Login to your account

Username *
Password *

Neverta panikuoti: kaip atkurti neišsaugotą dokumentą kompiuteryje?

By Co Agency Rugpjūtis 02, 2021 662

Turbūt kiekvienam tekę atsidurti situacijoje, kai intensyviai dirbant ar rašant užstringa kompiuteris. Tokiu atveju kyla rizika, kad prarasime svarbų dokumentą, o atliktas darbas nueis veltui. Nereikia panikuoti prarastus ar neišsisaugojusius dokumentus galima lengvai atkurti. Kaip tai padaryti greitai, pranešime žiniasklaidai dalinasi „Bitės Profai“.

„Šiandien „Microsoft Office“ programos automatiškai išsaugo redaguojamus dokumentus tam, kad apsaugotų nuo nemalonių situacijų, kai, pavyzdžiui, dėl neapdairumo neišsaugojame dokumento, su kuriuo galbūt dirbome daug laiko. Kiekvienas „Microsoft Office“ naudotojas privalo žinoti, kaip atstatyti ankstesnes dokumentų versijas – tai padeda sutaupyti nemažai laiko, nes neišsaugojus dokumento, užstrigus ar netikėtai persikrovus kompiuteriui, nereikės pradėti darbo iš naujo“, – sako „Bitės Profė“ Lina Štrafėlaitė.

Apsidrauskite iš anksto

Nė vienas nesame apsaugoti nuo to, kad, pavyzdžiui, tekstų rašymo programa „Microsoft Word“ gali užstrigti, o kompiuteris – netikėtinai išsijungti, svarbu apsidrausti iš anksto. Vienas iš būdų tą padaryti – naudoti automatinio atkūrimo funkciją.

„Automatinio atkūrimo funkciją, kuri automatiškai kas 5 ar 10 min. išsaugo kuriamą dokumentą, rasite tiek „Windows“, tiek ir „Mac“ kompiuteriuose. Vis tik tai yra pakankamai ilgas laiko tarpas, per kurį spėjame atlikti daug pakitimų tekste ar kitam dokumente. Rekomenduoju rankiniu būdu nusistatyti, kad dokumentai automatiškai būtų išsaugomi kas minutę. Taip būsite ramūs, kad netikėtai išsijungus programai, sugrįžę galėsite tęsti darbą ten, kur pradėjome“, – teigia „Bitės“ išmaniųjų įrenginių ekspertė.

„Windows“ kompiuteryje tą padarysite atvėrę „Word“ programą, meniu juostoje spustelėję „Failas“ (angl. „File“), „Parinktys“ („Options“) ir „Įrašymas“ („Save“). Nustatykite, kad dokumentas automatiškai būtų išsaugomas kas minutę ir pasirinkite jo saugojimo vietą. „Mac“ kompiuteriuose šią funkciją rasite atvėrę „Word“ programą, pasirinkę „Nuostatos“ („Preferences“) ir „Saugoti“ („Save“). Taip pat verta patikrinti, ar esate pažymėję varnele funkciją „Saugoti paskutinę automatiškai atkurtą versiją, jei buvo uždaryta neįrašius“.

Atkurkite senesnes dokumento versijas

Atstatyti ankstesnes dokumentų versijas per „Microsoft Office“ programas galėsite, jei dokumentus sinchronizuosite į „OneDrive“ debesį. Tai svari priežastis, kodėl svarbius dokumentus turėtumėte saugoti ne tik kompiuteryje, bet ir šioje duomenų saugykloje. 

„Per „Windows“ kompiuterį ankstesnes „Word“, „Excel“ ir „PowerPoint“ dokumentų versijas galėsite susigrąžinti atlikę kelis veiksmus. Atidarykite dokumentą, spustelėkite – „Failas“ („File“), – „Informacija“ („Info“), – „Versijų istorija“ („Version history“). Jei failas dar nėra saugomas „OneDrive“ debesyje, būsite įspėti nukopijuoti jį į šią saugyklą. Dešinėje matysite visas įmanomas versijas, kurias galima atstatyti, jų redagavimo laiką ir pakeitimus atlikusį asmenį. Ant pasirinktos versijos spauskite „Atidaryti versiją“ („Open Version“) ir taip atidarysite tai, kas galvojote, kad jau yra prarasta“, – paaiškina L. Štrafėlaitė.

Jei naudojate „Microsoft Office“ kompiuteryje su „MacOS“ operacine sistema, ankstesnių versijų atstatymas kiek skiriasi. Tiesa, šiuo atveju failus taip pat turėtumėte saugoti „OneDrive“ debesyje. Spauskite ant dokumento pavadinimo programos lango viršuje esančioje juostoje, o tada spustelėkite – „Browse Version History“. Čia taip pat matysite dokumentų versijų palyginimo ir atstatymo galimybes, kurios yra „Windows“ įrenginiuose.

Ką daryti, jei netyčia ištrynėte dokumentą?

Į dar sunkesnę padėtį patenkame, kai užstrigus kompiuteriui prarandame net ne ankstesnę dokumento versiją, o visą dokumento failą. Pavyzdžiui, per klaidą jį ištriname. Pirmiausia jo turėtume paieškoti šiukšliadėžėje, o neradus – pasitelkti ištrintų failų atkūrimo programas.

„Tokiu atveju reikėtų nedelsti ir veikti skubiai, kadangi prarastus failus atkursite tik tuo atveju, jei nuo ištrynimo nepraėjo daug laiko. Šiandien sukurta itin daug programų, padedančių susigrąžinti dingusius duomenis. Dauguma jų yra mokamos, tačiau galite pasinaudoti ir nemokamomis versijomis. Paprastai jos būna ribotos ir atkuria tik tam tikrą duomenų kiekį, pavyzdžiui, iki 500 megabaitų. Šiuo atveju, norint atstatyti ištrintą dokumentą, visiškai užtektų ir nemokamos programos versijos“, – įsitikinusi „Bitės“ technologijų ekspertė.

„Bitės Profė“ rekomenduoja naudoti tik patikimas programas – „Disk Drill Data Recovery“, „EaseUS Data Recovery Wizard“ arba „TestDisk Data Recovery“. Šios programos atkuria prarastus duomenis tiek „Windows“, tiek „MacOS“ kompiuteriuose.

Rate this item
(0 votes)
RRT: didelė gyventojų dalis neišnaudoja el. parašo teikiamų galimybių

Ir tauriųjų metalų lobis, ir gaisro pavojus: ką reikia žinoti apie stalčiuje laikomus senus išmaniuosius?

Populiarėjantis naujas socialinis tinklas sukėlė klausimų: imituoja jūsų draugus, renkami netikri „like“

Dažnas slaptažodžių keitimas ne visada padeda: kibernetinio saugumo ekspertas pateikė 7 patarimus, kaip apsaugoti savo duomenis

Nuo šiol „Tinder“ pasimatymai bus kitokie: pristatytas programėlės pokytis leis išvengti ir ypač pavojingų situacijų

Informacinių sistemų programavimas viešajam sektoriui: pagrindiniai privalumai

Naujausias sukčių įrankis – „FraudGPT“: kaip apsisaugoti

„TikTok“ soc. tinkle plintantys finansiniai patarimai – pasitikėti ar geriau neprasidėti?

Dubajuje „Huawei“ pristatė naujus inovatyvius produktus: dėmesys dizainui ir sveikatos stebėjimui

Dirbtinis intelektas, nuo kurio nepasislėpsime: į „Facebook“ ir „Instagram“ atkeliauja neišjungiamas „Meta AI“ asistentas

„Vinted“ po spartaus augimo metų fiksavo pelną ir toliau investuoja į ateitį

Viešasis sektorius ir technologijos – kaip „GovTech Lab“ surado nestandartinį inovacijų kūrimo modelį

5G, dirbtinis intelektas ir dronai – verslas su įvairių Lietuvos universitetų mokslininkais kurs įnovatyvų įrankį nuotoliniam transporto stebėjimui be žmogaus įsikišimo

Skandaluose skendintis „TikTok“ naudotojus nustebino dar vienu sprendimu: blokuos „problematiškus“ kūrėjus

Kriptovaliutų apmokestinimo aspektai. Kaip „prikasus“ pelno, nesulaukti VMI dėmesio

Tyrimas: ko prireiks norintiems uždaryti mirusiojo paskyras internete?