Login to your account

Username *
Password *

Ruošiamasi išjungti 3G: RRT pataria, į ką atkreipti dėmesį renkantis telefoną

Europos mobiliojo ryšio operatoriai palaipsniui išjungia senas ryšio technologijas, o atsilaisvinusius radijo dažnius panaudoja efektyvesnėms naujos kartos technologijoms. Šie procesai jau yra prasidėję ir Lietuvoje.

2022 metų pabaigoje „Telia Lietuva“ išjungė paskutines 3G (UMTS) bazines stotis, primena Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) ekspertai.

„Atsilaisvinusius išteklius galima panaudoti 4G (LTE) ar 5G-NR technologijoms, kurios užtikrina geresnes paslaugas ir našesnį tinklo veikimą, prisideda prie inovatyvių sprendimų“, – sako dr. Ričardas Budavičius, RRT Elektroninių ryšių išteklių valdymo grupė vyriausiasis patarėjas.

Jis taip pat pabrėžia, kad 3G stočių išjungimas yra neišvengiamas, dėl to vartotojai turėtų pasirūpinti keliais svarbiais dalykais.

Pasitikrinti telefonus

Dauguma prie mobiliojo tinklo prisijungiančių telefonų, modemų, planšečių ar pan. įrenginių palaiko 4G ar net 5G technologijas.

„Jei jūsų įrenginys palaiko ir VoLTE funkcionalumą, jums visiškai nėra ko nerimauti. Vartotojams patariame atkreipti dėmesį į mobiliojo įrenginio užrašus šalia ryšio stiprumą rodančių padalų. Jei telefonas palaiko 4G (LTE), ten matysite štai tokius užrašus: 4G, LTE ar 4G+ ir pan. O jei matysite 3G, H ar 2G, E, G, tai reiškia, kad jūsų telefonas yra prisijungęs prie senesnės kartos 3G ir 2G tinklų“, – aiškina R. Budavičius.

Tokiu atveju reikia nueiti į telefono nustatymus ir pasirinkti pageidaujamą tinklo tipą arba rinktis automatinį nustatymą.

„Pažiūrėkite ar jūsų pasirinkimuose yra 4G-LTE, 5G-NR. Jeigu nėra, po visiško 3G išjungimo, galite turėti problemų dėl ryšio. Tiesa, vis dar veikia ir užima gan svarbią rinkos nišą kone 30 metų eksploatuojama 2G (GSM) technologija. Todėl seni telefonai vis dar turės galimybę balso skambutį turėti šiuo tinklu. 2G tinklų išjungti kol kas neketinama, nes jų eksploatacija yra santykinai pigi. Be to, vis dar veikia daugybė šią technologiją naudojančių M2M (angl. machine to machine) įrenginių – jutikliai, davikliai, įvairūs skaitikliai, kontroleriai, įvažiavimo, kiemo ar garažo vartų keltuvai ir daug kitų“, – dėsto R. Budavičius.

Kitas svarbus aspektas – 3G tinklų išjungimas vyksta visame Europos regione, todėl rinkoje gali atsirasti daugybė pigesnių įrenginių, kurių, išjungus 3G tinklus, paprasčiausiai nebus galima naudoti. Šiuo atveju svarbu atkreipti dėmesį, ar perkamas prietaisas palaiko 4G-LTE ir aukštesnes technologijas. Pigiausi tokie mobilieji telefonai gali kainuoti 30-40 EUR.

„Žinoma, nepamirškite ir apie CE ženklinimą – tai gamintojo pareiškimas, kad produktas atitinka jam taikomus Europos Komisijos direktyvų reikalavimus“, – sako R. Budavičius.

Privalo informuoti vartotojus

Tuo metu Ugnė Ramaneckienė, RRT Teisės ir vartotojų teisių apsaugos grupės patarėja, primena, kad mobiliojo ryšio operatoriai apie pokyčius, susijusius su 3G tinklo išjungimu, savo vartotojus turi informuoti iš anksto, ne vėliau kaip prieš 1 mėnesį.

„Vartotojams turės būti pranešama ir apie jų teisę nutraukti paslaugų teikimo sutartis be papildomų išlaidų, jei mobiliojo ryšio operatoriaus vykdomi pokyčiai dėl 3G tinklo išjungimo pablogintų vartotojų padėtį. Pavyzdžiui, jei suprastėtų paslaugų kokybė, o vartotojai neturėtų galimybės naudodamiesi savo įrenginiais prisijungti prie 4G-LTE ir aukštesnių technologijų“, – paaiškina U. Ramaneckienė.

RRT turimais duomenimis, mobiliojo ryšio operatoriai 3G tinklo neišjungs vienu metu, todėl vartotojai turės galimybes, pasinaudoję sutarties nutraukimo be papildomų išlaidų teise, iš savo operatoriaus pereiti pas kitą, kuris tuo metu dar siūlys 3G technologiją.

Rate this item
(0 votes)
Naujas terminas psichologijoje – nomofobija. Kodėl taip bijome rankose neturėti išmaniojo telefono?

Socialiniai tinklai – ne tik susirašinėjimui: prekes juose įsigyja daugiau nei pusė lietuvių

Lietuvoje pradėjo veikti naujieji telefono numeriai: galima skambinti vietoje aštuoneto naudojant nulį

Šie ženklai išduoda, kad laikas atsinaujinti maršrutizatorių: senas įrenginys kelia riziką saugumui

2G ir 3G įranga paveiks jūsų daiktų interneto (M2M/IoT) sprendimus ateityje – 5 būdai, kaip elgtis, kad tai nenutiktų

Artėja vienas svarbiausių metų technologijų renginių: pristatys ir pirmą skraidančio automobilio prototipą

Laukiamiausi 2024 m. vaizdo žaidimai: nuo atgimusios „Final Fantasy VII“ klasikos iki „S.T.A.L.K.E.R. 2“ siaubo Černobylyje

Prastas ryšys namuose? Kaltas gali būti naujas ar renovuotas jūsų namas

„Philips Monitors“ E1 linijoje – keturi nauji monitoriai šių laikų profesionalams, dirbantiems hibridinėje darbo aplinkoje

Interneto slapukai miršta: kas juos pakeis ir kodėl visiškai atsisakyti – nenaudinga?

Ilgaamžiškumo paslaptys: kaip prie jų šiandien prisideda išmaniosios technologijos?

Dėl kilusių nesutarimų „TikTok“ platformoje nebeliko Taylor Swift, Drake ir kitų atlikėjų dainų: paaiškino, kas nutiko

Mobiliųjų žaidimų tendencijos 2024: kas lydės šiais metais?

5 būdai, kaip dirbtinis intelektas gali palengvinti jūsų kasdienybę

Išmanusis laikrodis vaikui su GPS – kodėl verta įsigyti tokį prietaisą?

4 priežastys, kodėl 2024 – išmaniųjų laikrodžių metai