Login to your account

Username *
Password *

Duomenų atstatymas – tai prarastų, netyčia ištrintų, sugadintų ar kitaip nepasiekiamų duomenų atkūrimo procesas. Juos galima atkurti specializuotuose servisuose iš šių laikmenų: nešiojamų, stacionarių, planšetinių kompiuterių, mobiliųjų telefonų, HDD, SSD diskų, USB atmintinių ir net iš atminties kortelių. Duomenys atstatomi iš atsarginių kopijų ir kitais būdais.

Duomenų praradimo priežastys

Remiantis pastarosiomis statistikomis, duomenys dažniausiai prarandami tiesiog dėl žmogiškųjų klaidų. Bet kartais tam įtakos turi ir netikėtos situacijos. Dažniausios priežastys:

 • duomenų išsiuntimas ne tam adresatui;
 • elektros energijos tiekimo sutrikimai;
 • stichinės nelaimės;
 • turimos įrangos gedimai;
 • atsitiktinis duomenų ištrynimas;
 • fizinė standžiojo disko žala;
 • skysčių išsiliejimas ant įrenginio;
 • programiškai užstrigę prietaisai;
 • turimos įrangos vagystė.

Kaip vyksta duomenų atstatymas?

Duomenų atstatymo procesas skiriasi priklausomai nuo duomenų praradimo aplinkybių ir turimos programinės įrangos, kuri naudojama kuriant atsarginę kopiją. Kai kuriais atvejais vartotojai gali patys atkurti prarastus failus. Tačiau, jeigu visa duomenų bazė yra neprieinama – tai jau bus žymiai sudėtingesnis procesas, kurį padės sutvarkyti duomenų atkūrimo specialistai.

Duomenų atsatymas tikrai galimas ir tais atvejais, kai nebuvo sukurta jokia atsarginė dokumentų kopija, tačiau tam tikri tų failų fragmentai pasiliko standžiajame diske. Taip yra todėl, nes failai ir informacija apie juos paprastai yra saugomi skirtingose įrenginio vietose.

Kaip to išvengti?

Vienas iš būdų išvengti daug laiko reikalaujančio ir kartais brangaus duomenų atkūrimo proceso yra iš anksto užkirsti kelią failų praradimui. Stenkitės visus svarbius dokumentus ar nuotraukas laikyti, pavyzdžiui, ne tik telefono galerijoje, bet ir savo „debesyje“.

Taip pat labai patogu svarbią informaciją laikyti elektroniniame pašte. Šiais laikais jau nepatariama saugoti failus ar nuotraukas išoriniuose diskuose ar kitose laikmenose. Vis dėlto tai yra nusidėvintys įrenginiai ir nežinia kokiu našumu jie veiks po daugelio metų.

Saugojimas „debesyje“ – šiuolaikinis ir labai saugus įvairių dokumentų laikymas, kuris suteikia jums prieigą prie tu duomenų praktiškai iš bet kur. Tereikia suvesti savo vartotojo vardą ir slaptažodį. Esant kokiems nors informacijos nutekėjimams ar neaiškiems prisijungimams prie jūsų paskyros – būsite visada įspėtas ir galėsite pasikeisti slaptažodį.

Komentuoja advokatų kontoros „Sorainen“ partneris Evaldas Dūdonis ir vyresnioji teisininkė Laura Matuizaitė

Fiziniams asmenims, norintiems leisti sudaryti verslo sutartis ar kitaip atstovauti jų interesus, nebereikės nuolat pravėrinėti notaro biuro durų. Birželio 1-ąją įsigaliojus Civilinio kodekso pakeitimams, fiziniai asmenys išduoti didelę dalį įgaliojimų ir perįgaliojimų galės ir internetu. Manoma, kad šios naujovės padės sutaupyti nemažai laiko ir kaštų, taip pat supaprastins procesus versle. Svarbu ir tai, kad artimiausioje ateityje laukia ir daugiau verslui naudingų permainų.

Neatitiko šiandieninių realijų

Teisingumo ministerijos inicijuotų pokyčių prireikė kone natūraliai – augant informacinių technologijų (IT) įtakai, iki šiol galiojusi tvarka, kai visi fizinių asmenų išduodami įgaliojimai, su retomis išimtimis, privalėjo būti tvirtinami notaro, nebeatitiko šių dienų realijų. Prieš įsigaliojant kodekso pakeitimams, fizinių asmenų įgaliojimus elektroninėmis priemonėmis buvo galima išduoti tik darbo užmokesčiui, kitoms su darbo santykiais susijusioms išmokoms, pensijoms, pašalpoms, stipendijoms ir viešosioms bei administracinėms paslaugoms ir korespondencijai – pinigams ir pašto siuntiniams – gauti.

Pakeitus Civilinio kodekso nuostatas, atsirado reali galimybė plačiau pritaikyti technologinius sprendimus ir atsisakyti notaro dalyvavimo ten, kur jis nėra būtinas. Taigi, dabar didžioji dalis fizinių asmenų išduodamų įgaliojimų gali būti išduodami elektroniniu būdu. Jie, prisijungus su elektroniniu parašu, pasirašomi ir įregistruojami Įgaliojimų registre, o įgaliotam asmeniui suteikiamas įgaliojimą identifikuojantis ir atstovavimo faktą įrodantis unikalus numeris. Patogu ir tai, kad tokiam įgaliotam asmeniui dabar nebereikia su savimi nešiotis popierinio įgaliojimo.

Itin svarbu, kad įgaliojimas gali būti suteikiamas nepriklausomai nuo įgaliotojo buvimo vietos – tereikia tik prieigos prie interneto ir minėto elektroninio parašo. Taigi, nauja tvarka leidžia fiziniams asmenims įgalioti kitus asmenis veikti įgaliotojo vardu esant bet kurioje valstybėje. Tai turėtų pagreitinti civilinius santykius tarp asmenų ir praplėsti galimybes kitiems asmenims veikti įgaliotojo vardu, nes įgaliojimus bus galima išduoti greičiau ir paprasčiau: nebereikės derinti laiko ar įgaliojimo turinio su notaru ir vykti į jo biurą patvirtinti įgaliojimo. Šios naujovės ypač aktualios kvalifikuotą e. parašą ir verslo santykius Lietuvoje turintiems, bet joje retai apsilankantiems fiziniams asmenims. Civilinio kodekso pakeitimai suteikia galimybę tokiems asmenims paprasčiau sudaryti verslo sandorius, įgaliojant trečiuosius asmenis veikti jų vardu.

Yra ir papildomų sąlygų

Visgi, ne visi fizinių asmenų įgaliojimai galės būtų pasirašomi elektroniniu parašu vietoj notarinio tvirtinimo. Motyvuojant didesniu kai kurių sandorių rizikos lygiu ir įstatyme numatytais griežtais tokių sandorių formos reikalavimais, dalis įgaliojimų vis dar negalės būti pasirašomi be notaro įsitraukimo – kitaip jie būtų laikomi negaliojančiais nuo jų sudarymo momento.

Visų pirma, Civilinis kodeksas šiuo metu nustato, kad notarine tvarka turi būti sudaromi daiktinių teisių į nekilnojamąjį daiktą perleidimo ir suvaržymo sandoriai, išskyrus bankroto proceso metu sudaromus nekilnojamojo daikto perleidimo sandorius. Taip pat – uždarųjų akcinių bendrovių (UAB) akcijų pirkimo-pardavimo sutartys, kai parduodama 25 proc. ar daugiau akcijų arba akcijų pardavimo kaina yra didesnė nei 14,5 tūkst. eurų. Notarinės formos taip pat reikia sudarant vedybų sutartis – ikivedybinę, povedybinę ir kitus civiliniame kodekse numatytus sandorius, kuriems keliamas notarinės formos reikalavimas.

Galioja ir perįgaliojimams

Šie Civilinio kodekso pakeitimai taip pat numato, kad elektroniniu būdu išduoti įgaliojimai gali numatyti ir perįgaliojimo teisę. Visgi perįgaliojant, jeigu šia teise pasinaudojama, privaloma išlaikyti tokią pačią formą, kokia buvo išduotas ir įgaliojimas. Kitaip sakant, jei įgaliojimas pasirašomas elektroniniu būdu, taip pat turi būti pasirašomas ir perįgaliojimas.

Perįgaliojimo teisė paprastai suteikiama įgaliotam asmeniui tuomet, kai įgaliotojo suteikiami įgaliojimai nėra labai asmeniškai nukreipti į įgaliotą asmenį. Pavyzdžiui, teisininkui išduodamas įgaliojimas, į kurį įtraukta perįgaliojimo teisė, Registrų centre atstovauti įgaliotą asmenį, bet teisininkas išeina atostogų arba suserga. Tuomet jis gali perįgalioti savo kolegą atlikti tuos pačius veiksmus ir tokia pat apimtimi, kurią savo vardu jam suteikė įgaliotojas. Taigi, civiliniai santykiai nesustoja tam laikotarpiui, per kurį įgaliotas asmuo dėl kažkokių priežasčių negali atlikti įgaliojimu jam suteiktų veiksmų.

Tiesa, kad pasinaudoti šia galimybe reikia, kad pirminiame įgaliojime būtų nurodyta, jog įgaliotas asmuo gali perįgalioti bet kurį kitą asmenį.

Daugiau pokyčių – jau netrukus

Planuojama, kad jau kitų metų sausį tokia pat tvarka bus galima išduoti ir prokūras – juridinio asmens įgaliojimą, kuris suteikia teisę jo vardu ir interesais atlikti visus su juo susijusius veiksmus. Taip pat Vyriausybė pateikė Seimui Akcinių bendrovių įstatymo pakeitimo projektą, kuriuo bus suteikiama galimybė akcininkų susirinkimo protokolus pasirašyti e. parašu. Tiesa, šį projektą dar turi patvirtinti šalies parlamentas.

Tiek įsigalioję, tiek ir naujai įsigaliosiantys pokyčiai supaprastins bei pagreitins įvairių įgaliojimų išdavimo ar sprendimų priėmimo tvarką, leis greičiau ir paprasčiau pasinaudoti atstovavimo teise, suteiks daugiau lankstumo bei efektyvumo, tai atitinkamai efektyvins ir verslo vystymąsi. Tikimasi, jog IT ir jų saugumas ateityje tobulės bei jų pritaikymas verslo ir kituose civiliniuose santykiuose vis dažnės. Tad galime pasidžiaugti įstatymų leidėjo sprendimu naująsias technologijas įdarbinti jau dabar, suteikiant galimybę fiziniams asmenims išduoti įgaliojimus naudojantis elektroninėmis priemonėmis.

domu, kokiomis savybėmis turėtų pasižymėti šiuolaikiniai dedikuotieji serveriai? Pasaulinius „Uptime Institute“ kokybės reikalavimus įvykdžiusi „RackRay“ komanda atskleidžia, kaip turėtų atrodyti inovatyvus fizinis serveris. Duomenų centro įkūrėjai dalinasi naudingomis įžvalgomis ir paneigia vis dar gajus mitus, kurie neleidžia internetinio verslo savininkams išnaudoti visų dedikuotųjų serverių teikiamų privalumų. Kokie jie ir kodėl verta investuoti į pripažintame duomenų centre talpinamus serverius?

Efektyvumas: greitis, galia, pasiekiamumas

Serverių nuomos ekspertai primena – dedikuotuosius išteklius dažniausiais renkasi tie, kuriems reikalinga unikali virtuali aplinka, neeilinė fizinio serverio konfigūracija ir padidintas informacijos saugumas. Neretai tai būna vidutinio ir didesnio masto skaitmeniniai projektai. Ne be reikalo sakoma, kad šiuolaikiniai dedikuotieji serveriai yra vieni galingiausių – čia ištekliai santykinai nėra ribojami. Modernaus dedikuoto serverio nuoma gali užtikrinti maksimalų greitį ir pasiekiamumą.

Žinoma, pasaulinius standartus atitinkantį 99,982% pasiekiamumą gali užtikrinti tik profesionalia įranga besinaudojantys nuomos ekspertai. Tiksliau, tokia įranga aprūpintas turėtų būti pats duomenų centras, kuriame ir yra laikoma fizinė įranga. Norite sutaupyti laiko? Dairykitės paslaugos teikėjo, kuris bendradarbiauja, o idealiu atveju – valdo „TIER III“ sertifikatu įvertintą duomenų centrą.

Maksimalus duomenų saugumas

2022-aisais dedikuotieji serveriai vis dar užtikrina vieną saugiausių erdvių. Žinoma, nuomos ekspertai gali pasiūlyti ir maksimaliai saugius debesijos serverius, tačiau jeigu reikia susikurti individualiai jūsų projektui tinkamiausią aplinką optimalus sprendimas gali būti būtent dedikuoti serveriai. Įsivaizduokime, kad šiam reikalingas maksimalus saugumas. Profesionalūs paslaugos teikėjai šiandien užtikrina apsaugą nuo DDoS atakų ir kitų kenkėjiškų veiksmų. Tačiau, turėdami absoliučią konfigūracijos laisvę, galite integruoti papildomas saugos priemones (firewall programinę įrangą, šifravimo programas ir kt.).

Lankstūs planai ir ištekliai pagal poreikį

IT specialistai pastebi – dedikuotųjų serverių vis dar nepagrįstai privengiama neva dėl riboto jų lankstumo. Beje, visai be reikalo. Tiesa ta, kad ištekliai ir lankstumas tiesiogiai priklauso tiek nuo įrangos galingumo, tiek nuo paslaugos teikėjo požiūrio. Kuo čia dėtas jis? Labai paprasta – jei pasirenkate jus išgirsti pasiruošusius profesionalus, kurie nebando apmokestinti kiekvieno žingsnio, galite lengvai koreguoti pirminį planą. Pavyzdžiui, „RackRay“ specialistai suteikia galimybę susikurti savo arba pasirinkti jau sukomplektuotas serverių konfigūracijas. Laikui bėgant jas galite koreguoti be jokių papildomų mokesčių ar „baudų“.

3 gajūs mitai ir specialistų atsakas

Nors inovatyvūs paslaugų teikėjai siūlo galingus ir lanksčius fizinius serverius, jie vis dar apipinti nepagrįstais mitais. Blogiausia tai, kad šie kartais trukdo maksimaliai išnaudoti visas unikalios aplinkos teikiamas naudas ir galimybes augti. 3 mitai, kurie sutinkami kone dažniausiai:

 1. serverio integracija yra itin sudėtinga ir užtrunka ilgai;
 2. patys planai nėra lankstūs ir yra itin brangūs;
 3. serverio priežiūra reikalauja neeilinių IT bei programavimo įgūdžių.

Visų pirma, serverio konfigūracija gali užtrukti kiek ilgiau tuo atveju, jei turite specifinių reikalavimų. Tokiu atveju gali tekti palaukti konkrečių komponentų, tačiau paslaugos tiekėjai pasirūpins sklandžia serverio komplektacija bei jo paruošimu. Taip pat galite rinktis ir iš jau parengtų specifikacijų serverių, kurie paruošiami naudoti per 1–2 darbo dienas.

Konkurencingą kainą ir kokybę serverių nuomos specialistams pasiūlyti leidžia daugelis veiksnių, vienas jų galėtų būti nuosavo duomenų centro valdymas (išvengiama papildomo mokesčio trečiosioms sutarties šalims). Kalbant apie fizinio serverio priežiūrą, taip, kokybiškas administravimas reikalauja specifinių įgūdžių. Vis dėlto, nepamirškite – rinkos profesionalai, taip pat ir „RackRay“, siūlo ne tik nuomos, bet ir administravimo paslaugą.

Sąlygos, būtinos visų šių dedamųjų kombinacijai

Panašu, kad belieka pasirinkti paslaugos teikėją. Kokio dairytis, jei norite džiaugtis aukščiau aptartais privalumais? Verta skirti pakankamai laiko paieškoms. Labai svarbu atsirinkti ne tik lanksčią, į vartotojo poreikius orientuotą serverių nuomos komandą, bet ir kokybišką, sertifikuotą duomenų centrą. Jei norite sutaupyti laiko paieškose bei gauti vieną geriausių kainos ir kokybės santykių, dairykitės paslaugos teikėjo, kuris valdo nuosavą duomenų centrą.

Aišku viena – šiuolaikinį paslaugų paketą gali pasiūlyti tik novatoriška įmonė. Lygiai ta pati taisyklė galioja tiek dedikuotųjų, tiek bet kokių kitokių serverių nuomos srityje. Jei dvejojate dėl individualiai tinkamiausios virtualios aplinkos, ieškokite ne jums aktualaus paketo, o rinkos profesionalų. Jie atsakys į klausimus, paneigs mitus ir padės priimti optimaliausią sprendimą.

Užsakymo numeris: 20220301

Lietuvoje jau galima įsigyti pirmuosius pasaulyje vienos milisekundės monitorius, skirtus kompiuteriniams žaidimams. „LG Electronics“ (LG) prie „UltraGear™“ monitorių serijos pridėjo naują monitorių „UltraWide Nano IPS NVIDIA G-Sync“ (modelis: 38GL950G-B). Šis monitorius bus tikras atradimas žaidimų mėgėjams.

Jeigu jums dar kyla klausimas „Ar internetu pirkti pigiau?“, tai tikriausiai retai perkate internetu. Dėl to, kad sumažėja prekių transportavimo išlaidos, nebėra reikalo samdyti apsaugą ir darbuotojus parduotuvėse bei dėka gerokai supaprastėjusios prekybos, pardavėjai internetu gali pasiūlyti daugiau nuolaidų ir geresnes kainas. Prisideda ir tai, kad dauguma pardavėjų yra nemažai suinteresuoti pardavimais per internetą, todėl esamus ir potencialius klientus net skatina išbandyti tokį apsipirkimą. Tačiau taisyklei galioja ir išimtys. Ne viskas internete yra pigiau, todėl ir paruošėme straipsnį „Kada galiu sutaupyti pirkdamas internetu?“.

Sutaupysite, jei naudojatės nuolaidomis ir lojalumo programomis

Jeigu tam tikroje parduotuvėje perkate dažnai, be jokio delsimo junkitės prie lojalumo programos, įsigykite lojalumo kortelę. Galbūt tas sutaupytas euras ar keli centai ir neatrodys didelė suma, tačiau po 10-20 ar dar didesnio pirkinių kiekio jie susidės į tikrai reikšmingą skirtumą.

Štai daug internetinių parduotuvių netgi siūlo žemesnę kainą internetinėje parduotuvėje (nei analogiška prekė kainuoja fizinėje parduotuvėje). Susumuokite tai su lojalumo programos ar kita nuolaida ir gausite dar didesnę galimybę sutaupyti.

Išorinės programos

Tokios platformos, kaip visame pasaulyje veikiantis „Honey“ arba Lietuvoje dažnai reklamuojamas „Bonusway“ yra skirtos padėti pirkėjams sutaupyti. Dėl JAV populiarios praktikos, vadinamos (kada pirkėjai atgauna 2-4% nuo savo, iš kredito kortelės išleistos sumos), panaši sistema pradėjo plisti ir po visą pasaulį.

Lietuvoje, naudodamiesi viena iš tokių platformų, gausite specialią nuorodą arba kodą. Jį panaudoję arba ant nuorodos paspaudę elektroninėje parduotuvėje aktyvinsite spec. pasiūlymą ir kažkiek pinigų grįš į sąskaitą arba atitinkama suma sumažės galutinė prekių kaina. Taip jums tikrai nemažai „susitaupys“. 

Kainų lyginimas

Lyginti kainas – būtina sąlyga perkant internetu ir norint taupyti. Jeigu fizinėse parduotuvėse tai trunka labai ilgai, kol nuvykstate iš vienos vietos į kitą, internete viskas vyksta kone akimirksniu. Kaip tai vyksta? Vienoje parduotuvėje susirandate norimą prekę, pvz. megztinį, telefoną ar droną.

Į Google vedate to produkto pavadinimą ir atsidarote kitų parduotuvių nuorodas į tą prekę. Greitai palyginate kainas ir pasiūlymus. Taip pamatote, kad įvairūs dronai pigiau kainuoja parduotuvėje X, tačiau joje, pvz. brangesni išmanieji. 

Tiesa, kai kurios parduotuvės supaprastina šią paiešką, mat nori parodyti, kad jų kaina mažiausia, todėl siūlo „žemiausios kainos garantiją“ ir jau savo puslapyje rodo kiek ta pati prekė kainuoja kitose parduotuvėse. 

„Numeskite krepšelį“

Pradžiuginsime. Galite šiek tiek pažaisti ir su pačiais prekybininkais. Dauguma aukštesnio lygio prekybininkų daug investuoja į marketingą, pardavimų strategijų įgyvendinimą bei kitus panašius dalykus. Jie stebi, kiek laiko trunka, kol išsirenkate, kaip naviguojate po puslapį ir ką dedatės į prekių krepšelį. 

Jeigu neskubate pirkti, susidėkite prekes į krepšelį, susikurkite paskyrą su savo el.paštu, pradėkite informacijos pildymą apmokėjimui, bet staiga viską porai dienų ar savaitei „numeskite“. Matydami, kad pirkėjas buvo viską įsidėjęs į krepšelį, bet nieko iš tiesų nepirko, internetinės parduotuvės algoritmas turėtų jus „pabandyti privilioti atgal“ ir galbūt atsiųs nuolaidos kodą, kurį panaudosite ir įsigysite pigiau.

Pirkimas iš užsienio

Turbūt suprantate, kad kalbame apie Kiniją. Amerikiečiams ir britams labai tinka Amazon, nes ten jiems yra pigu. Daugumai Lietuvos žmonių Amazon yra visiškai vidutinio ar net aukštesnio nei vidutinio kainų lygio parduotuvė, o labai daug kainuoja ir pats pristatymas.

Naudodami kiniškas prekybos platformas galite daug sutaupyti, bet rizikuojate gauti nekokybišką prekę, o ir siuntimas trunka labai ilgai. Čia toks taupymas su nemaža rizika...

Išnaudokite socialinius tinklus

Tai galite padaryti dviem būdais:

 1. influencerius, kuriems pardavėjai duoda specialius nuolaidų kodus (prie to pačio sekite ir pačią prekės ženklo paskyrą).
 2. Prisijungti prie įvairių platformų ar dalintis kodais su savo draugais ir sekėjais, kurie juos panaudoję gaus nuolaidą bei uždirbs jums pinigų arba pridės papildomą nuolaidą.

Internetas kasdien yra aplink kiekvieną iš mūsų. Ir tai labai akivaizdžiai parodo, kokią didelę galią jis šiandien turi. Kadangi internetas yra visur (mūsų išmaniuosiuose telefonuose, mikrobangų krosnelėse ir net gatvių žibintuose), jis padeda gyvuoti mūsų moderniam pasauliui.

Dirbti iš namų – tai daugelio pasaulio gyventojų svajonė. Tačiau iš tikrųjų visa tai gali būti ne tik svajone, tačiau taip pat nesunkiai tapti ir realybe. Pasaulyje yra šimtai ar net tūkstančiai tarptautinių kompanijų, kurios suteikia savo darbuotojams darbo iš namų galimybę.

Kiekvienais metais įvairūs internetiniai su darbo rinka susiję portalai paskelbia kasmetinius TOP100 kompanijų, kurios suteikia darbo iš namų galimybę, sąrašus. Žinoma, lygiai tas pats nutiko ir šiemet. Tuo tarpu, jei šiame straipsnyje būtų bandoma apžvelgti visas 100 kompanijų, jis taptų nebe straipsniu, o tikrų tikriausia knyga. Todėl nenorėdami jūsų varginti, vietoje to pateikiame jums TOP10 geriausių darbų nuotoliniu būdu sąrašą, kuris padės jums suprasti, kaip veikia visas darbo procesas, ko galite tikėtis ir kokiais privalumais pasižymi konkrečios kompanijos. Taigi, pažvelkime į geriausių kompanijų dešimtuką.

Kartais gali atsitikti taip, kad vieną rytą prisijungę prie savo svetainės išvysite ne įprastą vaizdą, o juodą ekraną su užrašu, kuriame informuojama, kad svetainė yra „nulaužta” tam tikros „hakerių” grupuotės. Deja, tai vienas rečiausių „įsilaužimų”, kada akivaizdžiai galima pastebėti, kad į jūsų svetainę kas nors „įsilaužė”. Dažnai įsilaužiama į svetainę taip, kad savininkas jo nepastebi dar labai ilgą laiką. Paprastai į svetaines laužiamasi dėl vieno tikslo – panaudoti SEO tikslais, t.y. į puslapyje esančioje informacijoje pridėti tam tikrų reklaminių nuorodų ar nukreipti į kitus puslapius. Kur kas didesnė problema, kuomet „įsilaužus” į svetainę pavagiami vartotojų duomenys, kurie gali būti naudojami įvairiems tikslams. Pats serveris gali būti naudojamas kenkėjiškai veiklai – juo dažnai naudojamasi SPAM laiškams siųsti ar atakoms prieš konkurentų svetaines.

Tikriausiai ne vienam kyla klausimas, ką tokiu atveju daryti bei koks likimas laukia „nulaužtos” svetainės savininko ir pačios svetainės? Nepasirūpinus maksimaliu svetainės saugumu ir sudarius palankias sąlygas „įsilaužimui”, hostingo paslaugų tiekėjas gali nutraukti sutartį su vartotojų, pripažinus, kad jo turima svetainė yra kenkėjiška. Kai kuriais atvejais gali būti taikoms nuobaudos. Kalbant apie pačią svetainę, jos ir tuo pačiu įmonės reputacija gali nukentėti: naudojantis ja gali būti siunčiami SPAM laiškai, svetainė lankytojus gali nukreipti į kenksmingo turinio tinklalapius.

Pakankamai didelė dalis vartotojų savo tinklalapių turinio valdymui naudoja nemokamas, atvirojo kodo sistemas, pavyzdžiui, WordPress, Presrashop, Joomla ir kitas. Šios sistemos jokiu būdu nėra blogos, jeigu tinkamai pasirūpinama svetainių apsauga. Remiantis statistiniais duomenmis, net ketvirtadalis įmonių savo svetainių pagrindui naudoja „WordPress” turinio valdymo sistemą. Daugelis tokių svetainių turi tas pačias saugumo spragas, tad hakeriams „įsilaužti” tampa dar lengviau. Dėl saugumo užtikrinimo, patariama naudoti tik naujausią TVS versiją. Kartais gali atsitikti taip, kad „įsilaužimo” priežastimi gali tapti silpnas ir labai lengvai atspėjamas slaptažodis ir neapsaugotas kompiuteris.

Kaip tinkamai apsisaugoti nuo „įsilaužimo”?

 • Nuolat atnaujinti naudojamą TVS iki pačios naujausios versijos. Naujausios versijos užtikrina, kad senos saugumo spragos buvo pašalintos.
 • Venkite labai dažnai mėgstamų trečiųjų šalių papildinių (angl. Plugins) ar dizaino temų, kurių nėra patvirtinęs jūsų naudojamos TVS kūrėjas.
 • Jeigu jau naudojate trečiųjų šalių papildinius (angl. Plugins), svarbu juos periodiškai atnaujinti iki naujausios versijos.
 • Svarbu atkreipti dėmesį į naudojamą kompiuterį ir užtikrinti maksimalią apsaugą: įsitikinkite, kad nėra virusų, slaptažodžių skaitytuvų ir t.t. Kompiuteryje naudojama programinė įranga taip pat privalo būti periodiškai atnaujinama. Patariama naudotis antivirusine programine įranga.
 • Rinkitės hostingo paslaugų tiekėjus, kurie periodiškai daro duomenų ir svetainėje esančios informacijos kopijas. Šitaip užtikrinama, kad „įsilaužimo” atveju jūsų duomenys bus apsaugoti.
 • Skirkite laiko turinio valdymo sistemos slaptažodžio kūrimui ir įsitikinkite, kad jis būtų kiek įmanoma sudėtingesnis. Patariama nenaudoti savo vardo, pavardė, ar kitų duomenų bei trumpų pavadinimų – admin, demo ir panašių.
 • Venkite savo naudojamus slaptažodžius išsaugoti savo nuosavame kompiuteryje FTP prisijungimo programose. Paprastai egzistuoja specialiai sukurti virusai, kurie kompiuteriuose tokių slaptažodžių ir ieško.

Bernardas Marras yra visame pasaulyje žinomų bestselerių autorius, populiarus pagrindinis įvairių renginių pranešėjas, futuristas ir valdžios institucijų bei verslo kompanijų patarėjas verslo ir technologijų klausimais. Jis padeda organizacijoms pagerinti jų darbą, išmaniau panaudoti turimus duomenis ir suvokti tokių naujųjų technologijų kaip dirbtinis intelektas, didieji duomenys, blokų grandinės ar daiktų internetas svarbą verslo procesams. „Financial Times“ jis pateikia savo įžvalgas apie dirbtinį intelektą ir išdėsto artimiausias jo vystymosi prognozes.

Telekomunikacijų bendrovės „Tele2“ ir „Telenor“ pasirašė susitarimą dėl bendro 5G ryšio tinklo Švedijoje plėtros ir patvirtino antrojo 2019-ųjų pusmečio darbų detales. Be to, įmonės pranešė, kad jos jau užtikrino dažnį 700 MHz spektre, kuris garantuos prieigą prie 5G tinklo iki numatytų 2020-ųjų.

Puslapis 1 iš 5