Login to your account

Username *
Password *

Technologijos prieinamos visiems: žmonėms su negalia padeda ne tik įrenginiai, bet ir programėlės

By Publicum Liepa 24, 2023 72

Valdymas balsu ar veido išraiškomis, teksto dydžio keitimas, vaizdų ar garsų atpažinimas – tai funkcijos, kurias jau turi daugelis populiarių išmaniųjų mobiliųjų telefonų modelių. Anot Indrės Bertašienės, „Tele2“ mobiliųjų telefonų kategorijos vadovės, šios kasdienybėje praverčiančios funkcijos gali padėti dar didesniam ratui žmonių patogiai ir paprastai naudotis technologijomis.   

„Pastaraisiais dešimtmečiais technologijos stipriai tobulėja ir tampa vis labiau įtraukiančios ir prieinamos įvairių gebėjimų žmonėms. Vis dėlto, kai kurios išmaniųjų prietaisų ar programėlių savybės gali ne tik priartinti žmonių su negalia technologinę patirtį prie likusios visuomenės, bet ir padėti jiems naviguoti kasdienybėje: buityje, darbe, kelionėse ir kitur“, – sako I. Bertašienė.

Mobilieji telefonai siūlo specialias parinktis

Anot I. Bertašienės, pastaraisiais metais su „Apple“ „iOS“ ir „Google“ „Android“ operacinių sistemų atnaujinimais išmaniuosiuose įrenginiuose palaipsniui įdiegiama ir vis daugiau parinkčių įvairių gebėjimų žmonėms. Šiandieniniai išmanieji telefonai siūlo dar daugiau prieinamumo funkcijų, įskaitant patobulintus tiesioginės transkripcijos įrankius ir programas, kuriose objektams atpažinti naudojamas dirbtinis intelektas. Aktyvavus šias funkcijas, telefonas gali siųsti vaizdinį įspėjimą, kai, pavyzdžiui, kitame kambaryje pradeda verkti kūdikis, arba garsinį įspėjimą, kai priartėjama prie durų.

Apie visas šias parinktis tiek „Google“, tiek „Apple“ informuoja savo tinklalapiuose – tam išskirta speciali prieinamumo (Angl. Accessibility) skiltis. „Ne visi žmonės gali naršyti telefono funkcijas braukiant ir bakstelint pirštu, tačiau „iOS“ ir „Android“ suteikia keletą būdų, kaip valdyti telefono ekraną ir meniu, balsu, specialiais greitaisiais paspaudimais ar gestais užduotims atlikti. Visas šias parinktis galima rasti bendruose išmaniojo telefono nustatymuose prie prieinamumo skilties“, – teigia I. Bertašienė.

Regėjimo sutrikimų turintys žmonės gali nustatymuose pasirinkti balso įgarsinimo funkcijas, kurios perskaito ar apibūdina ekrane matomus objektus bei tekstą. Taip pat siūloma funkcija pakeisti teksto dydį ar vaizdo priartinimo galimybės, naudojamos silpną regą turinčių žmonių. Motorikos sutrikimų turintys žmonės gali tvarkyti parinktis, susijusias su lengvesniu ekrano lietimu, veido atpažinimu, prietaiso valdymu balsu, susijusių įrenginių valdymu. Klausos negalią turintys žmonės gali aktyvuoti garso atpažinimo funkciją, koreguoti esamus ausinių garso nustatymus, garsą paversti tekstu ar net suporuoti įrenginį su savo klausos aparatu.

Įrenginį išrinks už jus

Skirtingi išmaniųjų įrenginių gamintojai orientuojasi į skirtingus naudotojų poreikius. Nors gamintojai dažniausiai skelbia papildomas savo įrenginių funkcijas padedančias žmonėms su negalia, gali būti sunku palyginti skirtingus įrenginius. Dėl to gali būti sunku surasti įrenginį, atitinkantį jūsų poreikius. Šią bendrą informacijos duomenų bazę siūlo iniciatyva „GARI“ (Angl. Gobal Accessibility Reporting Innitiative), kuri informacija dalijasi savo tinklapyje. 

Jame informacija apie telefonus ir negalią turinčių žmonių poreikius pateikiama daugybe kalbų, įskaitant ir lietuvių. Įvedus regioną, kuriame gyvenate, negalios tipą bei kelis papildomus kriterijus programa pateikia rekomenduojamų įrenginių sąrašą. Šis tinklapis reitinguoja telefonus, planšetinius telefonus ir mobiliąsias programėles ir įvertina jų tinkamumą.

Naudingos programėlės ir ne tik

„StorySign“. Ši programėlė padeda išmokti skaityti vaikams, turintiems klausos sutrikimų. Įrankis išverčia vaikiškas knygas į gestų kalbą, taip palengvindamas mokymosi procesą. Programėlę „Android“ naudotojai gali parsisiųsti čia, o „iOS“ – čia. 

„LetSee“. Tai mobilioji programėlė, kuri palengvina gyvenimą turintiems regos sutrikimų. Dirbtiniu intelektu paremta programa geba atpažinti skirtingas pinigų kupiūras ir net jūsų parduotuvių ar vaistinių lojalumo korteles. Ši funkcija yra ypač praverčia kelionių metu, kuomet tenka naudotis mažiau pažįstama kitos šalies valiuta. Programėlę „Android“ naudotojai gali parsisiųsti čia, o „iOS“ – čia.

„SmyleMouse“. Ši programinė įranga padeda žmonėms su negalia lengviau naudotis kasdienėmis technologijomis, leisdama kontroliuoti kompiuterio pelytę ar kito įrenginio ekraną naudojant galvos judesius, veido išraiškas. „SmyleMouse“ naudotojams leidžia laisviau judėti internetinėje erdvėje ir būti labiau nepriklausomiems. 

„Scanmarker Air“. Audio knygos, elektroninės knygos bei popierinės knygos – dabar visas jas žmonės gali skaityti net turėdami regos sutrikimų. Prietaisas „Scanmarker Air“ turi elektroninį žymeklį, kuris nuskaito tekstą ir perkelia jį į turimą kompiuterį ar išmanųjį telefoną. Šis žymeklis atpažįsta daugelį kalbų, įskaitant ir lietuvių kalba parašytą tekstą. Tuomet šį į telefoną perkeltą tekstą telefonas gali perskaityti balsu.

„Samsung Galaxy Buds2 Pro”. Naujosios „Samsung Galaxy Buds2 Pro” ausinės žmonėms su klausos sutrikimais siūlo pagerintą garso kokybę. Ausinės ne tik leidžia reguliuoti automatinį medijos garso limitą, bet ir sustiprinti aplinkos garsus. Pastaroji funkcija leis sunkiau girdintiems ausinių naudotojams mėgautis paprastesne ir aiškesne kasdienybe.

Rate this item
(0 votes)
„Accept all cookies“: su kuo sutinkate priimdami visus slapukus?

„Password“ keičia „passphrase“: atnaujintos slaptažodžių kūrimo rekomendacijos

„Xiaomi“ pristatė lauktąją „Xiaomi 13T“ seriją: „Leica“ kamera, įkraunamas vos per keliolika minučių

Nuotykių ir emocijų užtaisas – geriausi nemokami mobilieji žaidimai 2023 metų rudenį

„TikTok“ įpareigojo turinio kūrėjus žymėti su DI sukurtą turinį: kodėl tai reikalinga?

Įskilo telefono apsauginis stikliukas? Ekspertė atsakė, ar būtina keisti iš karto

Dėl „iPhone 15“ pamišę gerbėjai muša susidomėjimo rekordus: populiarios kelios spalvos

Naujausias Vilniaus universiteto mokslininkų tyrimas atskleidė verslo požiūrį į kriptovaliutų panaudojimo tendencijas turizmo rinkoje

Išnaudokite visas „Samsung Galaxy“ telefono galimybes: paslėptos funkcijos, apie kurias nežinojote

„Apple iPhone 12“ istorijos kulminacija – telefonas jau atitinka reikalavimus

Tarptautinė diena be automobilio: kaip suplanuoti geriausią maršrutą alternatyviomis keliavimo priemonėmis?

Eterinė televizija – ir nemokama, ir tvari

Netikėta: dauguma naujųjų „iPhone“ modelių kainuos pigiau nei pernai

Neapsigaukite – šalyje plito el. paštą imituojanti kibernetinė ataka

„iOS 17“ lietuviams atnešė gerų žinių: „Telia“ klientų „iPhone“ telefonuose pradėjo veikti nauja funkcija – Wi-Fi skambučiai.

Aukštosios mados prekės ženklas „Marc Cain“ pasirinko lietuvių kurtą žaidimą jubiliejinės kolekcijos pristatymui