Login to your account

Username *
Password *

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *
Reload Captcha

Panašu, kad ir šiais metais vestuvės vyks su tam tikrais pandemijos padiktuotais apribojimais. Nors tai jaukia įsimylėjėlių planus, sukurti gražiausią gyvenimo šventę padeda ir išmaniosios technologijos. Kokie išmanūs sprendimai palengvins šventės organizavimą ir nustebins svečius, pranešime žiniasklaidai pasakoja „Bitės Profai“. 

„Nors anksčiau vestuvių organizatoriams buvo įprasta dažnai susitikti su jaunavedžiais, už dekoracijas, maistą atsakingais partneriais, tik prasidėjus pandemijai vestuvių organizavimo procesas visiškai persikėlė į virtualią erdvę. Vėliau, pandemijai nesitraukiant, pradėjome organizuoti beveik virtualias vestuves – kai didžioji dalis svečių ceremoniją stebi per ekraną. Visos pastaruosius metus organizuotos vestuvės buvo ir transliuojamos šventėje negalintiems dalyvauti svečiams. Tikėtina, kad tai taps įprasta ir karantinui pasibaigus“, – pasakoja Aistė Kniuraitė, vestuvių organizavimo įmonės „Pinjata“ įkūrėja.

4 kartus pigesnės vestuvės

Karantino metu, kai apribojimai renginiams vis kinta, gali būti sunku sklandžiai organizuoti šventę. Vestuvių planuotoja Aistė pasakoja, kad, jei prieš karantiną planuoti vestuves žmonės pradėdavo prieš metus, tai karantino metu, kai situacija šalyje taip greitai keičiasi, mažas vestuves susiplanuoti galima ir per kelias savaites. Be to, šiuo metu karantino sąlygų padiktuotos mažos vestuvės kainuoja apie 3-4 kartus mažiau nei anksčiau vidutiniškai kainavusi šventė.

Organizuojantiems vestuves lengviau susiplanuoti darbus ir biudžetą gali padėti ir įvairūs išmanūs sprendimai, pavyzdžiui, programėlė „Wedding Happy“ („Android“ ir „iOS“).

„Programėlėje vestuvių planavimo užduotys skirstomos pagal jų tipus (drabužiai, maistas ar dekoracijos). Pradiniame lange visada matysite, ką dar turite nuveikti, taip pat dienų skaičių iki šventės. Programėlėje patogiai galėsite sekti šventei skirtą biudžetą, pasižymėti, kuriems partneriams esate sumokėję avansą ir pan.“, – pasakoja „Bitės Profė“ Lina Štrafėlaitė.

Išmaniųjų įrenginių ekspertė priduria, kad panašiomis funkcijomis naudositės ir programėlėje „LadyMarry“ („Android“ ir „iOS“). Priešingai nei „Wedding Happy“, ją galėsite įsijungti ir kompiuterio naršyklėje ir dar patogiau planuoti darbus.

Vestuvių puslapis – sutaupys ir nustebins

Laikantis karantino reikalavimų, kvietimus į vestuves daug paprasčiau įteikti virtualiai. Anot jau dešimtmetį Lietuvoje ir užsienyje vestuves planuojančios A. Kniuraitės, virtualūs kvietimai leidžia nemažai sutaupyti – nebelieka spaudos ir siuntimo kaštų. Visgi kvietimas el. paštu kai kurioms poroms gali pasirodyti nepakankamai įdomu ir šventiška. Kokias alternatyvas galime rinktis?

„Vienas iš būdų nustebinti svečius – susikurti specialiai vestuvėms skirtą internetinę svetainę. Tai suasmeninta erdvė, kurioje galėsite dalintis visa su vestuvėmis susijusia informacija. Turėsite galimybę sukurti kvietimus kiekvienam svečiui atskirai, o vėliau nukreipti į pagrindinį puslapį su bendra informacija“, – pažymi L. Štrafėlaitė.

Vestuvių svetainę galite sukurti „WedSites“ platformoje, kurioje dar iki šventės svečiai turės galimybę keistis žinutėmis ar dalintis nuotraukomis. Tiesa, nesijaudinkite, kad į ją užklys nekviesti asmenys – svetainę apsaugosite slaptažodžiu. Ši platforma taip pat suteikia galimybę puslapį susikurti lietuvių kalba, kad naudojimasis išmaniu sprendimu nesukeltų nepatogumų svečiams.

Sukurti vestuvių svetainę galite pasinaudoję ir kitomis puslapių kūrimo platformomis – „Wix“ ar „Site123“. Visgi „WedSites“ platforma – specializuota būtent vestuvių šventei. 

Nuotolinė ceremonija – ir karantinui pasibaigus?

Dėl karantino suvaržymų vestuvių ceremonijoje šiuo metu gali dalyvauti tik penki asmenys: jaunieji, du liudytojai ir fotografas. Artėjant vasarai ir švelnėjant karantinui, tikėtina, kad vestuvėse galės dalyvauti kiek daugiau artimųjų: visgi, nemaža dalis svečių vis tiek ceremoniją stebės per ekraną. 

Vis tik technologijos siūlo šiokią tokią alternatyvą – šventėje artimiesiems dalyvauti bent jau virtualiai.

„Dažniausiai jaunavedžiai transliuoja tik pačią vestuvių ceremoniją, kuri ir yra svarbiausias tos dienos akcentas. Kai kurie tęsia transliaciją ir po ceremonijos, kol jaunavedžiai dar prie santuokos rūmų ar bažnyčios – tai galimybė svečiams dar kartą juos pasveikinti. Įprastai transliacijai naudojamos geriausiai visiems pažįstamos platformos: „Zoom“ ir „Google Meet“ ar transliacija vykdoma socialiniuose tinkluose „Facebook“ ar „Youtube“, – pasakoja vestuvių organizatorė A. Kniuraitė.

Visgi specialiai vestuvių šventei sukurta platforma „LoveCast“ gali padėti įgyvendinti daugiau išmanių sprendimų – svečiai galės parašyti sveikinimus, siųsti animuotus paveikslėlius, ar netgi virtualiai „mėtyti“ žiedlapius po ceremonijos. Pagrindines funkcijas platforma suteikia nemokamai, o norintiems papildomų galimybių paslauga kainuos apie 80 eurų.

Negalintys dalyvauti vestuvių ceremonijoje, galės vėliau peržiūrėti šventės vaizdo įrašą. Jis išsaugomas kartu su sveikinimų knyga ir bendru dalyvių susirašinėjimu vestuvių metu. Verta paminėti, kad norint naudotis šia platforma svečiams nereikia diegti atskiros programėlės į išmaniuosius ar televizorius – užtenka atidaryti nuorodą.

Nepaisant fakto, jog ištisus metus daugiau laiko leidome savo namuose, dėl emocinės įtampos žmonės ilsisi prasčiau. Kaip rodo „Journal of Clinical Sleep Medicine“ publikuoto tyrimo duomenys, apie 40 proc. pasaulio gyventojų teigia karantino metu turėję miego sutrikimų. Todėl ekspertai pataria imtis papildomų priemonių poilsio kokybei pagerinti – stebėti miego rodiklius, reguliuoti mėlynos šviesos kiekį įrenginiuose, susikurti ramaus vakaro programą ir pasitelkti išmaniąsias programėles.

„Šiandien technologijas naudojame praktiškai kiekviename žingsnyje, tad jos gali pasitarnauti ir siekiant geresnės miego kokybės. Su šiuolaikiniais išmaniaisiais laikrodžiais ar apyrankėmis galime tiksliai sekti savo poilsio rodiklius, su programėlių pagalba – lengviau atsipalaiduoti, o su mėlynos šviesos filtrais – į ekranus žiūrėti mažiau apkraudami savo akis. Tereikia žinoti, kaip šiuos įrankius tinkamai naudoti“, – pasakoja Audrius Granickas, „Huawei Mobile Services“ verslo vystymo ir operacijų vadovas bei dalinasi patarimais, kaip, pasitelkiant išmaniąsias technologijas, pagerinti savo miego kokybę.

Pradėkite nuo miego stebėsenos

Norintiems miegoti geriau, pirmiausiai patariama pradėti stebėti savo miego kokybę. Tai padės išsiaiškinti, kiek laiko iš tiesų miegate, ar panyrate į giliausias ir labiausiai pailsinančias miego fazes bei atrasti sprendimus, kurie šiuos rodiklius galėtų pagerinti.

„Miegą stebėti gali visi, turintys išmaniuosius telefonus – tam galima pasitelkti išmaniąsias programėles, pavyzdžiui, „Sleep Cycle“. Tai viena populiariausių tokio tipo programėlių: ji padeda užmigti lengviau, leidžia sekti gilaus miego fazes, aptikti knarkimą ir siūlo išmanųjį žadintuvą, kuris suskambės būtent tuomet, kai atsikelti jums bus lengviausia. Tai tarsi visapusiškas miego pagalbininkas telefone“, – pasakoja A. Granickas.

Ekspertas prideda, kad norint gauti dar tikslesnius duomenis apie miegą, verta į pagalbą pasitelkti išmaniuosius laikrodžius arba apyrankes.

„Programėlės – ne visada tikslios, nes miegą seka priklausomai nuo judesių. Tad net mylimo katino ar šuns sujudėjimas bei užšokimas ant lovos programėlės gali būti užfiksuotas kaip neramus jūsų miegas. O štai išmanusis laikrodis, pavyzdžiui, „Huawei GT 2 Pro“, visus minėtus miego sekimo duomenis – gylį, laiką, kokybę – stebės remdamasis jūsų pulsu, tad rodikliai bus gerokai tikslesni. Patogiai pateikta analizė iš karto atsidurs jūsų išmaniajame, kur ją galėsite peržiūrėti vos atsikėlę. Jei duomenys ims kelti nuogąstavimų, ar norėsite pasitarti su specialistais, rodmenimis taip pat be vargo galėsite pasidalinti“, – pasakoja A. Granickas.

Stebintiems savo miegą rekomenduojama paeksperimentuoti, kaip, priklausomai nuo kasdienių įpročių, keičiasi miegas. Pavyzdžiui, ar miegate geriau, jei į lovą atsigulate anksčiau? Gal padeda prieš miegą „be ekranų“ praleista valanda? O gal geram miegui padeda 10 vakare perskaitytų knygos puslapių? Pakeiskite įpročius savo rutinoje ir stebėkite, kaip keičiasi miego kokybės rodikliai.

Leiskite akims atsipalaiduoti

Bet kokie ekranai spinduliuoja vadinamąją mėlynąją šviesą (angl. blue light), kuri priverčia akis kiek įsitempti tokiu būdu jas vargindama, o vartotojus – budindama. Todėl išmaniųjų telefonų gamintojai imasi apsaugos priemonių ir savo įrenginiuose įdiegia mėlynos šviesos filtrą. Norint pailsėti geriau, jį rekomenduojama aktyvuoti bent valandą iki miego pradžios.

„Mėlynos šviesos filtras reguliuoja išspinduliuojamos šviesos kiekį – jį aktyvavus, telefono ekranas kiek pagelsta ir spalvos pasidaro ne tokios ryškios. Todėl akys kiek labiau atsipalaiduoja ir nebeskatina smegenų įsitempti, vadinasi, imame vis labiau atsipalaiduoti. Tad prieš miegą naršant telefone rekomenduojama šį filtrą įjungti – tai galite  padaryti telefono nustatymuose. „Huawei“ telefonuose pasirinkite meniu punktą „Ekranas ir ryškumas“ (angl. Display & brightness), o čia įgalinkite funkciją „Eye comfort“, – aiškina A. Granickas.

Ekspertas prideda, kad filtro aktyvavimą galima automatizuoti – pasirinkti įjungimo ir išjungimo laiką. Tokiu būdu ekrano spalva pasikeis nustatytu metu ir papildomai apie tai galvoti nereikės. Be to, sumažėjęs ekrano ryškumas primins, kad jau metas pradėti ruoštis nakties poilsiui.

Vakaras – ramybės metas 

Tiems, kuriems užmigti sekasi sunkiau, specialistai rekomenduoja vakarus praleisti su kiek mažiau dirgiklių. Pavyzdžiui, televizijos laidas keisti knygos puslapiais, trankią muziką – raminančia, o aktyvias treniruotes – atpalaiduojančiais jogos pratimais. Visas šias atpalaiduojančias veiklas atlikti gali padėti ir išmaniosios programėlės.

„Prieš miegą galite išbandyti programėlę „Mindfulness with Petit BamBou“, kurioje vartotojai ras 320 virtualių pamokų, kaip medituoti ir atsipalaiduoti prieš miegą. Be to, joje yra laikmatis, padėsiantis tinkamai valdyti meditacijos sesijas. O atpalaiduojančias mankštas pasirinkti padės „Daily yoga“ – didžiausia jogos treniruočių platforma planetoje. Ji siūlo virš 280 pratimų su informacija, patarimais ir vaizdo pamokomis, todėl galėsite susikurti jūsų individualius poreikius atitinkančią rutiną“, – pataria A. Granickas.

Taip pat kambaryje vakarais rekomenduojama pritamsinti šviesas, patalpas prieš miegą gerai išvėdinti, o naktimis naudoti šviesos nepraleidžiančias užuolaidas. Jei esate pasiruošę investuoti papildomai, galima pagalvoti apie patogesnio čiužinio, pagalvės ar sunkios antklodės įsigijimą – visa tai taip pat gali padėti pagerinti miego kokybę.

Balandžio 12-ąją minima Tarptautinė aviacijos ir kosmonautikos diena. Šią dieną 1961 metais Jurijus Gagarinas kosminiu laivu „Vostok“ pirmą kartą apskrido Žemę aplink orbitą.  Šventės proga „Tele2“ kviečia pasivaikščioti virtualiuose turuose po aviacijos muziejus bei iš arčiau susipažinti su dangaus objektais.

Jūsų dėmesiui – Arnoldas Lukošius, „Tele2“ Inovacijų biuro“ ekspertas, dalinasi skaitmeninėmis aviacijos muziejų ekskursijomis ir aplikacijomis dangaus tyrinėjimui jūsų išmaniajame.

Aviacijos gerbėjams

Virtualus turas po Lietuvos aviacijos muziejų. Plieninių paukščių aistruoliams nebūtina keliauti į Kauną, kad pasigrožėtų muziejaus fonduose saugomais eksponatais, kurių čia yra virš 20 tūkst. Tarp jų – per 40 skraidymo aparatų. Virtualiame ture lankytojai galės pasižvalgyti po 4700 kvadratinių metrų ekspozicijos plotą bei pasiklausyti gido pasakojimo.

Čia net gi išvysite skraidymams tinkančią legendinės „Lituanicos“ repliką. Ji buvo sukonstruota ir pagaminta žinomo aviatoriaus Vlado Kensgailos 1982 m., kuriant filmą „Skrydis per Atlantą“. Muziejaus pasididžiavimas – lietuviški ir Lietuvoje naudoti sklandytuvai, tarp kurių ir išskirtinė Broniaus Oškinio sklandytuvų kolekcija. Nuoroda į turą: https://dev.vturai.lt/19_aviacija_lt/

Skaitmeninė išvyka į nacionalinį jūrų aviacijos muziejų Floridoje. Tai didžiausias jūrų aviacijos muziejus pasaulyje ir vienas lankomiausių muziejų Floridos valstijoje. Atversite turtingą jūrų aviacijos istoriją ir išvysite daugiau nei 150 restauruotų laivyno, jūrų pėstininkų pajėgų ir pakrančių apsaugos orlaivių. Šie istoriniai ir vienetiniai orlaiviai eksponuojami tiek muziejaus ekspozicijos erdvėje, tiek 350 tūkst. kvadratinių metrų plote po atviru dangumi.

Išbandyti interaktyvų virtualų turą su daugiau nei 100 panoramų galėsite savo kompiuteryje arba išmaniajame. Šios kelionės metu jūsų taip pat lauks keletas panoramų, leidžiančių sėsti prie istorinių orlaivių vairo. Nuoroda į turą: https://www.navalaviationmuseum.org/virtualtour/

Karo aviacijos sekėjams – JAV nacionalinis oro pajėgų muziejus. Šiame seniausiame ir didžiausiame karo aviacijos muziejuje pasaulyje eksponuojama daugiau nei 360 orlaivių ir raketų. Kasmet muziejus pritraukia per milijoną lankytojų, todėl yra vienas iš labiausiai lankomų turistinių objektų Ohajuje.

Virtuali ekskursija lankytojams leidžia po muziejų pasižvalgyti 360 laipsnių kampu. Paprastais valdikliais pereisite iš galerijos į galeriją, o specialios piktogramos, esančios prie objektų, suteiks papildomos informacijos – vaizdo ar garso įrašus bei nuorodas į internetinius išteklius.

Muziejaus interneto svetainėje taip pat galėsite klausytis tinklalaidžių anglų kalba ir susipažinti su JAV oro pajėgų istorija. Savarankiškų garso turų serijoje lankytojų patogumui nurodytos konkrečios JAV oro pajėgų istorijos temos. Dar daugiau vaizdo medžiagos atrasite muziejaus „Youtube“ kanale „National Museum of the U.S. Air Force“. Nuoroda į turą: https://www.nationalmuseum.af.mil/Visit/Virtual-Tour/

Dangaus objektų tyrinėtojams

Svarbiausi kosmoso įvykiai – NASA programėlėje. Naujausia NASA informacija, misijos, daugiau nei 19 tūkst. nuotraukų, vaizdo įrašų, NASA televizija ir dar daugiau – visada po ranka, jūsų išmaniajame.

Norite pažvelgti į Žemę iš šalies – stebėkite tiesioginį žemės vaizdą iš Tarptautinės kosminės stoties. Programėlėje rasite ir mokomąjį turinį anglų kalba. Kvapą gniaužiantys astronautų pasivaikščiojimai kosminėse stotyse ir išsamios vaizdo paskaitos papildys jūsų kosminį žinių bagažą. Programėlę rasite: https://www.nasa.gov/nasaapp

Pažvelkite į dangų, o „Star Chart“ pasakys, ką matote. Nusprendusiems išsiaiškinti, kuri žvaigždė šiąnakt spindi padangėje, viskas ką reikia padaryti – nukreipti išmanųjį į dangų. Programėlė „Star Chart“ tiksliai atpažins dangaus objektus ir nurodys ar tai žvaigždė, ar planeta.

Aplikacija realiuoju laiku apskaičiuoja kiekvienos iš Žemės matomos žvaigždės ir planetos dabartinę vietą ir tiksliai parodo, kur jos yra – net ir šviesiu paros metu ar esant namuose. Čia taip pat galite leistis į 3D kelionę ir pasižvalgyti po kosmosą – pamatyti kaip kiekviena planeta atrodo iš arti bei sužinoti apie ją daugiau.

Aplikacijoje veikia ir balso paieška anglų kalba. Išbandykite tokias frazes kaip „Go to Saturn“ (liet. „Keliauk į Saturną“), „Fly Me to the Moon“ (liet. „Nuskraidink mane į Mėnulį“), „Look at Andromeda“ (liet. „Pažvelk į Andromedą“), „Where is the Cigar Galaxy?“ (liet. „Kur yra Cigaro galaktika?“) ir dirbtinis intelektas programėlėje atliks prašomą veiksmą.

„iOS“ – https://apps.apple.com/us/app/star-chart/id345542655

„Android“ – https://play.google.com/store/apps/details?hl=en_US&id=com.escapistgames.starchart

Atraskite žvaigždynus. Sužinoti daugiau apie Saulės sistemą, žvaigždynus, žvaigždes, kometas, asteroidus, erdvėlaivius, ūkus realiuoju laiku ir nustatyti jų padėtį dangaus žemėlapyje galite programėlėje „Star Walk 2“. Tai – paprastai naudojamas planetų, žvaigždžių ir žvaigždynų ieškiklis jūsų išmaniajame.

Žvalgytis po realaus laiko dangaus žemėlapį galėsite bet kuria kryptimi, į kurią nukreipsite įrenginį. Čia net galėsite keliauti laiku – pasirinkę datą ir laiką sužinosite  atitinkamą to meto žvaigždžių padėtį.

„iOS“ – https://apps.apple.com/ca/app/star-walk-2-the-night-sky-map/id892279069

„Android“ – https://play.google.com/store/apps/details?id=com.vitotechnology.StarWalk2Free&hl=lt&gl=US

Karantinas pakeitė ne tik mūsų fizinio aktyvumo ir mitybos įpročius, bet ir emocinę sveikatą. Dirbant namuose, daugelis judame mažiau nei anksčiau, dažniau užkandžiaujame ir patiriame daugiau streso. Visa tai daro didelę įtaką mūsų savijautai. Šiandien minimos Pasaulinės sveikatos dienos proga „Bitės Profai“ siūlo išbandyti programėles, padedančias stiprinti savo kūną, įveikti nerimą ir sveikiau maitintis.

„Aplink netrūksta nerimo šaltinių, todėl patys turime investuoti į geresnę savijautą, kurią sudaro tiek fizinis, tiek emocinis balansas. Jis prasideda nuo gebėjimo valdyti stresą, sveikesnės mitybos, todėl galite išbandyti naują pusryčių receptą, o prieš miegą rasti laiko jogai. Kad ir ką nuspręstumėte daryti – jums tikrai pagelbės nemokami sprendimai išmaniesiems įrenginiams“, – pranešime žiniasklaidai pasakoja „Bitės Profė“ Lina Štrafėlaitė.

Emocinė higiena – sveikatos pagrindas

Užsitęsęs karantinas ir nesibaigianti pandemija – didžiulis iššūkis žmogaus emocinei sveikatai. Todėl išmaniųjų programėlių kūrėjai aktyviai kuria naujus produktus, padedančius sumažinti nerimą ir stresą, pagerinti emocinę būseną.

„Tam, kad galėtume įveikti stresą ar nerimą, pirmiausia turime mokėti jį atpažinti. Tai padaryti padeda tokios programėlės, kaip „Daylio“ („Android“ ir „iOS“). Šiame elektroniniame dienoraštyje kasdien galėsite pažymėti savo būseną, elgseną ir ilgainiui stebėti, kaip tam tikra veikla veikia jūsų emocinę sveikatą. Be to, programėlė pateikia ir mėnesinę statistiką bei duoda grįžtamąjį ryšį, pateikdama naudingų patarimų“, – teigia „Bitės“ išmaniųjų įrenginių ekspertė.

Norintiems atsipalaiduoti ir nuvyti neigiamas mintis, verta išbandyti meditaciją. Išmanioji programėlė „Insight Timer“ („Android“ ir „iOS“) pateikia keliasdešimt tūkstančių nemokamų dėmesio sutelkimo, atsipalaidavimo ir kitų meditacijos formų pratimų. Lyginant su populiariausiomis meditacijos programėlėmis „Calm“ („Android“ ir „iOS“ ir „Headspace“ („Android“ ir „iOS“), nauja tai, kad „Insight Timer“ siūlo nemokamus meditacijos kursus ir gausybę psichologų, neuromokslininkų ir dėmesingumo mokytojų diskusijų emocinės sveikatos temomis.

Sportas – geresniam kūno poilsiui

Fizinio aktyvumo nauda sveikatai – nenuginčijama. Jis padeda ne tik kontroliuoti savo kūno svorį bet ir gerina nuotaiką bei suteikia energijos. Kol sporto klubai uždaryti, įvairaus intensyvumo pratimus galite atlikti gryname ore ar tiesiog svetainėje.

„Sporto programėlė gali būti puikus motyvuojantis pagalbininkas, kuris padės treniruotis efektyviau ir trokštamą rezultatą – lankstesnį kūną, stipresnius raumenis ar ramesnes mintis pasiekti greičiau. Žinoma, sportas ir fizinis aktyvumas nebūtinai reiškia nubėgtus kilometrus ir žliaugiantį prakaitą – mankštintis galima pasitelkus ir žemo intensyvumo treniruotes“, – sako L. Štrafėlaitė.

Daugybę įvairių treniruočių, pritaikytų visų lygių sportininkams, rasite „Nike Training Club“ („Android“ ir „iOS“) ir „FitOn“ („Android“ ir „iOS“) programėlėse. Norintiems išmokti jogos pagrindų ar pagilinti jau turimas žinias, rekomenduojame išbandyti „Daily Yoga“ („Android“ ir „iOS“) programėlę. O mėgstantiems ne tik bėgioti, bet ir siekti naujų rekordų, tikrai patiks „Runtastic“ („Android ir „iOS“) ar socialiniu tinklu laikoma „Strava“ („Android“ ir „iOS“).

Geresnei savijautai – ir balansas lėkštėje

Gera savijauta – tai ne tik fizinis ir emocinis balansas, bet ir subalansuotas maistas. Išmaniosios programėlės gali padėti atrasti naujų receptų, stebėti suvartojamų kalorijų kiekį ar išsiugdyti naujų bei sveikų įpročių.

„Bitės Profė“ pradedantiesiems namų virtuvės šefams rekomenduoja išbandyti „Kitchen Stories“ („Android“ ir „iOS“) programėlę, kur prie kiekvieno recepto pateikiami gaminimo instrukcijos vaizdo įrašai. Kita programėlė – „Tasty“ („Android“ ir „iOS“) be to, kad siūlo gaminimo instrukcijos vaizdo įrašą, turi patogius filtrus. Jie leidžia ne tik greičiau rasti, bet netgi paslėpti tam tikrus receptus, jei, pavyzdžiui, esate vegetaras ir programėlėje nenorite matyti patiekalų su mėsa.

Norintiems stebėti suvartojamų kalorijų kiekį ir svorio pokyčius, taip pat gali rasti išmanių sprendimų: išmaniąsias programėles „MyFitnessPal“ („Android“ ir „iOS“) arba „Lifesum“ („Android“ ir „iOS“).

Daugiau apie išmaniąsias programėles sveikatai gerinti galite sužinoti iš didžiųjų miestų „Bitės“ salonuose įsikūrusių „Bitės Profų“. Išmaniųjų technologijų ekspertai konsultuoja nemokamai nepriklausomai nuo to, kokio tinklo paslaugomis naudojatės

 

„Telia“ Lietuvoje pristato naują telefonų kategoriją – atnaujintus telefonus. Tai mažai naudoti išmanieji, kuriuos prieš grąžinant į prekybą nuodugniai patikrina specialistai. Pakartotinis telefonų naudojimas yra ne tik draugiškas aplinkai, bet ir leis įsigyti flagmanus už patrauklią kainą. Naudoto telefono pirkimą svarstytų kas penktas Lietuvos gyventojas, rodo apklausa. 

„Tvarumas yra daugiau nei mada, tai tapo daugybės žmonių kasdienybe, gyvenimo būdu. Nuo popierinių maišelių, šiukšlių rūšiavimo ir dėvėtų drabužių iki naujų verslo modelių, leidžiančių dalintis daiktais – visa tai padeda žmonėms save realizuoti, įprasminti savo vertybes, o kartu sutaupyti ar net užsidirbti. Pristatydami atnaujintus telefonus žmonėms suteikiame dar vieną alternatyvą mėgautis kokybe tvariai“, – sako Nortautas Luopas, „Telia“ privačių klientų vadovas.

Patikrintas, atnaujintas ir su garantija

Telefonai, kuriuos atnaujinus „Telia“ siūlo įsigyti, dažniausiai yra grąžinti įmonių ar kitų pirkėjų per įvairias mainų ir perdirbimo programas.

Siekiant užtikrinti kokybišką telefono veikimą, prieš tai specialistai įvertina kiekvieno grąžinto išmaniojo kokybę – baterijos talpą, ekrano būklę, išbando mygtukus, lizdus ir jungtis, vaizdo kameras bei įvairius jutiklius, patikrina, ar nėra tam modeliui būdingų defektų, pažeidimo dėl drėgmės požymių ir kita. Galiausiai kokybiškai veikiančių ir reikalavimus atitinkančių įrenginių atmintis perrašoma ir, atnaujinus programinę įrangą, jie supakuojami į aplinkai draugiškas „Kaip naujas“ pakuotes.

„Dabar į rinką grąžiname atrinktus telefonus, kurie buvo naudoti, bet to iš esmės beveik nesimato. Ateityje svarstysime plėsti atnaujintų telefonų pasirinkimą – kartais keli žymesni įbrėžimai neturi jokios įtakos išmaniojo veikimui, o profesionaliai atnaujintas jis gali sėkmingai tarnauti ne vienerius metus“, – sako N. Luopas.

Lyginant su analogiškais naujais siūlomų telefonų modeliais, dabar siūlomų atnaujintų ragelių kaina yra vidutiniškai 20–25 proc. mažesnė. Be to, kitaip nei perkant naudotą telefoną per skelbimą, „Telia“ atnaujintiems telefonams suteikia 12 mėnesių garantiją ir sudaro galimybę juos įsigyti išsimokėtinai, be jokio pabrangimo.

Rinkos potencialas didelis 

Pasak N. Luopo, atnaujinti telefonai yra dar vienas žingsnis žiedinės ekonomikos link, siekiant kiek įmanoma sumažinti atliekų kiekį ir skatinant darnų vartojimą bei pakartotinį produktų naudojimą.

„Telia“ jau daugiau kaip penkerius pakartotinai naudoja klientams suteikiamą įrangą, pavyzdžiui, maršrutizatorius. Pernai šis rodiklis buvo rekordinis ir viršijo 44 tūkst. vienetų įrangos. Dabar įžengiame į naują etapą – suteikiame naujų galimybių savo pirkėjams ir, visų svarbiausia, mūsų pasauliui būti švaresniam“, – sako bendrovės privačių klientų vadovas.

Kaip rodo „Telia“ užsakymu atlikta gyventojų apklausa, per pastaruosius metus naudotą mobilųjį pirko tik keli procentai apklaustųjų. Kita vertus, ši rinka turi didelį potencialą – galimybę įsigyti atnaujintą telefoną svarstytų kas penktas lietuvis (20 proc.). Jų skaičius dar didesnis jaunesnių (18-34 m.) žmonių amžiaus grupėje. Pirkėjų apsisprendimui pirkti tokį telefoną įtakos turi keli momentai – pirmiausia, praktiški, tokie kaip patraukli telefono kaina ir suteikiama garantija, bet taip pat ir tvarumo motyvai.

Šiuo metu atnaujintus telefonus galima įsigyti „Telia“ internetinėje parduotuvėje. Ateityje, atlaisvėjus karantino reikalavimams, juos bus galima rasti ir penkiuose „Telia“ salonuose, esančiuose didžiuosiuose šalies prekybos centruose: Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos „Akropoliuose“, „Megoje“ ir „Panoramoje“ – čia klientų lauks specialūs „Kaip naujas“ stendai.

Praėjusią savaitę paskelbtame didžiausiame nepriklausomame Europos prekių ženklų tvarumo reitinge „Sustainable Brand Index“, „Telia“ buvo pripažinta tvariausia telekomunikacijų bendrove Lietuvoje.

 

Interneto platybėse kasdien atsiranda vis daugiau informacijos apie mus – duomenys apie vartojimo įpročius, pramogas, draugus, vietas, kuriose lankotės. Tokia informacija gali kelti grėsmę jūsų saugumui. Nors visų duomenų apie save ištrinti nepavyks, yra būdų pašalinti perteklinę informaciją – duomenis iš seniai nebenaudojamų puslapių, programėlių, senų socialinių tinklų profilių. Apie efektyviausius būdus pašalinti savo „pėdsakus“ internete pasakoja „Bitės Profai“.

„Asmeninė informacija internete gali kelti grėsmę duomenų saugumui, reputacijai ir net saugomiems pinigams. Dažnai pamirštame, kad registravomės įvairiose el. parduotuvėse, pažinčių ar pramogų svetainėse, programėlėse, kur reikalaujama palikti asmeninę informaciją. Ši „klaidžiojanti“ informacija internete gali jums pakenkti, todėl verta skirti laiko ją pašalinti“, – pranešime žiniasklaidai įspėja „Bitės Profas“ Martynas Vrubliauskas.

Ištrinkite savo „pėdsakus“ internete

Prisiminti visus puslapius, kuriuose naudojote savo el. paštą – neįmanoma. Juk dažnai tenka el. paštą naudoti perkant internetu, registruojantis įvairiuose puslapiuose. Bene lengviausias būdas išsiaiškinti, kur naudojamas jūsų el. paštas – prisijungti „SayMineApp“ platformoje.

„Per kelias minutes „SayMineApp“ pateikia kompanijų, turinčių informacijos apie jus, sąrašą. Nustebsite, kiek daug prisijungimų prie įvairių puslapių būsite pamiršę. Galbūt supildėte duomenis apie save atsisiuntę programėlę ar registruodamiesi. Jei tomis platformomis nesinaudojate, vienu mygtuko paspaudimu galėsite išsiųsti laišką su prašymu ištrinti duomenis“, – pataria „Bitės Profas.

„SayMineApp“ platforma prašymą išsiunčia už jus. Tereikia pasirinkti kam nenorite leisti turėti duomenų ir spustelti „Reclaim“ (angl. susigrąžinti). Rekomenduojama tokį patikrinimą atlikti su visais naudojamais el. paštais. Kontroliuoti savo duomenis internete gali padėti ir „DeleteMe“ platforma bei „Jumbo“ programėlė „Android“ ir „iOS“ telefonams.

Kokius duomenis saugo programėlės

Dažnai pasinaudojame programėlėmis išmaniuosiuose, kai jos reikalingos atlikti tam tikrą veiksmą, tačiau vėliau jas pamirštame. Už nemokamas programėles „susimokama“ savo duomenimis – jų kūrėjams gali būti suteikiama prieiga prie duomenų apie jūsų vartojimo įpročius.

„Rekomenduojame ištrinti programėles, kurių nebenaudojate. Jei turite programėlių ar žaidimų, kuriuos įsijungiate retai – patikrinkite mobiliojo nustatymuose, kokie telefone saugomi duomenys jiems yra pasiekiami“, – pataria ekspertas.

„Android“ išmaniųjų telefonų nustatymuose rasite visą programėlių sąrašą. Paspauskite ant programėlės ar žaidimo ir galėsite pasirinkti, kokius programėlė turi leidimus pasiekti įrenginyje esančius duomenis, įskaitant ir buvimo vietos nustatymus.

„iPhone“ telefonuose eikite į nustatymus („Settings“) ir paslinkę kiek žemiau matysite visų programėlių sąrašą. Spustelėję vieną jų, pasirinkite, ar suteikiate jai prieigą prie telefono kameros ar mikrofono.

Buvimo vietos nustatymus „iPhone“ savininkai gali pakeisti – „Settings“ – „Privacy“ – „Location Services“: pasirinksite leidimą tam tikrai programėlei matyti jūsų buvimo vietą. Visada geras variantas leisti programėlei pasiekti buvimo vietą tik tada, kai ja naudojamasi („While Using“).

Pašalinkite nereikalingas paskyras

Dažnas vartotojas praeityje yra susikūręs ne vieną pašto dėžutę ar paskyras socialiniuose tinkluose. Nors šiandien jomis nesinaudojama, tokie el. pašto adresai ar paskyros toliau „klaidžioja“ įvairiose paieškų sistemose. Nebenaudojamas  paskyras rekomenduojama ištrinti.

Norint ištrinti nereikalingą „Google“ paskyrą, apsilankykite šiame puslapyje – „myaccount.google.com“,  pasirinkite – „Duomenys ir suasmeninimas“ – „Paslaugos arba paskyros ištrynimas“ – „Google“ paskyros ištrynimas“ – „Ištrinti paskyrą“. Čia įveskite slaptažodį ir paskyra bus pašalinta.

Norėdami ištrinti nereikalingą „Facebook“ paskyrą pasirinkite: „Settings & privacy” – „Settings“ – „Your Facebook information“ – „Deactivation and deletion“ – „View“ – „Delete account“. Kai paspausite mygtuką „Continue to account deletion“, socialinis tinklas pasiūlys atsisiųsti patalpintus įrašus ir vaizdus. Kitas žingsnis – „Delete Account“ leis ištrinti paskyrą, tačiau prieš tai reikės įvesti slaptažodį.

„Tam, kad sumažintumėte savo „pėdsakų“ kiekį internete, rekomenduojama apskritai vengti prisijungti kitose svetainėse naudojant „Facebook“ paskyrą ir reguliariai išvalyti interneto naršyklių istoriją bei slapukus, jog aplankytos svetainės negalėtų atskirti jūsų kompiuterio ir matyti tolesnės veiklos internete“, – priduria M. Vrubliauskas.

LG Electronics (LG) paskelbė, kad 2021 m. OLED, „QNED Mini LED“, „NanoCell“ ir UHD išmaniuosiuose televizoriuose bus įdiegta operacinė sistema „webOS 6.0“. Kartu su naujuoju nuotolinio valdymo pulteliu „Magic Remote“ naujausios versijos išmaniųjų televizorių platforma „webOS 6.0“ suteiks žiūrovams dar smagesnių ir intuityvesnių būdų mėgautis turiniu.

Naudotojai, pažįstantys „webOS“, iškart pastebės patraukliai atnaujintą ir dar funkcionalesnį pradžios ekraną, kuris atitiks besikeičiančius žiūrovų turinio naudojimo įpročius. Naujajame pradžios ekrane naudotojas greičiau pasieks dažniausiai naudojamas programas, taip pat ras turinio pasiūlymų, pagrįstų naudotojo pomėgiais ir žiūrėjimo istorija. Viskas rodoma viso ekrano režimu, todėl pageidaujamas turinys ir su juo susijusi informacija būtų matoma vienu metu. Taigi naujasis pradžios ekranas – tai visų nuostatų ir patobulintos „webOS“ ekosistemos centras.

Naujo aukščiausios klasės dizaino nuotolinio valdymo pultelis „Magic Remote“ yra dailus, jį malonu laikyti rankoje ir paprasta naudoti. Pultelyje įdiegta daugiau naudotojams patogių funkcijų, įskaitant greitesnį televizoriaus sujungimą su kitais įrenginiais. Vienu pultelio „Magic Remote“ prilietimu įjungiama NFC funkcija „Magic Tap“ suteikia greitą prieigą prie įvairiausių peržiūros galimybių. Užtenka priliesti išmanųjį telefoną su įjungtu NFC ryšiu prie nuotolinio valdymo pultelio, ir žiūrovai gali bendrinti savo telefono turinį su televizoriumi ar atvirkščiai. Naudotojai gali peržiūrėti mobiliojo telefono turinį LG televizoriuje, toliau naudodami mėgstamas išmaniojo telefono programas ir funkcijas.

Patobulinta LG „Magic Link“ versija, pavadinta „Magic Explorer“, suteikia prieigą prie informatyvaus turinio, susijusio su tuo, kas rodoma ekrane, taigi žiūrovai gali daugiau sužinoti apie žiūrimų filmų ar laidų aktorius, vietas ir kitus įdomius dalykus. Ši nuo turinio priklausoma funkcija taip pat leidžia paprastai ir patogiai įsigyti produktų, rodomų per tam tikrus televizijos kanalus, taip pat pasiekti LG televizijos paslaugas, įskaitant tiesioginę televiziją, galeriją, nuostatas ir televizijos programą. Kai tik „Magic Explorer“ atras rodytinos informacijos, žiūrovas pastebės pasikeitusią žymeklio spalvą.

„Naujoji mūsų patogios atvirosios televizorių platformos „webOS 6.0“ versija yra didžiausias atnaujinimas nuo pat „webOS“ pristatymo 2014 metais, – sakė „LG Home Entertainment Company“ prezidentas Park Hyoung-sei. – Išleisdama naują „webOS“ versiją LG rodo, kad yra pasiryžusi ir toliau teikti paslaugas, produktus ir technologijas, kurie atitinka mūsų brangių klientų poreikius ir pageidavimus.“

„Samsung“ trečiadienį pristatė tris naujus „Galaxy A“ serijos išmaniuosius telefonus – „Galaxy A52“, „A52 5G“ ir „A72“, kurie pažangias inovacijas priartins prie kiekvieno pirkėjo. Naujųjų modelių kamera atvers platesnes bendravimo ir saviraiškos galimybes, sklandžiau slenkamas ekranas padės labiau įsitraukti į vaizdinį turinį, o atsparumas vandeniui ir talpesnė baterija vartotojams leis jaustis užtikrintais, jog telefonas tarnaus patikimai. 

Dėmesys nuotraukų kokybei

Vienas didžiausių naujosios „Galaxy A“ serijos privalumų – patobulinta kamerų sistema. Visapusiška keturių kamerų sistema, kurios pagrindinio jutiklio raiška yra 64 MP, leis fiksuoti ryškius bei detalius kadrus, o „4K Video Snap“ funkcija padės norimus 4K rezoliucijos vaizdo įrašų momentus lengvai išsaugoti aukštos kokybės 8 MP nuotraukos formate. Scenos optimizavimo funkcija, pasitelkdama dirbtinį intelektą, automatiškai parinks optimalius fotografavimo nustatymus 30 nuotraukų kategorijų, tokių kaip maistas, kraštovaizdžiai ir naminiai gyvūnai.

Mėgstantys aktyvų gyvenimo būdą įvertins optinio vaizdo stabilizavimo funkciją, kuri užtikrina, jog užfiksuotos nuotraukos ar vaizdo įrašai bus ryškūs ir nesusilieję – nesvarbu, ar filmuojamas šokis, ar bandoma įamžinti triuką su riedlente. Tamsoje vaizdo kokybę pagerinti padės kameros naktinis režimas, kuris, naudodamas kelių kadrų apdorojimą, padės išgauti šviesią ir ryškią nuotrauką.

Turiniui stiliaus bei unikalumo suteiks „AR Emoji“ bei „Mano filtro“ funkcijos. Taip pat, įjungus „Fun Mode“ režimą, gamyklinėje kameros aplikacijoje fiksuojamiems vaizdams galima pritaikyti „Snapchat“ papildytos realybės efektus.

Akį traukiantis ekranas ir atnaujintas dizainas 

Naujųjų „Galaxy A“ telefonų „Super AMOLED“ ekranai tapo šviesesni ir sklandesni. 120Hz atsinaujinimo dažnį siūlantis „Galaxy A52 5G“ ir 90Hz suteikiantys „Galaxy A52“ bei „A72“ ekranai leis lengviau ir sklandžiau naršyti socialiniuose tinkluose.

Didesnis 800 nitų šviesumas suteiks galimybę įrenginiu komfortiškai naudotis atviroje erdvėje, o „Eye Care“ sertifikatas užtikrins draugiškumą akims. Prie išmaniojo naudojimo įpročių prisitaikanti ir pagal tai automatiškai matricos spalvų temperatūrą parenkanti „Eye Comfort Shield“ funkcija sumažina akių nuovargį.

Patobulinęs naujųjų „Galaxy A“ serijos modelių ekranus, gamintojas skyrė dėmesio ir korpusų atnaujinimams. Aptakesnės briaunos, minimalistinis kamerų modulis bei kiti apgalvoti dizaino sprendimai padėjo pagerinti įrenginių ergonomiką ir praktiškumą.


Didesnis užtikrintumas ir platesnės galimybės

„Galaxy A52“, „A52 5G“ ir „A72“ – atsparesni vandeniui ir dulkėms, tai liudija turimas IP67 sertifikatas. Vartotojų duomenų saugumu rūpinasi „Samsung Knox“ sistema, realiu laiku sauganti telefone esančią asmeninę informaciją nuo vagystės.

Vis spartėjantis gyvenimo tempas skatina nuo jo neatsilikti ir išmaniuosius telefonus. „Galaxy A52 5G“ tai įgyvendina pasiūlydamas visiems prieinamą galimybę pasinaudoti dar didesnę interneto spartą užtikrinančiu 5G ryšiu. Prie sklandesnio bei greitesnio naujųjų modelių veikimo prisideda ir „One UI 3“ vartotojo sąsaja, kuri tapo intuityvesnė ir leidžianti svarbiausią informaciją pasiekti dar greičiau.

„Galaxy A52“, „A52 5G“ ir „A72“ taip pat pasižymi įvairiomis anksčiau tik premium klasei priskiriamomis savybėmis, tokiomis kaip stereo garsiakalbiai ar iki 1 TB talpos kortele išplečiama vidinė atmintis. Tam, kad vartotojai galėtų nepertraukiamai naudotis įrenginiais, „Galaxy A52“ aprūpintas 4500 mAh, o „Galaxy A72“ – 5000 mAh talpos baterijomis, kurios be įkrovimo gali tarnauti dvi dienas.

„Samsung“ nuolat ieško būdų skatinti tvarumą, todėl „Galaxy A52“, „A52 5G“ ir „A72“ pakuotėms efektyviau naudojami celiuliozė ir popierius, siekiant sumažinti neišnaudotą vietą ir reikalingų žaliavų kiekį. Atsakingą požiūrį į ateitį atspindi ir gamintojo įsipareigojimas šiems telefonams tiekti reguliarius programinės įrangos naujinius trejus metus, o saugumo pataisymus – mažiausiai ketverius metus.

Integracijos su „Galaxy“ ekosistema privalumai

Naujosios „Galaxy A“ serijos naudojimo patirtį gerina sklandus sujungimas su kitais įrenginiais, įskaitant „Galaxy Buds Pro“, „Galaxy SmartTag“ ir „Galaxy Tab“ bei naujos galimybės „Galaxy“ ekosistemoje. „SmartThings“ paslauga leidžia telefonu valdyti tūkstančius namų aplinkoje esančių įrenginių, įskaitant kompiuterius, televizorius ir dėvimuosius prietaisus. Be to, „SmartThings Find“ gali padėti surasti pamestus suporuotus prietaisus, o kasdienius daiktus – prie jų pritvirtinus „Galaxy SmartTag“ išmanųjį sekiklį.

Prieš pasidalinant nuotrauka socialiniuose tinkluose, ją akimirksniu išsiųsti galima šalia esantiems ir „Galaxy“ įrenginius naudojantiems draugams, pasinaudojant „Quick Share“ funkcija, netaikančia failo dydžio apribojimų. „Private Share“ taip pat suteiks galimybę vienu paspaudimu, net ir jau pasidalinus nuotraukomis ar filmuota medžiaga, pasirinkti, kokie vartotojai gali visa tai matyti.

„Galaxy A52“, „A52 5G“ ir „A72“ vartotojai galės pasirinkti iš keturių įrenginių spalvų: nuostabios violetinės, juodos, mėlynos ir baltos.

Pernai kompiuterinių ir mobiliųjų žaidimų rinkos dydis siekė 136,5 mlrd. eurų,  kurių didžioji dalis tenka mobiliesiems įrenginiams. Jų populiarėjimą lemia ne tik pačių telefonų evoliucija – galingesni procesoriai, geresni ekranai, bet ir socialinis aspektas. Ypač dabar, pandemijos sąlygomis, mobilieji žaidimai gali paįvairinti nuotolinį bendravimą.

Jūsų dėmesiui – „Tele2“ Inovacijų biuro“ ekspertas, Arnoldas Lukošius, dalinasi dėmesio vertais draugų rato žaidimais mobiliuosiuose.

#1. Kortų ir „Fantasy“ gerbėjams – „Hearthstone“. 1994-aisiais kompiuterinių žaidimų gigantas „Blizzard Entertainment“ sukūrė pirmąjį savo „Warcraft“ serijos žaidimą – realiu laiku žaidžiamą strateginį žaidimą „Warcraft: Orcs & Humans“. Tai buvo bene daugiausiai pasaulyje uždirbančios vaizdo žaidimų franšizių pradžia, kuri „pagimdė“ perversmu žaidimų rinkoje tapusį realiu laiku daugelio žaidėjų vienu metu žaidžiamą „World of Warcraft“. 

Sąlyginai naujausias franšizės produktas, 2013 m. pasirodęs realiu laiku žaidžiamas kortų žaidimas „Hearthstone“. Jis remiasi visa „Warcraft“ serijos istorija – naudojami tie patys herojai, simboliai ar relikvijos. Žaidimo principas labai paprastas. Jūs susikuriate savo „Fantasy“ kortų kaladę, su kuria ir žaidžiate, laimite naujų, geresnių kortų, toliau žaidžiate bei tobulinate kaladę ir t. t.

Kadangi „Hearthstone“ žavesys slypi ne grafikoje, juo mėgautis galima ne tik kompiuteriuose ar planšetėse, bet vis labiau galingumu pasižyminčiuose telefonuose. Kortų kolekcionavimo aspektas ir azartas įtraukia nuo pirmojo mačo. Patarimas pradedantiesiems: skirkite laiko mokymų (angl. Tutorials) peržiūrai – tai padės įgyti konkurencinį pranašumą prieš savo draugus.

#2. Nuotoliniam (arba nebūtinai) vakarėliui – „Psych!“. Mobiliesiems sukurtas protmūšio (angl. Trivia) tipo žaidimas puikiai linksmins tiek per „Zoom“ vakarėlį, tiek ir, galų gale, susitikus gyvai. Įprastą viktoriną čia papildo ir detektyvo prieskonis, mat žaidėjai siekia ne tik atsakyti į klausimus, bet ir identifikuoti apgaviką.

Žaidėjai susiburia virtualiame kambaryje ir vienas po kito kuria netikrus atsakymus į pasirinktos viktorinos temos klausimus. Taškai renkami arba apgavus kitus žaidėjus, arba teisingai identifikavus klaidingus atsakymus. Papildomo azarto tikrai pridės nuolat kylantis nepasitikėjimas savo draugais.

#3. Klasikiniai stalo žaidimai telefone. Išmanieji telefonai dar labiau prisidėjo prie stalo žaidimų populiarėjimo, perkeldami juos į virtualią erdvę. „Google Play“ arba „Apple AppStore“ galite rasti pačius žinomiausius stalo žaidimų pavadinimus. Ieškote kažko paprasto, bet labai įtraukiančio, tuo pačiu metu linksminančio ir pykdančio? Įsirašykite kortų žaidimą UNO.

Labiau domina taktinio pasiruošimo, apsukrumo ir šiek tiek beatodairiškumo reikalaujanti klasika? Išbandykite mobiliąją „Monopolio“ versiją. O gal mėgstate ne tik gromuliuoti taktikas bei strategijas, bet ir tuo pačiu metu bendrauti? Jums turėtų patikti jau kelis dešimtmečius populiarumo neprarandantis „Catan“. Visus juos žaisti galite tiek su nepažįstamaisiais, tiek į kompaniją susikvietę draugus.

#4. Nuotykių žanro gerbėjams – „Sky: Children of the Light“. Nuotykių žanras – vienas populiariausių, labai dažnai priviliojantis į žaidimų pasaulį visiškai naujus žmones. Nors žaidimas sukurtas specialiai „Nintendo Switch“ konsolei, jį galite žaisti ir mobiliajame.

„Sky: Children of the Light“ yra ideali pradžia pažinčiai su nuotykių žanru. Čia pasineriate į nuostabiai gražios animacijos pasaulį, po kurį klajodami sprendžiate įvairias užduotis, įmenate paslaptis. Žaidimas kur kas smagesnis draugų kompanijoje – tereikia su jais pasidalinti specialiu QR kodu. Paprastai tokia patirtis būna ne tik smagesnė, bet ir efektyvesnė. Kelios galvos užduotis įveikti juk sugeba gerokai greičiau nei viena.

#5. Mėgstantiems varžytis – mobilieji sporto simuliatoriai. Jeigu esate biliardo gerbėjai, pats metas į savo telefonus įsirašyti „8 Ball Pool“. Jį žaisti galima tiek su žmonėmis iš viso pasaulio, tiek ir susijungus su draugais. Žinoma, galite rinktis ir kažką gerokai aktyvesnio. Pavyzdžiui, puikia grafika ir preciziška mechanika išsiskiriantį teniso simuliatorių „Ultimate Tennis“. Be to, turėsite galimybę rinktis iš kompiuterio sugeneruotų arba realių oponentų.

Vis dėlto, jeigu norisi į žaidimą įtraukti gerokai didesnę kompaniją, rekomenduojame jau išgirtą „Mario Kart Tour“, kurį žaisdami gausite ne tik adrenalino, bet ir daugybę progų karštoms diskusijoms su draugais.

Visus žaidimus parsisiųsti, priklausomai nuo turimo išmanaus įrenginio, galite „Google Play“ ir „App Store“ parduotuvėse.

Statistiškai žmonės savo išmaniuosius keičia maždaug kas 28 mėnesius, t.y. kiek rečiau nei kas dvejus metus. Kartu su augančia įrenginių pasiūla, auga ir galvos skausmas – kaip atrasti labiausiai poreikius atitinkantį telefoną. „Tele2“ paruošė išsamų gidą jūsų naujojo mobiliojo paieškoms.

Arnoldas Lukošius, „Tele2 Inovacijų biuro“ ekspertas, dalinasi vertingomis gairėmis, padėsiančiomis nepasiklysti telefonų pasirinkimo platybėse.

#1. Atmintis. Šis kriterijus apima tiek operatyvinę (RAM – Random Access Memory,), tiek vidinę telefono atmintį.

RAM atminties dydis turėtų būti aktualus tiems, kurie telefonui skiria sudėtingas užduotis, reikalaujančias didesnių procesoriaus pajėgumų, pavyzdžiui,  žaidimų entuziastams.

Tokie telefonai kaip „Asus ROG Phone 3“, „Black Shark 2“ ir „Razer Phone 2“, sukurti specialiai žaidimams. RAM atmintis juose svyruoja nuo 8 iki 16 GB. Jie taip pat pasižymi dideliu ekrano atsinaujinimo dažniu, lietimui ypač jautriais paleidikliais, galinga aušinimo sistema ir kt.

Kita vertus, daugelis populiariausių flagmanų, tokių kaip „iPhone 12 Pro“ ir „Samsung Galaxy S20“, taip pat atlieka puikų darbą, kad galėtumėte mėgautis žaidimais.

Tuo tarpu, jeigu telefone nuolat pritrūkstate vietos nuotraukoms ir dokumentams saugoti, naujasis jūsų telefonas turėtų turėti mažiausiai 32 GB vidinės atminties. Dar geriau, jeigu telefono atmintį galima išplėsti atminties kortele.

#2. Baterija. Jos ištvermingumą nusako talpa, matuojama mAh (milliampere hour) vienetais. Kuo didesnė baterijos talpa, tuo baterija ištvermingesnė, todėl nuo įkrovimo iki įkrovimo savo išmaniuoju galite naudotis ilgiau.

Daugiau keliaujantiems, žaidžiantiems žaidimus telefone, dažnai naršantiems internete ar laiką leidžiantiems žiūrint „YouTube“ vaizdo įrašus, pravers didesnė, bent 5000 mAh talpos, baterija.

Paprastiems skambučiams ir žinučių rašymui užteks maždaug 3500 mAh talpos baterijos, kurios energijos turėtų pakakti visai dienai.

#3. Ekranas. Svarstant, kuris ekranas jums tinkamesnis, svarbūs penki kriterijai: ekrano dydis, raiška (pikselių kiekis viename ekrano colyje), ryškumas (nits), ekrano vaizdo atsinaujinimo dažnis (Hz) ir ekrano technologija (AMOLED, LCD).

Jei mėgstate telefone žiūrėti filmus, žaisti žaidimus ar redaguoti nuotraukas, vertėtų rinktis didesnį – 6-ių colių ekraną, su aukštesne, virš 350 ppi raiška, bent 600 nits ryškumu ir 90 Hz atsinaujinimo dažniu.

AMOLED technologijos ekranai atkuria sodresnes spalvas ir daugiau detalių nei LCD technologijos ekranai. Be to, AMOLED ekranai atvaizduoja tikrąją juodą spalvą, nes pikseliai yra tiesiog išjungiami. Tuo pačiu tokie ekranai sunaudoja mažiau energijos.

#4. Kamera. Nuotraukų kokybė priklauso nuo kameros galimybių. Todėl ypatingai svarbūs ne megapikseliai, o optinis vaizdo priartinimas, vaizdo stabilizavimas, plati diafragma ir aukšta rezoliucija.

Optinis priartinimas padidina vaizdą išlaikant aukštą vaizdo skiriamąją gebą ir ryškumą. Tam reikalingi specialūs teleobjektyvai. Didžioji dalis naujausių išmaniųjų tokius objektyvus turi integruotus kameroje. Pavyzdžiui, šiais metais pristatytas „Samsung S21 Ultra“ turi 3-jų ir 10-ies kartų optinį priartinimą su 108 megapikselių rezoliucija.

Kuo mažesnis kameros diafragmos skaičius, tuo didesnė ertmė, pro kurią patenka šviesa. Tai reiškia, kad naktį ar prieblandoje fotografuotos nuotraukos bus šviesesnės.

Dar vienas reikšmingas parametras yra kameros rezoliucija. Jeigu siekiate išskirtinės kokybės kadrų, vertėtų ieškoti išmaniųjų su 4K rezoliucijos kamera.

#5. Operacinė sistema. Apsvarstykite, kurios operacinės sistemos norėtumėte savo telefone – „Android“ ar „iOS“ bei kokius kitus įrenginius – kompiuterį, planšetę, išmanųjį laikrodį – naudojate.

Pavyzdžiui, jei daugelį metų naudojate telefoną su „iOS“ ir kompiuterį su „Mac OS“, prisitaikyti prie telefono su „Android“ operacine sistema gali būti sudėtinga. Taip pat vienoje ekosistemoje veikiantys įrenginiai turi daugiau sąveikos galimybių.

#6. Korpusas. Ieškantiems maksimaliai ištvermingo telefono svarbiausias yra IP (Ingress Protection) reitingas arba kitaip – apsauga nuo patekimo (dulkių, drėgmės).

Telefonų aprašymuose šalia raidžių IP rasite du skaičius. Pirmasis nurodo apsaugos nuo kietųjų dalelių – dulkių ir purvo – lygį. Vertinimo skalė čia yra nuo 1 iki 6. Antrasis skaičius nurodo, kaip telefonas reaguoja į drėgmę skalėje nuo 1 iki 8.

Beje, jei vienas ar kitas modelis neturi jokio IP sertifikato, dar nereiškia, kad jis yra labai pažeidžiamas. Gamintojas tokiais atvejais gali tiesiog taupyti kaštus, mat sertifikavimo procesas yra gana brangus.

#7. Kaina. Ar jums tikrai reikia prabangaus flagmano? Paklauskite savęs, ar jums būtinos kai kurios specifinės papildomos funkcijos, ir ar tikrai jomis naudositės, nes jos gali tik išpūsti telefono kainą. Biudžetinės klasės telefonai pastaraisiais metais įrodė stebinančius pajėgumus, o gamintojai šiam segmentui skiria vis daugiau dėmesio.

Visų pirma, čia paminėjimo vertas „OnePlus“. 2020-ųjų metų pabaigoje prekyboje pasirodė „OnePlus Nord N100“. Labai racionaliai įkainotas telefonas išsiskiria savo netikėtai detaliu ir ryškiu 6.52 colių įstrižainės ekranu, talpia 5000 mAh baterija ir greituoju 18 W įkrovimu.

Biudžetinio telefono ieškantys vartotojai gali išbandyti Lietuvoje kurtą, paprastu valdymu pasižymintį telefoną „Fonos O3“. Puikus pavyzdys – „Xiaomi Redmi Note 5 telefonas, kuris savo savybėmis drąsiai konkuruoja su kiek senesniais flagmanais.

Puslapis 1 iš 8