alfabetą. O tai reiškia, kad Jeff Bezos kompanija akimirksniu pasirodė tarp pirmųjų rezultatų. Žinoma, tai yra tik legenda, tačiau joje gali būti bent mažytė dalis tiesos, kadangi vos tik „Amazon“ pradėjo savo veiklą, ji tapo matoma daugybei interneto vartotojų.

23. Pirmojo „spam“ priežastis

Pirmasis „spam“ (liet. brukalas) tipo el. laiškas buvo išsiųstas 1978 m., kai DEC pristatė naują kompiuterį ir operacinę sistemą. Tuomet kūrybiškas DEC rinkodaros specialistas nusprendė masiškai išsiųsti el. laiškus 600 ARPANET vartotojų ir administratorių. Iš tiesų jis tinkamai nesuprato visos sistemos veikimo, todėl visus el. adresus įrašė į el. laiško „SUBJECT“ eilutę, o tuomet jie persikėlė ir užpildė „TO:“ bei „CC:“ eilutes, o galiausiai ir el. laiško teksto vietą. Žinoma, tokius el. laiškus gavusių vartotojų reakcija buvo nekokia.

24. DDOS

Viena iš dažniausiai pasitaikančių ir populiariausių „kibernetinio terorizmo“ formų šiomis dienomis yra DDOS (angl. „Distributed Denial of Service“) ataka, kuomet šimtai arba netgi tūkstančiai pačiose įvairiausiose pasaulio vietose esančių kompiuterinių sistemų vienu metu jungiasi prie tinklalapio ar bet kurio kito nustatyto tinklo tam, kad serveriai nebegalėtų atlaikyti tokio didelio informacijos srauto ir galiausiai išsijungtų.

25. Pažeidžiamumas

Šiandien yra labai lengva pamiršti, kad internetas iš tikrųjų veikia daugybės fizinių infrastruktūrų dėka. Ir nemenka dalis tokių fizinių infrastruktūrų yra labai pažeidžiamos – gerokai labiau nei jūs kada nors galėjote įsivaizduoti.

Interneto terorizmas yra labai didelė ir reali grėsmė. 2008 m. vasario mėn. 5 gilioje jūroje nutiesti interneto kabeliai, suteikiantys interneto ryšį Viduriniesiems Rytams buvo nupjauti nežinomų asmenų (ar suinteresuotų grupių). Kokia buvo to priežastis? Iki šiol nėra žinoma. Tačiau tokie išpuoliai parodo, kad be interneto prieigos dėl interneto terorizmo gali pasilikti ir ištisi kontinentai. Todėl viso to nuvertinti ir į visą tai užsimerkti tikrai nevertėtų.

Taigi, kai pateikėme šiuos 25 įdomius faktus apie internetą, turbūt jau spėjote suprasti, kad iki šiol apie savo kasdien naudojamą virtualią priemonę jūs mažai ką bežinojote. Kaip bebūtų, to paties interneto pagalba kiekvienas šiuolaikinis vartotojas gali be jokių didesnių sunkumų atrasti tai, kas jį domina, todėl už visą tai belieka padėkoti internetui.

Rate this item
(0 votes)
Last modified on Šeštadienis, 14 Rugsėjis 2019 11:26
Aukštosios mados prekės ženklas „Marc Cain“ pasirinko lietuvių kurtą žaidimą jubiliejinės kolekcijos pristatymui

Tarptautinė diena be automobilio: kaip suplanuoti geriausią maršrutą alternatyviomis keliavimo priemonėmis?

„iOS 17“ lietuviams atnešė gerų žinių: „Telia“ klientų „iPhone“ telefonuose pradėjo veikti nauja funkcija – Wi-Fi skambučiai.

Neapsigaukite – šalyje plito el. paštą imituojanti kibernetinė ataka

Eterinė televizija – ir nemokama, ir tvari

Netikėta: dauguma naujųjų „iPhone“ modelių kainuos pigiau nei pernai

5 programėlės, kurias verta įsidiegti turint išmanųjį laikrodį

Pasidžiaukite rudenėjančia gamta: kokius parkus verta aplankyti savaitgalį ir kaip pasitikrinti jų užimtumą?

„Samsung“ pristatė naujos kartos atminties korteles: stebins sparta ir užtikrins duomenų saugumą

Paaiškino, kaip greitai atkurti užblokuotą „Google“ paskyrą

„Kinfirm“ tapo Medicinos banko IT partneriu

Su naująja internetine kamera „Logitech Brio 100 Full HD“ atrodysite, skambėsite ir bendrausite kokybiškiau

„iPhone“ naudotojai slaptarakčius jau gali saugoti „NordPass“

„Nortal“ plečiasi: įsigijo programinės įrangos kūrimo įmonę „Questers“

„Blockchain“ pagrindu Lietuvoje veikianti finansų institucija „Benker“ pradėjo paslaugų teikimą