Login to your account

Username *
Password *

UX/UI dizaineriai – kas jie tokie ir kodėl tampa vis paklausesni darbo rinkoje?

By Bosanova Vasario 18, 2022 545

Informacinių technologijų (IT) srityje dirbti norintys ir į šią sritį persikvalifikuoti bandantys žmonės dažnai nustemba šalia įvairių specialybių ir darbo aprašymų radę gana meniškai skambančią darbo poziciją – UX/UI dizaineris. Ekspertai pastebi, kad šių specialistų paklausą praėjusiais metais itin sparčiai didino ne tik augusi elektroninė prekyba, bet ir apskritai dalies verslo persikėlimas į elektroninę erdvę. Todėl prognozės vienareikšmės – darbo jiems artimiausiu metu nepritrūks.

Dėmesio centre – vartotojas  

Paaiškinti, kas yra UX dizaineris (angl. User Experience – vartotojo patirtis) ar UI dizaineris (angl. User Interface – vartotojo sąsaja) ir ką jie kartu veikia, nėra labai paprasta, tačiau su jų darbo rezultatais kasdien susiduria dažnas iš mūsų. Programėlės telefone, elektroninės parduotuvės ar svetainės internete – vienose iš jų net ir pirmą kartą apsilankę jaučiamės taip, tarsi jau žinotume, ką ir kur paspausti, kad gautume reikiamą informaciją, o kitose – blaškomės ilgai, naršome pirmyn, atgal ir galiausiai suirztame.  

„Mes rūpinamės, kad vartotojams nereikėtų klaidžioti, spaudinėti daugybės mygtukų, kad jie paprastai padarytų tai, ko atėjo. Taip pat esame atsakingi už tai, kad vaizdas, kurį jie mato savo kompiuterio ar telefono ekrane, būtų malonus, neblaškytų. Tačiau tai nėra vien tik grožio dalykai, didžioji dalis mūsų sprendimų yra grindžiami duomenimis ir padeda išspręsti konkrečias vartotojams kylančias problemas“, – sako vartotojų patirties dizaino komandai bendrovėje „Adeo Web“ vadovaujanti Justina Balčaitytė.

Mergina tikina, kad jos darbas nėra nuobodus, nes nuolat keičiasi technologijos ir mūsų įpročiai, todėl tenka būti lanksčiam ir mokytis naujų dalykų, kad suprastum vartotojų sprendimus.  

Technologiniai ir rinkos pokyčiai

„Vieni dalykai veikdavo, kai konkurencija rinkoje buvo mažesnė, o internete praleisdavome mažiau laiko ir kiti – kai technologijas vartojame beveik nuolat, bet fragmentuotai. Mūsų dėmesį vis kažkas blaško, o kuo nors nusivylę – dažnai nesivarginame, nes turime daugybę kitų pasirinkimų. Kaip tokiomis aplinkybėmis padėti naudotojams? Kaip išlaikyti jų lojalumą? Būtent šiems dalykams savo darbe dabar mums tenka skirti daug dėmesio“, – sako J. Balčaitytė. 

Tuo metu personalo specialistė Akvilė Lipnickė pastebi, kad pasikeitė ne tik vartotojai, bet ir daugelio verslų specifika, todėl pastaruoju metu konkurencija dėl patyrusių UX/UI dizainerių rinkoje yra vis aršesnė. 

„Per karantiną turbūt visi išmokome pirkti internetu ir šio įpročio atsisakyti neskubame, todėl daugelis verslų tai stengiasi išnaudoti. Tam, kad tai darytų sėkmingai, jiems reikalingi specialistai, kurie gerai suprastų vartotojus. Dažnai net nebūtini radikalūs pokyčiai, kad elektroninės parduotuvės konversijos pastebimai pakiltų. Pakanka patyrusiam specialistui išanalizuoti duomenis ir pagal juos priimti atitinkamus sprendimus“, – sako „Adeo Web“ personalo vadovė A. Lipnickė.

Sklandus procesas ir konversijos 

J. Balčaitytė sutinka, kad konversijų optimizavimas (angl. CRO -  conversion rate optimization) šiuo metu atsidūręs daugelio verslų, o kartu ir jos komandos, dėmesio centre. 

„Turime tokių situacijų, kai mūsų klientai turi savo programuotojus, kurie gali atlikti pakeitimus, bet neturi savo UX/UI dizainerių, kurie nurodytų tų pakeitimų kryptį ir juos pagrįstų. Mes atliekame auditus, keliame hipotezes, jas tikriname, analizuojame duomenis, stebime, kaip vartotojai elgiasi konkrečiose svetainėse ir stengiamės suprasti, kas galėtų būti patobulinta, kad, pavyzdžiui, apsipirkimo procesas būtų sklandesnis ir skatintų sugrįžti. Ir čia jokiais būdais negali spręsti pagal save, reikia analizuoti konkrečią situaciją ir auditoriją“, – pasakoja J. Balčaitytė. 

Anot jos, šiame darbe reikia būti nusiteikus spręsti problemas ir žvelgti plačiau nei konkreti užduotis. „Tai leidžia pastebėti dalykus, kurie galbūt pačiam klientui į galvą net nebuvo atėję ir juos įvertinti. Mes turime daug bendrauti ne tik su programuotojais, bet ir kitais įvairiais specialistais: rinkodaros žmonėmis, produkto ar visos įmonės vadovais, kad kartu pasiektume bendrų tikslų“, – pabrėžia mergina. 

Kelias į IT sritį

A. Lipnickė sako, kad dažnai pradedančiojo UX/UI dizainerio pozicija tampa startine žmonėms, kurie nori persikvalifikuoti į IT sritį, tačiau nebūtinai nori imtis programavimo. 

„Turime tokių pavyzdžių ir savo įmonėje. Viena kolegė tapo dizainere, o anksčiau ji dirbo su internetine rinkodara. Norint persikvalifikuoti į šią sritį, programavimo žinios nėra būtinos, bet yra privalumas vėliau kasdienybėje“, – sako personalo specialistė.  

Kūrybiškumas, mokėjimas spręsti problemas, loginis mąstymas, gebėjimas dirbti komandoje, pastabumas smulkmenoms, domėjimasis technologijomis ir rinka – tai, anot pašnekovių, UX/UI dizaineriui būdingos savybės.  

„Geras UX dizaineris yra pastabus smulkmenoms ir kasdienybėje, pavyzdžiui, ne vietoje esančiam elektros jungikliui“, – prideda J. Balčaitytė.

„Tačiau kai atsirenkame kolegas į savo komandą, be profesinių kompetencijų vertiname paprastus dalykus, kurie vėliau padės sėkmingai kartu dirbti. Pavyzdžiui, ar žmogus turi panašias vertybes, ar pritaps prie kitų darbuotojų, ar pasisako už sveiką darbo ir poilsio balansą“, – sako A. Lipnickė.

Rate this item
(0 votes)
Last modified on Pirmadienis, 21 Vasario 2022 16:06
RRT: didelė gyventojų dalis neišnaudoja el. parašo teikiamų galimybių

Ir tauriųjų metalų lobis, ir gaisro pavojus: ką reikia žinoti apie stalčiuje laikomus senus išmaniuosius?

Populiarėjantis naujas socialinis tinklas sukėlė klausimų: imituoja jūsų draugus, renkami netikri „like“

Dažnas slaptažodžių keitimas ne visada padeda: kibernetinio saugumo ekspertas pateikė 7 patarimus, kaip apsaugoti savo duomenis

Nuo šiol „Tinder“ pasimatymai bus kitokie: pristatytas programėlės pokytis leis išvengti ir ypač pavojingų situacijų

Informacinių sistemų programavimas viešajam sektoriui: pagrindiniai privalumai

Naujausias sukčių įrankis – „FraudGPT“: kaip apsisaugoti

„TikTok“ soc. tinkle plintantys finansiniai patarimai – pasitikėti ar geriau neprasidėti?

Dubajuje „Huawei“ pristatė naujus inovatyvius produktus: dėmesys dizainui ir sveikatos stebėjimui

Dirbtinis intelektas, nuo kurio nepasislėpsime: į „Facebook“ ir „Instagram“ atkeliauja neišjungiamas „Meta AI“ asistentas

„Vinted“ po spartaus augimo metų fiksavo pelną ir toliau investuoja į ateitį

Viešasis sektorius ir technologijos – kaip „GovTech Lab“ surado nestandartinį inovacijų kūrimo modelį

5G, dirbtinis intelektas ir dronai – verslas su įvairių Lietuvos universitetų mokslininkais kurs įnovatyvų įrankį nuotoliniam transporto stebėjimui be žmogaus įsikišimo

Skandaluose skendintis „TikTok“ naudotojus nustebino dar vienu sprendimu: blokuos „problematiškus“ kūrėjus

Tyrimas: ko prireiks norintiems uždaryti mirusiojo paskyras internete?

Kriptovaliutų apmokestinimo aspektai. Kaip „prikasus“ pelno, nesulaukti VMI dėmesio