Login to your account

Username *
Password *

„TikTok“ išnaudoja mažamečių silpnybes: kaip apsaugoti savo vaikus?

By Telia Balandis 12, 2023 280

JAV svarstant šalyje visiškai uždrausti „TikTok“, socialinis tinklas patyrė dar vieną smūgį reputacijai. Praėjusią savaitę Jungtinės Karalystės duomenų apsaugos institucija platformai skyrė 12,7 mln. svarų sterlingų baudą už leidimą ja naudotis mažamečiams, pažeidžiant pačios sukurtas taisykles. Ekspertų teigimu, šios sankcijos yra visiškai pagrįstos ir turėtų suveikti kaip dar vienas signalas tėvams aktyviau domėtis, ką internete veikia jų atžalos.

Britų nevyriausybinė organizacija „Kovos su skaitmenine neapykanta centras“ (CCDH), atlikusi tyrimą su trylikamečiais iš JK, JAV, Kanados ir Australijos, nustatė, kad praėjus vos dviem su puse minutės nuo „TikTok“ paskyros susikūrimo jaunuoliams pradedami rodyti savęs žalojimą propaguojantys vaizdo klipai, o po aštuonių minučių – valgymo sutrikimus skatinantis turinys.

„TikTok“ daugeliui mūsų kasdien praskaidrina dieną nuotaikingais pokštais bei kitu įtraukiančiu turiniu, tačiau vaikams šis socialinis tinklas yra ypač pavojingas. Ne vienas tyrimas įrodė, kad platformos algoritmas išnaudoja vaikų pažeidžiamumą, formuodamas klaidingas nuostatas apie save ir aplinką.

„TikTok“ taip pat slapta renka privačius mažamečių duomenis, vėliau juos panaudodamas dar kenksmingesnio turinio pateikimui. Tačiau didžiausia problema, kad dėl tyčinio saugiklių nebuvimo visa atsakomybė už jaunuolio saugumą tenka patiems tėvams“, – perspėja „Telia“ tvarumo projektų vadovė Indrė Bimbirytė-Yun.

Tikslas – priklausomybė

Pasak pašnekovės, didžiausias „TikTok“ pavojus kyla iš to, jog vaikai dar neturi tvirtų vertybinių nuostatų, o brendimo metu jiems kyla daug klausimų apie besikeičiantį kūną ir minčių apie egzistenciją. Tai juos padaro itin jautrius turiniui, kuris skatina iškreiptą požiūrį į save, savo psichinę sveikatą bei padėtį visuomenėje kitų žmonių atžvilgiu.

„Trumpuosius vaizdo įrašus parenkantis algoritmas atpažįsta vaiko pažeidžiamumą ir užuot ėmęsis veiksmų nuo jo apsaugoti, jį pradeda laikyti potencialiu būdu sukelti priklausomybę.

Siekdama maksimaliai padidinti mažųjų programėlėje praleidžiamo laiko kiekį ir taip daugiau užsidribti iš jiems rodomos reklamos, platforma pradeda rodyti prieštaringus vaizdelius, kurie žadina jau galimai egzistuojančias baimes ir kompleksus. Pavyzdžiui, skatina bręstančius paauglius laikytis ekstremalių dietų“, – aiškina I. Bimbirytė-Yun.

„Telia“ atstovė dalinasi ir tai iliustruojančiais pavyzdžiais. Eksperimentą įvykdžiusi CCDH aptiko, kad „TikTok“ profilio vardą iš „Sarah“ pakeitus į „Sarah, mesk svorį“ socialinis tinklas jame talpinamą turinį kitiems vartotojams pradeda rodyti net dvylika kartų dažniau. Kitas tyrimas nustatė, jog keturiolikmečių vaikinų sraute kur kas dažniau bus atvaizduojami moterų diskriminacija ir agresija jų atžvilgiu pagarsėjusio Endriu Teito vaizdo įrašai.

Kita nevyriausybinė organizacija „Cosnumer Reports“ nustatė, kad „TikTok“ renka privačią informaciją net tada, kai programėlė nenaudojama. Aplikacija seka, kokiuose internetiniuose puslapiuose lankosi vaikas, kokius žodžius renka klaviatūra, jo buvimo vietą bei kontaktų duomenis, kas vėliau panaudojama dar tikslesniam jo pažeidžiamumų išnaudojimui ar netgi reklamuojant su tuo susijusius produktus, pavyzdžiui, skirtus svorio metimui.

Kaip apsaugoti vaikus?

Ekspertės nuomone, nepaisant taisyklėse esančio trylikos metų amžiaus apribojimo, platforma iki šiol tyčia nesistengė užkirsti kelio neteisėtam jaunuolių patekimui į platformą. Institucijų paskirtos baudos ir kylantis visuotinis nepasitenkinimas galimai paskatins „TikTok“ sugalvoti tam tikrą tėvų sutikimo patikros mechanizmą, tačiau didelė tikimybė, jog jame taip pat bus palikta neteisėtą prieigą įgalinančių spragų.

„Akivaizdu, kad tai tėvams nepaliekama kitos išeities, kaip tik savo vaiko saugumą perimti į savo rankas. Nusprendus, kad vaikas yra pakankamai subrendęs naudoti šį socialinį tinklą, reikėtų pradėti nuo tėvams skirtų nustatymų. Programėlės privatumo parinkčių skiltyje esanti „Family Pairing“ funkcija leidžia suporuoti vaiko ir vieno iš tėvų profilius bei vėliau kontroliuoti, koks turinys jiems gali būti rodomas, kas jiems gali siųsti žinutes ir nustatyti „TikTok“ naudojimosi laiko limitą per dieną“, – pataria I. Bimbirytė-Yun.

Tiesa, labai svarbu įvertinti, kad vaikai yra labai išmanūs ir gali vieną dieną iš naujo atsisiųsti „TikTok“ aplikaciją bei susikurti naują paskyrą su kitu telefono numeriu ar tiesiog prisijungti su panašių apribojimų neturinčia savo draugų paskyra.

Kur kas saugesnis variantas būtų vaiko telefone sukurti pagrindinę paskyrą naudojant „Google Family Link“ ir „Family Sharing“, kur tėvai gali įjungti bendrą turinio filtravimą. „Apple“ įrenginių vartotojams reikėtų pasinaudoti vaiko telefone esančiais „Screen Time“ nustatymais, aktyvuoti „Content & Privacy Restrictions“ funkciją ir jos parinktyse nustatyti, kokį turinį ir programėles blokuoti. „Android“ įrenginių savininkai tai gali atlikti „Google Family Link“ programėlėje įjungę „SafeSearch“ funkcionalumą.

Visgi „Telia“ tvarumo projektų vadovės manymu, vaikui nuo pat pirmų žingsnių skaitmeniniame pasaulyje reikėtų aiškinti, kad visas turinys internete turi būti vertinamas kritiškai, jį patikrinant bent keliuose šaltiniuose ir taip atskiriant melagienas nuo faktų. Taip pat svarbu ugdyti suvokimą, kas yra netinkamas turinys ir mokyti, kad jį aptikus reikėtų pasikalbėti su tėvais arba pačiam imtis jo blokavimo.

Rate this item
(0 votes)
Nebereiks gaišti laiko ieškant, kur pastatyti automobilį: pasiūlė sprendimą, kuris parodys artimiausią laisvą vietą

„Tele2“ pristato eSIM paslaugą „Apple“ išmaniuosiuose laikrodžiuose

Visame pasaulyje pastebėta sutrikusi „YouTube“ veikla: paaiškino, kodėl daliai žmonių platforma nebeveiks

Pataria, kaip apsaugoti duomenis telefone: sukčiai informaciją gali pasiekti net per įkroviklį

Televizorių evoliucija: nuo pirmųjų judančių vaizdų iki šiuolaikinių išmaniųjų ekranų

Akys – ne tik sielos, bet ir apsipirkimo veidrodis: „Iki“ pirkėjai parduotuvėse išbandė specialius žvilgsnį sekančius akinius

„Logitech“ plečia kompiuteriams „Mac“ skirtų gaminių seriją, jų integracijai į „Apple“ ekosistemą

Sukčiai nusitaikė į keliautojus: atsakė, kodėl oro uostuose gali būti nesaugu krauti telefoną

Pristatytas išmanusis laikrodis „Huawei Watch 4 Pro Space Edition“: ilgaamžis dizainas ir daugiau galimybių stebėti sveikatą

Kaip apsaugoti vaikus nuo pavojų internete? Svarbiausios kibernetinio saugumo taisyklės

Startuolis „Joiner App“ pritraukė per pusę milijono naujoms rinkoms atverti

„Google“ paieškos rezultatus apibendrinantis dirbtinis intelektas juokina internautus: ar tai tikrai gera idėja?

Planuojantiems vasaros keliones automobiliu „Google Maps“ siūlys sutaupyti 

El. parašas dar negarantuoja sutarties tvirtumo: saugumo ekspertas atskleidė skaitmeninių dokumentų spragą

KTU mokslininkų kuriamas ultragarsinis detektorius parodys, iš kur mūšio lauke atskriejo šūvis

Vis dažniau kankinantis FOMO jausmas: kodėl taip bijome kažką praleisti ir kuo čia dėti socialiniai tinklai?